۹ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۰

اقتصاد دانش بنیان رمز شکوفایی کشور است

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور گفت: اقتصاد دانش بنیان رمز شکوفایی و توسعه اقتصادی کشور است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از ایسنا، بهزاد سلطانی در نخستین گردهمایی نخبگان شمال استان اصفهان اظهار کرد: تمام دانسته‌های علمی باید در خدمت صنعت بکار گرفته شود و از دسترنج دانش خود ثروت تولید کنیم.

وی به تولید دانش متناسب با نیاز بازار تاکید کرد و افزود: تقریبا از هر یک هزار ایده، ۱۰۰ ایده به نتیجه و نمونه تحقیقاتی می‌رسد و از این میزان ۱۰ ایده به محصول و در حدود سه ایده نیز به بازار می‌رسد.

اقتصاد دانش بنیان1

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با بیان اینکه اقتصاد کشور ما مبتنی بر منابع طبیعی یا صنعتی و یا دانش بنیان است، خاطر نشان کرد: باید نخبگان ایده‌ای خلق کنند که بتواند نیاز مردم را برطرف کند.

سلطانی خاطر نشان کرد: دانشگاه وقتی موفق است که نه تنها بتواند نخبگان را جذب کند، بلکه بتواند نخبه کارآفرین تربیت کند.

وی با بیان اینکه یکی از شاخص‌های دانشگاه این است که ببیند چند درصد دانش آموختگان شغل دارند، افزود: باید نخبگان فعال باشید تا برای افراد نیز بتوانید شغل ایجاد کنید.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ایجاد دروس عمومی اقتصاد و کارآفرینی در دانشگاه‌ها را لازم دانست و افزود: فراگیری این دروس در دانشگاه‌ها هم برای دانشجو و هم استادان لازم است.

سلطانی هدف از تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی را کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنیان، تکمیل زنجیره ایده تا بازار و تجاری سازی، نوآوری، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات و کاربردی نمودن دانش از طریق ارایه کمک‌ها و خدمات مالی و پشتیبانی ذکر کرد.

وی ویژگی‌های صندوق را فعالیت‌های علمی، حداقل پنج درصد از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری، حداقل ۳۰ درصد برای شرکت‌های مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد، مناطق ویژه علمی، کمک قرض الحسنه، تسهیلات، سرمایه گذاری، استقلال مالی، معاملاتی و اداری- استخدامی، حفظ ارزش اقتصادی سرمایه ثابت صندوق در توسعه تکنولوژی از طریق بخش خصوصی دانست.

عضو هیات علمی دانشگاه کاشان، بر توسعه اقتصادی محصول همگام با اخلاق و مسایل فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و افزود: توسعه اقتصادی وقتی تحقق می‌یابد که همراه با توسعه فناوری باشد و بخش خصوصی محور توسعه این فناوری باشد و شرکت‌های دانش بنیان بتواند محصول خود را به بازار عرضه کند و بتواند علاوه بر بازار داخل بازار خاورمیانه را نیز تامین کند.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: