پس از مرحله برداشت محصولات کشاورزی، بازار در دست دلالان قرار می گیرد

در حالی که محصولات کشاورزی با هزینه بالای منابع مالی و انسانی تولید می‌شود، پس از مرحله برداشت عملاً رها شده و در اختیار دلال‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش عیارآنلاین سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایانا گفت: وضعیت بازار محصولات کشاورزی ایران به‌شدت آشفته است، به‌طوری که می‌توان گفت پس از مرحله برداشت عملاً بازار از اختیار دولت و تشکل‌ها خارج شده و در اختیار دلال‌ها قرار می‌گیرد.

محصولات کشاورزی

محمدمهدی برومندی افزود: اکنون بازار محصولات صیفی استان‌های جنوبی کشور در اختیار مطلق دلال‌ها است. به این معنا که به‌علت عدم دخالت دولت در قیمت‌سازی و یا نظارت تشکل‌ها به‌علت پایین بودن قیمت، کشاورزان تمایلی به برداشت محصول خود ندارند.

وی خاطرنشان کرد: تولید گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، هندوانه و برخی محصولات صیفی دیگر به‌وفور در استان‌های جنوبی انجام شده، اما قیمت خریداری از کشاورزان به قدری پایین است که آنان رغبتی به برداشت ندارند؛ در حالی که همین محصولات در تهران به چندین برابر قیمت واقعی به‌فروش می‌رسد.

نماینده مردم مرودشت و ارسنجان در مجلس شورای اسلامی ضعف بازار تولید محصولات کشاورزی را از مهم‌ترین دلایل اقتصادی نبودن کشاورزی در کشور دانست و ادامه داد: چرخه معیوب توزیع در بخش کشاورزی باعث شده عملاً تولید مقرون به صرفه نباشد و به جای سیستمی نظام‌مند، دلال‌ها حرف آخر را در بازار بزنند.

برومندی تصریح کرد: در همه کشورهای توسعه‌یافته، تشکل‌ها و اصناف تخصصی نظارت دقیق بر توزیع محصولات کشاورزی خود دارند، اما در ایران بازار واگذارشده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: