۱۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۵

سامانه ترویج هواشناسی کشاورزی راه اندازی خواهد شد

سامانه ترویج هواشناسی “تهک” با هدف جلوگیری از افت کمی و کیفی و خسارت بلایای طبیعی به محصولات کشاورزی و اتلاف زمان، انرژی و منابع مالی کشاورزان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور در گفتگو با ایانا گفت: سامانه ترویج هواشناسی “تهک” با هدف جلوگیری از افت کمی و کیفی و خسارت بلایای طبیعی به محصولات کشاورزی و اتلاف زمان، انرژی و منابع مالی کشاورزان راه‌اندازی می‌شود.

تهک

مسعود حقیقت افزود: در این سامانه، هواشناسی کشاورزی از ابتدا تا انتهای کار به همراه کاربران مختلف بخش کشاورزی بوده و داده‌های هواشناسی را به آنها انتقال می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا سامانه‌های مختلفی برای انتقال داده‌های هواشناسی به کشاورزان از طریق رسانه‌های نوشتاری، سمعی و بصری، انجمن‌ها، پیامک‌ها، اینترنت و… وجود دارد که در ایران نیز دولت تدبیر و امید در راستای اهداف اقتصادی مقاومتی اقدام به راه‌اندازی این سامانه می‌کند.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور ادامه داد: هواشناسی کشاورزی با یاری تولیدکنندگان بخش کشاورزی نقش مهمی در بهبود تولید محصولات کشاورزی و غذایی و تأمین امنیت غذایی کشور دارد.

حقیقت تصریح کرد: منابع انسانی ناکافی، کمبود فناوری‌های نوین و عدم انتقال به هنگام داده‌های هواشناسی از مرکز به کشاورزان ازجمله مشکلاتی است که امید می رود با راه‌اندازی این سامانه مرتفع شود.

وی یادآور شد: این سامانه داده‌ها هواشناسی را به طرق مختلف نظیر گزارش‌ها، پست الکترونیکی، بیانیه‌های علمی، تارنمای هواشناسی، روزنامه‌های محلی، پیامک، زیرنویس و ارائه خدمات توسط کارشناسان هواشناسی در صداوسیما، پایگاه‌های خبری، تلفن هواگو، جلسات منظم، رادیو، انجمن صنفی کارهای کشاورزی، مساجد روستاها، مراکز خدمات کشاورزی، کشاورزان پیشرو و کارشناسان وزارت جهادکشاورزی و بر اساس دانش کشاورز اطلاع‌رسانی می کند.

حقیقت تأکید کرد: سازمان هواشناسی برای اجرای پروژه “تهک” نیازمندی یاری وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و نیرو، دانشگاه‌ها و انجمن‌های مرتبط با بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه که در مرحله بررسی موانع و مشکلات موجود و پیش روی اجرا قرار دارد، اظهار داشت: سامانه ترویج هواشناسی “تهک” در مرداد ماه امسال راه‌اندازی و تا دو سال آینده تمام کاربران بخش کشاورزی را به سامانه متصل می‌کند.

برچسب‌ها: