۱۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۸
معاون برنامه ریزی وزیر سابق راه و شهرسازی

نظام مهندسی مسئول مقاوم نبودن برخی از واحدهای مسکن مهر

معاون وزیر سابق مسکن گفت: مقاوم نبودن برخی واحدهای مسکن مهر ناشی از ضعف عملکرد نظام مهندسی است و مشاور وزیر سابق به کار نگرفتن تعاونی‌های تخصصی در مسکن مهر را اشتباه وزیر سابق دانست.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، در بخشی از برنامه مناظره که از شبکه یمناظره خبرنگاران رسانه‌های گروهی حاضر در استودیو سؤالاتی را از افراد شرکت‌کننده در مناظره مطرح کردند.

خبرنگاری از معاون سابق وزیر راه و شهرسازی پرسید چرا شما در ساخت مسکن مهر تدبیری برای ایجاد مسجد، مدرسه و سایر زیرساخت‌های اینچنینی پیش‌بینی نکردید تا وضعیت به شکل کنونی نباشد؟

لطفی‌زاده پاسخ داد: ما مسکن مهر را در بافت شهرها ساختیم اما در برخی جاها که دیدیم که کاستی و نارسایی‌هایی هست خود وزارت راه و شهرسازی نیز در ساخت‌ها مشارکت کرد و از مجموع 4 میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر تنها 415 هزار واحد در شهرک‌های اقماری بوده است.

ساخت انبوه مسکن مهر برای جبران طرح ورشکسته مسکن پاک بود

یکی دیگر از خبرنگاران از مقداد همتی مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی پرسید شما بحث آیه «ما رمی» را در مناظره مسکن مهر عنوان کردید آیا این موضوع نسبت دادن طرف مقابل به دشمن نیست؟

وی پاسخ داد: خیر اینگونه نیست. باید هر طرحی را با طرح دیگر مقایسه کنیم و بعد ایراد گرفت. از سال 72 تا سال 85 طرحی را در وزارت شهرسازی اجرا کردند به عنوان طرح «پاک» که به معنای پس‌انداز، انبوه‌سازی و کوچک‌سازی بود. آنقدر این طرح ناموفق بود که به تقاضای 1.5 میلیون واحد مسکونی رسید و مجبور شدیم با طرح ضربتی مسکن مهر به این تقاضاها پاسخ دهیم.

خبرنگار خبرگزاری ایلنا پرسید اگرچه می‌گویند 4 میلیون و 300 هزار واحد با زیرساخت‌های کامل تحویل داده شده و ساکنان مجبور به پرداخت اجاره بها نیستند ولی آیا زیرساخت‌های شهرهای جدید پاسخگو هست همچنین در خصوص سازه و مقاومت واحدها چقدر واحدهای مسکن مهر در برابر زلزله مقاوم هستند؟

لطفی‌زاده معاون سابق وزیر راه و شهرسازی گفت: 2 میلیون و 120 هزار واحد روستایی و 2 میلیون و 180 واحد شهری در قالب طرح مسکن مهر ساخته شد که در دولت دهم جشن تحویل یک میلیون و 600 هزار واحد در کرمان برگزار شد و یک میلیون و 100 هزار واحد هم در دولت دهم در حوزه شهری به مردم تحویل داده شد که سیاست شهرسازی در آن دوره بر این بود که ابتدا تسهیلات زیربنایی وجود داشته باشد بعد واحدهای به مردم تحویل داده شود.

وی تصریح کرد: در طرح جامع شهری تمام زیرساخت‌ها برآورد شده بود و حتی در شهر پرند تأمین منابع پیش‌بینی شده بود،چون تا مجوز تأمین منابع از وزارت نیرو گرفته نشود اجازه ساخت و ساز هم داده نمی‌شود.

مقاوم نبودن برخی از واحد‌های ضعف عملکرد نظام مهندسی است

لطفی‌زاده در پاسخ به اینکه مسکن مهر چقدر در برابر زلزله مقاوم است، گفت: سازمان نظام مهندسی وظیفه‌اش چک کردن سازه‌ها مطابق با استاندارد است و اگر در جایی نسبت به مقاوم‌ بودن ساختمان‌ها مشکلی وجود دارد به ضعف عملکرد نظام مهندسی در آن استان برمی‌گردد.

اشتباه وزیر وقت واگذاری زمین به تعاونی های غیر تخصصی

خبرنگار باشگاه خبرنگاران پرسید قبل از اینکه طرح مسکن مهر آغاز شود آیا در خصوص تأمین آب و فاضلاب آن هماهنگی شده بود، چون وزارت نیرو گفته بود هیچ هماهنگی با ما نشده؟ همچنین در خصوص حضور تعاونی‌های مسکن و نقشه‌های مسکن مهر نیز که با مشکلاتی مواجه بود توضیح دهید؟

همتی گفت: یک میلیون واحد زمین در اختیار تعاونی‌های مسکن قرار گرفت ولی متأسفانه تعاونی‌ها تخصصی نبودند که این اشتباه وزیر وقت بود و ما پیگیری کردیم که طی یک توافقنامه سه جانبه زمین‌ها در اختیار پیمانکار قرار گرفته و ساخته شود.

رهبر نیز در مورد نقشه‌های پروژه‌های مسکن مهر گفت: پروژه‌ها در فازهای مختلف شروع شد و در فاز 5 و 9 که انبوه‌سازان شروع به کار کردند صرفاً از نظر کارشناسی نقشه‌ها را تعیین کردیم نه رسمی که بعد نقشه‌ها سه بار عوض شد.

خبرنگار خبرگزاری شبستان پرسید با توجه به حجم تعاونی مسکن مهر در شهرهای مختلف چرا برای ایجاد شهر جدید برنامه‌ریزی نکردید؟

لطفی پاسخ داد: همه طرح‌های ما طرح جامع بود که پیش‌بینی واگذاری جمعیتی برای هر شهر شده بود که اگر شهری ظرفیت ساخت و ساز داشت نیازی به بردن مردم در شهرک‌های اقماری نبود ولی اگر جایی زمین در اختیار دولت نبود به مناطق دیگر مراجعه می‌شد.

مختاری نماینده اتحادیه کارگران شهرداری تهران نیز پرسید با وجود بافت‌های فرسوده که در کلانشهرها داریم آیا بهتر نبود به جای ساخت و ساز و بردن شهر به بیرون به بافت‌‌های فرسوده توجه کنیم؟

لطفی‌زاده پاسخ داد: 200 هزار واحد مسکونی در قالب مسکن مهر در بافت‌‌های فرسوده ساخته شد اما به دلیل آنکه زمین‌ها و املاک بافت فرسوده بسیار کوچک بوده و اغلب مشکلات مالکیتی دارند معاونتی با عنوان عمران و بهسازی پیش‌بینی کردیم که کار تجمیع این واحدها را جلو ببرد که البته کار کوتاه‌مدتی نیست اما در طرح مسکن مهر برای ترغیب مردم این کار را کردیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: