۸ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۲

آیا بنزین وارداتی عامل بهبود هوای تهران بوده است؟

کمال‌الدین پیرموذن، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس با اعلا‌م آمادگی این فراکسیون برای مناظره با مقامات دولت قبل از جمله مسعود میرکاظمی، وزیر اسبق نفت و رئیس فعلی کمیسیون انرژی مجلس، گفت: با خرید بنزین مورد نیاز کشور، کمتر از دو ماه است که ایران از بنزین استاندارد برخوردار است.

کمال الدین پیرموذنبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از روزنامه آفتاب یزد، کمال‌الدین پیرموذن، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس از جانب فراکسیون متبوع خود اعلا‌م می‌کند که این فراکسیون آماده است برای ثابت شدن اینکه بنزین تولیدی دولت احمدی‌نژاد آلوده بوده است، با مقامات این دولت از جمله مسعود میرکاظمی، وزیر نفت احمدی‌نژاد و رئیس فعلی کمیسیون انرژی مجلس مناظره کند.

پیرموذن در مورد اظهارات میرکاظمی ادامه می‌دهد: برای اظهارات وزیر اسبق نفت، غیر از توجیه، عنوان دیگری را نمی‌توانم تعریف کنم. ما در فراکسیون تخصصی محیط زیست که حفظ محیط زیست و رفع موانع و معضلا‌ت آن را مورد پیگیری قرار می‌دهیم، از اول مجلس نهم گزارش‌های مکرری را از صاحب‌نظران و کارشناسان در خصوص آلوده بودن بنزین پتروشیمی داشتیم که دلیل اصلی آلودگی هوا هم همین بنزین بود.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار کرد: در دولت گذشته، صاحب‌منصبان وقت، از رئیس‌جمهور گرفته تا وزرای نفت و مسئولا‌ن پتروشیمی معترض بودند که به حد کافی بنزین یورو ۴ و استاندارد نداریم و ۶ پالا‌یشگاه را هم در دست احداث داریم.

آفتاب یزد-7 خرداد 93

پیرموذن خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت جدید، با توجه به مطالبات مردم و گزارش‌هایی که به دست آقای روحانی می‌رسید، ایشان در برنامه‌هایشان، محیط زیست و هوای پاک را در کانون توجه قرار دادند و همچنین تاکید بر تامین سوخت استاندارد داشتند.

این عضو فراکسیون محیط زیست خاطرنشان کرد: آقای برزگری، رئیس سابق استاندارد، در یکی از گزارش‌های خود اعلا‌م کردند که روزانه به ۷۰ میلیون لیتر بنزین استاندارد نیازمندیم که در حدود ۱۷ میلیون لیتر را وزارت نفت می‌تواند توزیع کند.

پیرموذن گفت: سالا‌نه در ۷ شهر صنعتی کشور حدود ۴۰۰۰ مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را داشتیم که قسمت اعظم آن مربوط به سوخت غیر استاندارد و خودروهای آلا‌ینده و قسمت دیگر آن مربوط به واحدهای آلا‌ینده در محدوده شهرهای صنعتی کشور و تهران بود.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس افزود: ما این موضوع را درک کرده بودیم که کشور، بنزین استاندارد ندارد و این امر مرگ و میری را در کشور به ارمغان آورده است و آقای زنگنه در کمیسیون صنعت به ما قول دادند که چون فرزندان این ملت مانند فرزندان خودم هستند، در این خصوص مجدانه عمل می‌کنم.

پیرموذن گفت: خوشبختانه با توافق افتخارآمیز ژنو و از طریق تعامل سازنده با دنیا و رفع محدودیت‌ها و لغو تحریم‌ها و همچنین در داووس سوئیس با خرید بنزین مورد نیاز کشور، کمتر از دو ماه است که ایران از بنزین استاندارد برخوردار است و در تهران هم که در این زمان، آلودگی خسران‌آور و تکان‌دهنده‌ای داشت، اکنون شاهد هوای پاک هستیم.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست در ادامه اظهار کرد: با توجه به اینکه مستقل، وارد انتخابات شدم و گرایشم اصلا‌ح‌طلبی است و با توجه به قسمی که در زمان شروع کار مجلس خوردم، دروغ نمی‌گویم و این اظهارات ما برگرفته از مسئولیتمان است. نمایندگان نباید هرگز زبانشان را از بیان حقیقت ببندند.

پیرموذن گفت: اگر این موضوع نیاز به تحقیقات بیشتری داشته باشد، حاضر هستیم بین اعضای فراکسیون محیط زیست که گزارش‌هایی در دستشان است و آنانی که این معضل را برای کشور رقم زدند و با جان انسان‌ها بازی کردند، مناظره‌ای را برگزار کنیم.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: بنده از اظهارات میرکاظمی تعجب می‌کنم، چرا که حتی یکی از اعضای کمیسیون انرژی تایید کردند که بنزین غیر استاندارد در دولت دهم توزیع می‌شده است.

پیرموذن در پاسخ به این سوال که «برای اینکه مشخص شود حق با چه کسی است، مجلس قرار است چه کاری را انجام دهد؟»، گفت: تعدادی از اعضای فراکسیون محیط زیست به دنبال این هستند که با تحقیق و تفحص و ارسال پرونده به دادگاه تا رسیدن به نتیجه این موضوع را پگیری کنند. اگر تحقیق و تفحص هم رای نیاورد، این موضوع را جهت رسیدگی به قوه قضائیه منعکس می‌کنیم که قوه قضائیه قاطعانه این پرونده را تکمیل کند.

به گزارش عیارآنلاین، اظهارات سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس مبنی بر اینکه کاهش آلودگی هوای تهران ناشی از واردات بنزین استاندارد به کشور است، در حالی صورت گرفته است که تا کنون بسیاری از مسئولین وزارت نفت اذعان کرده اند که بنزینی که به عنوان بنزین پاک در تهران، کرج و اراک توزیع شده است، بنزین تولیدی پالایشگاه امام خمینی اراک می باشد که از معدود پالایشگاههای تولید بنزین استاندارد در کشور است.

هم چنین بر اساس اسناد موجود، کیفیت بنزین وارداتی به کشور با استاندارد یورو۲ سنجیده می شده است و بخش اعظم بنزین وارداتی نه تنها از استانداردهای یورو ۴ برخوردار نیست، بلکه حتی کیفیت پایین‌تری نیز در مقایسه با بنزین پتروشیمی‌ها دارد.

به گزارش عیارآنلاین، سید مسعود میرکاظمی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس پس از برگزاری جلسه کمیسیون انرژی مجلس درباره بررسی کیفیت بنزین پتروشیمی و واردات بنزین با تشریح محتوای این جلسه گفته بود: جمع‌بندی ما این بود که اگر وزارت نفت به هر دلیلی می‌خواهد بنزین وارد کند، چرا در جامعه التهاب ایجاد می‌کند و اخباری را منتشر می‌کند که واقعیت ندارد و اگر محیط زیست نگران سلامتی مردم است چرا روی گازوئیل که آلایندگی به مراتب بالاتری دارد حساس نمی‌شود یا روی فاصله ۶۱ میلیون لیتر و ۱۷ میلیون لیتر که بنزین پالایشگاه‌های قدیمی است و در مواردی حتی یورو ۲ هم نیست حساسیت نشان نمی‌دهد؟ و نکته مهم‌تر آنکه وقتی محیط زیست نمونه نگرفته است چگونه درباره آن اظهار‌نظر می‌کند؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: