۱۰ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۶

بازده اقتصادی بالا در انتظار سرمایه گذاران ۸ پالایشگاه کوچک عسلویه

علی کاردر، معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در صورت مشخص شدن سرمایه گذاران، پروژه ساخت ۸ مینی پالایشگاه میعانات گازی حداکثر در مدت ۳۰ ماه اجرایی خواهد شد، گفت: ساخت این پالایشگاه ها که از سوی وزیر نفت نیز مورد تاکید قرار گرفته است، بازده اقتصادی بالایی دارد و برای سرمایه گذاران، بسیار مقرون به صرفه است.

کاردربه گزارش عیارآنلاین، شرایط حضور شرکتهای خصوصی در طرح ساخت ۸ پالایشگاه کوچک میعانات گازی عسلویه فراهم شده است و بازده اقتصادی بالایی در انتظار سرمایه گذاران این طرح خواهد بود.

علی کاردر، معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با خبرگزاری شانا، افزود: در صورت مشخص شدن سرمایه گذاران، پروژه ساخت ۸ مینی پالایشگاه میعانات گازی حداکثر در مدت ۳۰ ماه اجرایی خواهد شد.

کاردر گفت: ساخت این پالایشگاه ها که از سوی وزیر نفت نیز مورد تاکید قرار گرفته است، بازده اقتصادی بالایی دارد و برای سرمایه گذاران، بسیار مقرون به صرفه است.

معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت با اشاره به تولید نفتا، بنزین و گازوییل در این پالایشگاه های کوچک گفت: استفاده از نفتا در مجتمعهای پتروشیمی و امکان صادرات بنزین و گازوییل، موقعیت خوبی را برای بخشهای خصوصی فعال در کار ساخت این پالایشگاه ها ایجاد می کند.

کاردر با بیان اینکه به طور متوسط برای ساخت هر یک از هشت پالایشگاه کوچک میعانات گازی عسلویه به حدود ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه نیاز دارد، اظهار کرد: این هشت پالایشگاه دارای یک یوتیلیتی واحد (آب، برق، بخار) خواهند بود که به هر یک از سرمایه گذاران، درصدی از سهام آن تعلق می گیرد و ۲۰ درصد سرمایه گذاری در احداث این یوتیلیتی نیز بر عهده شرکت ملی نفت ایران است.

بنا بر این گزارش، پیش از این نیز عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران اعلام کرده بود: با فراخوان عمومی در آینده نزدیک، عملیات اجرایی ساخت هشت پالایشگاه کوچک میعانات گازی در عسلویه به بخش خصوصی واگذار می شود.

به گفته کاظمی، مهندسی پایه و ایجاد زیرساختهای عمومی این هشت پالایشگاه از سوی شرکت ملی پالایش و پخش انجام خواهد شد و مابقی اقدامها به بخش خصوصی سپرده می شود.

معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران، همچنین با اشاره به تاکید وزیر نفت مبنی بر سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح مینی ال ان جی افزود: معاونت سرمایه گذاری در این زمینه نیز مطالعه های مدونی را در دست دارد که البته برای به ثمر رسیدن این مطالعات باید ارتباطات تکنولوژیکی بیشتری برای فراهم شدن مقدمات بهره مندی از این فناوری جدید ایجاد شود.

کاردر از برنامه ریزی معاونت سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران برای جذب سرمایه گذاری در حوزه ان.جی.ال نیز خبر داد و گفت: همچنین امکان واگذاری نیروگاه ها در قالب قراردادهای B.O.O (ساخت، تملک، بهره برداری) و B.O.T (ساخت، بهره برداری، انتقال) به بخش خصوصی وجود دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: