کالاهای کشاورزی، عمده ترین اقلام وارداتی کشور

از میان پنج قلم کالای عمده وارداتی، چهار قلم مربوط به بخش کشاورزی با اختصاص شش میلیارد و ۹۲۸ میلیون دلار بوده است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، از میان پنج قلم کالای عمده وارداتی، چهار قلم مربوط به بخش کشاورزی با اختصاص شش میلیارد و ۹۲۸ میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش، برنج به ارزش دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، کنجاله سویا یک میلیارد و ۸۲۷ میلیون دلار، ذرت دامی یک میلیارد و ۵۲۷ میلیون دلار و گندم یک میلیارد و ۲۷۴ میلیون دلار ارز به خود اختصاص داده‌اند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: واردات محصولاتی مانند برنج و ذرت دامی که امکان تولید آن در داخل وجود دارد، اجحاف به بخش تولید است.

هدایت‌ا… میرمرادزهی می‌افزاید: در حالی که تولید برنج در کشور یکی از مزیت‌های نسبی غیرقابل کتمان به‌شمار می‌رود، اختصاص دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به واردات این محصول، ریخت‌وپاش اقتصادی نام دارد.

وی خاطرنشان می‌کند: برنج‌های واردشده که عمدتاً از کشور هند صورت گرفته است، جزء تغییر ذائقه مصرف‌کننده و تهدید سلامت جامعه، نتیجه‌ای برای امنیت غذایی کشور ندارد.

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی در مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اختصاص داده‌شده به واردات در صورت سرمایه‌گذاری در حوزه برنج می‌توانست به ضایعات ۲۳ درصدی این محصول خاتمه دهد.

میرمرادزهی تصریح می‌کند: فرسودگی بالای کارخانه‌های شالیکوبی به‌علت عدم استفاده از تجهیزات جدید از دلایل بالای ضایعات برنج محسوب می‌شود.

وی یادآور می‌شود: شاید واردات سویا و حتی گندم را بتوان توجیه کرد، اما ذرت دامی نیز ازجمله محصولاتی است که با حمایت دولت و تدوین برنامه خودکفایی امکان تولید آن در داخل کشور وجود دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: