۱۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۳۳

راه اندازی خط تولید بومی کاتالیست مورد استفاده در تولید بنزین یورو4

با راه اندازی خط تولید شرکت اکسیر نوین فرایند آسیا، امکان تولید کاتالیست های واحدهای ایزومریزاسیون پالایشگاهی جهت تولید بنزین یورو 4 برای نخستین بار در کشور فراهم می شود.

پتروشیمیبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری تسنیم، با راه اندازی خط تولید شرکت اکسیر نوین فرایند آسیا، امکان تولید کاتالیست های واحدهای آروماتیک سازی نظیر پتروشیمی های بوعلی سینا، بندرامام و نوری، تولید کاتالیست های واحدهای نفتاریفورمینگ پالایشگاهی و واحدهای CCR، تولید کاتالیست دهیدروژناسیون پارافین ها، کاتالیست های واحدهای ایزومریزاسیون پالایشگاهی جهت تولید بنزین یورو 4، کاتالیست های اکسیداسیون اتیلن جهت تولید اتیلن اکساید، انواع پایه های گرانول مورد استفاده در کاتالیست های تولیدی، انواع پایه های اکسترود مورد استفاده در کاتالیست ها براساس آلومینا و زئولیت، خالص سازی فلزات گرانبها شامل نمک های پلاتین، پالادیوم، رودیوم، ایریدیوم، نقره و طلا، بازیابی کاتالیست های مستعمل حاوی فلزات گرانبها و تست و ارزیابی عملکرد کاتالیست های صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیایی برای نخستین بار در کشور فراهم می شود.

عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از افتتاح خط تولید این کاتالیست و بازدید از بخش های مختلف تولید و آزمایشگاه این مجموعه، گفت: پیش از این، خارج از تصور بود که در ایران بتوان چنین مرکزی راه اندازی و این کاتالیست را تولید کرد و در واقع تولید این محصول برای ما آرزو بود.

شعری مقدم با اشاره به نیاز جدی به این کاتالیست در مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاه ها افزود: پیش از این، حتی قادر به استخراج فلزات گرانبها، مثل پلاتین، از این کاتالیست نبودیم و پس از مصرف، این کاتالیست ها را انبار می کردیم تا بعدها بتواینم فلزات گران بهای آنها را استخراج کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی از ساخت داخل، گفت: برنامه جدی ما ایجاد نظام نامه و مراکزی برای اعطای گواهینامه به این محصولات است تا شرکت های داخلی با خیال راحت بتوانند این محصولات را استفاده کنند و نگران عدم کارایی یا کیفیت این محصولات نباشند.

شعری مقدم با بیان اینکه علم و دانش تا وقتی به ثروت تبدیل نشود، فایده ندارد افزود: امیدوارم این مرکز بتواند با حضور در عرصه جهانی، محصولات خود را در بازارهای بین المللی هم عرضه کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین خواستار همکاری این مرکز با شرکت پژوهش و فناروی پتروشیمی و تبادل اطلاعات برای راه اندازی مراکز مشابه و کاتالیست های دیگر مورد نیاز صنعت نفت و گاز و پتروشیمی شد.

عادل نژادسلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس هم در حاشیه این مراسم گفت: بعد از تحریم هایی که علیه کشور اعمال شد، در ساخت تجهیزات نفتی مورد نیاز، پیشرفت خوبی داشتیم، اما در ساخت کاتالیست وابسته بودیم و همه سرمایه گذاری انجام شده در یک مجتمع وابسته به کاتالیست بود.

نژادسلیم با اشاره به انجام سال ها کار علمی و پژوهشی افزود: خوشبختانه این کارها امروز به ثمر نشسته است و مهمترین کاتالیست پالایشگاهی و پتروشیمیایی کشور در داخل ساخته شده است.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با بیان اینکه در شرکت پتروشیمی خلیج فارس بخشنامه شده است خرید خارجی ممنوع است، افزود: خرید خارجی صرفا در مواردی انجام می شود که نمونه داخلی موجود نباشد.

نژادسلیم تفکر و راهبرد هلدینگ خلیج فارس را توسعه توانمندی داخلی و افزایش ساخت داخل اعلام کرد و افزود: در این زمینه از شرکت هایی مثل اسپک حمایت می کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: