۹ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۸

طرح ویژه تولیدکنندگان برای بازتوزیع ۵۴۰۰ میلیارد سهم صنعت

نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران از ارایه طرحی از سوی تولیدکنندگان به وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره یارانه تولید در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و گفت: به منظور بازتوزیع منطقی ۵۴۰۰ میلیارد تومان سهم صنعت از اجرای فاز دو، بهتر است دولت به نسبت میزان تولید هر کارخانه، بخشی از صورتحساب گاز و برق آن را بپردازد.

به گزارش عیارآنلاین، احمد پورفلاح در گفتگو با مهر از ارایه طرحی به دولت برای پرداخت مناسب یارانه تولید در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها خبرداد و گفت: علیرغم وعده های داده شده به بخش تولید کشور مبنی بر حمایت از این بخش در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، اما متاسفانه در فاز اول اجرای این قانون سهم تولید به طور کامل پرداخت نشد و تولیدکنندگان از شیوه اجرای این بخش از قانون، گلایه هایی را داشتند.

نایب رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: این در حالی است که در اجرای فاز دوم قانون نیز وعده هایی به بخش تولید کشور داده شده در حالی که هنوز با گذشت مدتی از اجرای این قانون، وعده حمایت از تولید عملیاتی نشده است.

 صنعت

وی با بیان اینکه در اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها، کمیسیون هدفمندی در اتاق ۲۵ رشته انرژی بر را شناسایی کرده و برای هر یک اولویت بندی خاصی را مشخص کرده بود، بر همین اساس نیز هفت راهکار به دولت پیشنهاد شد تا از منابع موجود حاصل از اجرای قانون، سهم تولید پرداخت شود. این درحالی است که تنها حمایت دولت، پرداخت وام با بهره ۴ درصد به تعداد محدودی از واحدهای تولیدی بزرگ بود که کار آبرومندی صورت نگرفت.

پورفلاح خاطرنشان کرد: گاه یارانه ای که به یک واحد صنعتی اختصاص داده شد، کمتر از یارانه ای بود که به یک خانوار ۴ نفره در طول یکسال از سوی دولت پرداخت شد، بنابراین به این گونه حمایت ها از سوی دولت که با پرداخت نقدی همراه باشد، امیدوار نیستیم و به تولیدکنندگان نیز توصیه کرده ایم که به این ارقام دلخوش نکنند.

وی اظهار داشت: امیدوار نیسیتم که از این ۵۴۰۰ میلیارد تومانی که قرار است امسال پرداخت شود، چیزی نصیب تولیدکننده واقعی شود، این در شرایطی است که در سال ۹۰ قرار بود که ۳۰ درصد منابع حاصل از اجرای قانون به بخش تولید داده شود، در سال ۹۱ نیز ۲۰ درصد و در سال ۹۲ نیز مقرر شده بود که ده هزار میلیارد تومان به تولید اختصاص یابد که این ارقام محقق نشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: در عین حال، اگر دولت بخواهد بر مبنای سیستم منطقی، یارانه تولید را توزیع کنند، پیشنهاد ما این است که بخشی از رقم قبض مصرفی گاز و برق واحدهای تولید را دولت پرداخت کند. در این صورت، لازم نیست که این ۵۴۰۰ میلیارد تومان را از خزانه به بانک واریز کنیم و بعد تولیدکنندگان با تائیدیه وزارت صنعت، بروند و پول بگیرند.

وی افزود: در این صورت، رانت‌هایی حتما شکل خواهد گرفت و هر فردی که رابطه های خاص دارد، به منابع دسترسی پیدا می کند، بنابراین بهتر این است که دولت بخشی از قبوض را بپردازد، چرا که برق و گاز چیزی نیست که از کارخانه تولیدکننگان بیرون رود؛ بنابراین اگر مصرف شود، حتما تولید بیشتری صورت گرفته و اشتغالزایی رونق یافته است.

به گفته پورفلاح، دولت باید بازتوزیع یارانه بخش تولید را با روشی منطقی صورت دهد و اجازه رانت جویی در این میان را ندهد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: