۸ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۶
رئیس سازمان امور مالیاتی

وصول ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات در اردیبهشت/بهانه‌جویی طلافروشان در دادن مالیات

۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات در اردیبهشت ۹۳ وصول شده است، طلافروشان قانون و توافق‌نامه مالیات بر ارزش افزوده را رعایت نمی‌کنند و برای پرداخت آن بهانه‌جویی می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، علی عسکری، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در حاشیه اولین نشست همکاری‌ مالیاتی کشورهای عضو اکو در تهران و در پاسخ به این سؤال که اظهارنامه‌های الکترونیکی مالیاتی در چه وضعیتی است، اظهار داشت: مؤدیان می‌توانند در خرداد ماه اظهارنامه‌های الکترونیکی مالیاتی خود را در سایت سازمان مالیاتی پر کرده و نیز به صورت الکترونیکی می‌توانند مبالغ مورد نظر خود را نیز پرداخت کنند تا مردم حداقل مراجعه به سازمان و ادارات مالیاتی را داشته باشند.

علی عسکری معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی

وی تأکید کرد: تمهیداتی برای ماه مبارک رمضان انجام شده تا پرداخت کنندگان مالیات به زحمت نیفتند و اکنون می‌توانند اظهارنامه‌های خود را ارائه کنند و به تیر ماه واگذار نکنند و تمام مراحل به صورت اینترنتی انجام خواهد شد و توصیه می‌کنیم که این کار در حال حاضر از سوی مودیان انجام شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص معوقات مالیاتی تصریح کرد: معوقات یک جریان مستمر ورود و خروج است که یک سری از بدهی‌ها معوق شده و بخشی از آن وصول می‌شود و مجدد بخش دیگر به معوقات اضافه می‌شود و به لحاظ وضعیت سنوات گذشته وصول شده، بنابراین فارغ از آن بخش عمده بدهی‌ها در یک جریان ورودی و خروجی در جریان کار قرار می‌گیرد و وصول می‌شود.

به گفته عسکری سالی ۲ هزار تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان از محل معوقات مالیاتی ورودی و خروجی دریافت می‌شود و در این راستا قانون ظرفیت‌هایی قرار داده تا برای افرادی که بخواهند معوقات خود را بازپرداخت کنند از تسهیلات قانونی استفاده شود و بخشی از جرایم بخشوده شود و در عین حال اگر فرصت قانونی برای تقسیط وجود داشته باشد، برای تسهیل کار انجام شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد برخی از اصناف مانند طلافروش‌ها که عده‌ای از آنها مالیات بر ارزش افزوده خود را از مردم دریافت می‌کنند، اما به دولت اظهار نمی‌شود، بیان داشت: همه فعالان اقتصاد و همه کسانی که در نظام قانون مالیات بر ارزش افزوده مشمول هستند، باید قانون را رعایت کنند و باید در معاملات اقتصادی بین خریدار و فروشنده مالیات اخذ شده و بر اساس قانون به خزانه پرداخت کنند و دوره‌های سه ماهه برای مالیات بر ارزش افزوده برگزار می‌شود و تقریباً پولی که از مردم گرفته می‌شود، مالیات پرداختی مردم به عنوان پول دولت سه ماه در دست آنها بوده که با این پول می‌توانند فعالیت اقتصادی کنند، اما در موعد زمان مقرر قانونی باید آن را به سازمان مالیاتی پرداخت کنند.

وی تأکید کرد: در بررسی‌هایی که انجام شده، مودیانی وجود دارند که برخی تکالیف قانونی را انجام نداده و از مشتریان مالیات نمی‌گیرند، یا اگر می‌گیرند، به دولت پرداخت نمی‌کنند که در قانون پیش‌بینی شده در رسیدگی‌‌های مالیاتی طبق قانون با افراد برخورد خواهد شد و این کار جریمه دارد.

عسکری توصیه کرد: آنچه قانون تکلیف کرده را مودیان انجام دهند و همچنین طبق قانون برنامه پنجم توسعه بر اساس اولویت‌های سازمان مالیاتی مودیان مشمول نصب صندوق مکانیزه هستند که در سال ۹۲ دو گروه اعلام شدند و در سال جاری نیز ۱۰ گروه اعلام شده و در مجموع دو گروه ۱۰ تایی فراخوان شده که امسال نیز یک گروه ۱۰ تایی به آن افزوده خواهد شد که در وهله اول باید صندوق مکانیزه فروش را نصب کنند و پس از آن مراحل تکمیلی انجام شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه وصولی‌های مالیاتی تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری چه میزان بوده است، اظهار داشت: بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان وصولی اردیبهشت ماه بوده که ۹۵ درصد پیش‌بینی این ماه محقق شده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه سازمان مالیاتی موظف بود، برای طلافروشان و برخی صنوف دیگر فاکتورهای متحدالشکل به صورت چند قبضی ارائه کند، اما در حال حاضر برخی طلافروشان فاکتورهای تک قبضی برای طلا ارائه می‌کنند و در عین حال مالیاتی نمی‌پردازند، بیان داشت: در توافقی که سالهای قبل با طلافروشان داشتیم و در نشست نهایی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مؤسسه استاندارد و نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس حضور داشتند، سه فرم فاکتور برای طلافروشان تهیه شد.

بر این اساس طلافروشانی که طلا را با پول معامله می‌کنند، فرم مشخصی طراحی شد و کسانی که طلای نو را با کهنه معاوضه می‌کنند، فاکتور خاصی طراحی شد و نیز کسانی که طلای ساخته شده را با طلای دیگر معاوضه می‌کنند که عمدتاً فروشندگان عمده طلا و طلاسازان هستند، فاکتورهای امانی و معاوضه طراحی شد، بنابراین در همه فرایند تولید طلا و معاوضه فرایند مشخص شده و فاکتورهای مشخص در نظر گرفته شده است.

انتظار این است آنچه بر اساس توافق صورت گرفته طلافروشان عمل کنند، اما متأسفانه طلافروشان به بهانه‌های مختلف تاکنون عمل نکردند و در این که شکل فاکتور آنها به چه صورت باشد و دارای چه طراحی باشد، مضایقه به خرج نمی‌دهیم، اما آنچه در فاکتور باید رعایت شود محتوایی است که در چارچوب فاکتورهای توافق شده است که باید از سوی طلافروشان درج شود و اینکه باید در چند نسخه باشد.

عسکری تأکید کرد: نکته شما درست است و انتظار این بوده اما سازمان مالیاتی در رسیدگی‌های خود مالیات حقه دولت را از این صنف طلب می‌کند، اما طلافروشان به بهانه‌های واهی بهانه‌جویی می‌کنند و حتی به برخی پرداخت نمی‌کنند و در برخی موارد ممکن است مالیات را به دلخواه نگرفته باشند که البته قانون دل به خواهی نیست و برای همه یکسان است که سازمان مالیاتی در این موارد ورود پیدا خواهد کرد.

عسکری در پاسخ به این سؤال که سازمان مالیاتی چه برنامه‌ای برای طلافروشان متخلف که فاکتور تک‌برگی برای فروش طلا ارائه می‌کنند، گفت: اکنون این موضوع یک نقص بوده، اما انتظار این است که طلافروشان قانون را رعایت کنند و به توافقات پای‌بند باشند و بهانه‌جویی‌ها چیزی را تغییر نمی‌دهد، زیرا قانون به آنها ابلاغ شده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد طرح مالیات بر خانه‌های خالی عنوان کرد: پیشنهاد این موضوع به مجلس رسیده و در چارچوب لایحه قانون مالیات‌های مستقیم تدوین شده که در آن گنجانده شده است و امیدواریم مراحل نهایی به پایان برسد.

عسکری در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که وصولی های مالیات بر ارزش افزوده چه میزان بوده است، تصریح کرد: مالیات ابرازی مودیان برای فصل زمستان ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده که با مالیات ارزش افزوده نفت محاسبه می‌شود و وصولی‌ مالیات بر ارزش افزوده نیز ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که در دو ماهه اخیر وصول شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: