۱۰ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۱
وزیر اقتصاد و دارائی:

راهکارهای مقابله با تحریم را آموخته‌ایم/کاهش تورم و افزایش نرخ رشد اقتصادی با وجود تحریم‌ها

ایران راهکارهای مقابله و مقاومت در برابر تحریم‌ها را آموخته است و یاد گرفته‌ایم اقتصاد خود را مقاوم‌تر سازیم. با وجود تحریم‌ها همچنان تورم کاهش و نرخ رشد اقتصادی افزایش یافته و شرایط اقتصادی در حال بهبود است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان که به‌منظور شرکت در هفتمین همایش اقتصادی بین المللی آستانه، چهارمین نشست وزرای اقتصادی کشورهای عضو اکو و دومین کنفرانس مقابله با بحران‌های مالی جهانی در اوایل خرداد ماه سال جاری به قزاقستان سفر کرده بود، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آجی آستانه گفت: ایتالیا قادر است گشایشی برای پایان تحریم‌های علیه ایران در اروپا باشد و جهت بهبود روابط بین ایران و دیگر کشورهای اروپا نقش مؤثری را ایفا کند.

طیب‌نیا در مجمع بین المللی آستانه با اعلام این مطلب که نگرش و دیدگاه ایتالیا به ایران همواره مثبت و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، متفاوت بوده است، گفت: در شرایط جدید ایران، ایتالیا می‌تواند نقش مثبت و مهمی در ترسیم روابط میان تهران و پایتخت‌های کشورهای اروپایی ایفا نماید.

ایرانی‌ها و ایتالیایی‌ها رفتار و علایق یکسانی دارند. تماس با شرکت‌های ایتالیایی ادامه دارد و ایران و اتحادیه اروپا، در انتظار حصول توافق با گروه ۱+۵ درخصوص پرونده هسته‌ای هستند که احتمالاً حداکثر تا ۲۰ ماه ژوئن (۳۰ خرداد سال جاری) به طول خواهد انجامید.

 همزمان با شفاف‌سازی وضعیت تحریم‌ها، گفت‌وگو و مذاکره با شرکت‌های ایتالیایی در جریان است، ایتالیا چهارمین شریک بزرگ تجاری ایران در سال‌های اخیر بوده و امیدواریم بتواند به این موقعیت و جایگاه بازگردد.

طیب‌نیا با تأکید بر اینکه ایران کشوری با پتانسیل‌های عظیم است، افزود؛ ایران در حال رسیدن به قابلیت‌های بزرگ‌تر اقتصادی برای تقویت و گسترش روابط تجاری است. کشور ایران در واقع دارای جایگاهی منحصر به فرد در منابع نفت و گاز طبیعی در دنیاست و در عین حال نیروی انسانی تحصیل‌کرده و دانش‌آموخته آن نیز نمونه است. ایران از بستری بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش‌های مهم نفت و گاز و پتروشیمی و دیگر بخشهای صنعتی و معدنی برخوردار است که در هیچ کشور دیگر دنیا نظیر آن یافت نمی‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در سالهای اخیر با دیگر کشورهای اروپایی روابط بسیار خوبی داشته‌ایم اما متأسفانه شرایط در سال‌های اخیر تغییر یافته، بالاخص از زمانی که برخی از آنها از خط‌مشی و سیاست‌های آمریکا در تحریم‌ها پیروی کردند.

طیب‌نیا گفت: ایران خواهان صلح و تحکیم روابط دوستانه با همه کشورهای اروپایی است زیرا شرایط برای توسعه و گسترش واقعی روابط ما با اروپا مهیاست.

وی گفت، نسبت به آینده پرونده هسته‌ای خوش‌بین بوده و امیدوار است توافق حاصل گردد زیرا هر دو طرف به این نتیجه رسیده‌‌اند که می‌بایست نتایج مثبتی از این مذاکره داشته باشند.

به‌گفته وی کشورهای غربی از اهداف صلح‌جویانه ایرانی‌ها مطلعند و بر این باور هستند که تحریم‌ها، هیچ سودی برای تحریم کنندگان نداشته و خیلی از کشورهای دیگر در این تحریم‌ها متضرر شدند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اظهار این مطلب خاطرنشان کرد: ایران راهکارهای مقابله و مقاومت در برابر تحریم‌ها را آموخته است و یاد گرفته‌ایم اقتصاد خود را مقاوم‌تر سازیم. با وجود تحریم‌ها همچنان تورم کاهش و نرخ رشد اقتصادی افزایش یافته و شرایط اقتصادی در حال بهبود است.

طیب‌نیا به‌نمایندگی از ملت ایران در پایان افزود: جامعه ایران اعتماد به دولت را بازیافته است و این به آن معناست که اقدامات انجام شده تأثیری بر دولت نداشته است. تمام کشورهای غربی متوجه شده‌اند که با ایران می‌توانند در راستای احترام و کرامت انسانی روابط صحیحی داشته باشند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: