۸ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۰

سیف برداشت از صندوق توسعه ملی را انکار کرد

ما ۴.۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت نکرده‌ایم. ما حتی مبلغ ۲۰ درصد از مبلغ موجود را به حساب صندوق واریز کرده‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم ، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی صبح امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص کاهش نرخ سه هزار و ۳۰۰ تومانی ارز گفت: فکر می کنم به زودی شاهد کاهش باثبات نرخ ارز خواهیم بود. اثر اقدامات تدریجی است و انشاء‌الله تاثیر آن را ملاحظه خواهیم کرد.

سیف - رئیس کل بانک مرکزی

اکنون نرخ ارز از ثبات رو به پایینی برخوردار است و بدون التهاب‌هایی که در بازار ایجاد می‌شد، وضعیت طبیعی خود را دارد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره افزایش تسهیلات بانکی نیز اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات بانکی در جلسه شورای پول و اعتبار تعیین می شود.

وی مشارکت مدنی را یکی از شیوه‌های تسهیلات نظام بانکی دانست و گفت: همانطور که بارها اعلام کردم، ما نمی‌توانیم برای این تسهیلات سقفی تعیین کنیم چراکه شورای پول و اعتبار یک حداقل قابل قبول از تسهیلات برای بانک‌ها تعیین می‌کند تا بانک‌ها بتوانند وارد این قضیه شوند.

سیف به موضوع اشتغال اشاره و تصریح کرد: موضوعی که امروز در دولت مورد بحث طولانی و جدی قرار گرفت، این بود که کل اقتصاد کشور در جهت ایجاد اشتغال است. اشتغال یکی از مشکلات کنونی جامعه ماست که انشاءالله سال ۹۳، سالی است که دولت به این مقوله می‌پردازد و نظام بانکی نیز نقش جدی در این زمینه دارد.

“نظام بانکی باید بازوی حمایت کننده اصلی از فعالیت‌های بخش خصوصی باشد اما در گذشته، به دلیل تکلیف‌های بسیاری که برای نظام بانکی وجود داشت، عملا امکان حمایت از فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی را از نظام بانکی سلب کرده بود.”

وی در پاسخ به سوالی درخصوص اظهارات دادستان دیوان محاسبات مبنی بر اینکه دولت از حساب صندوق توسعه ملی با یک ترفند خاص، ۴.۱ میلیارد دلار برداشت کرده است، گفت: به هیچ وجه این موضوع صحت ندارد و ما ۴.۱ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت نکرده‌ایم. ما حتی مبلغ ۲۰ درصد از مبلغ موجود را به حساب صندوق واریز کرده‌ایم.

اگر سوء تفاهمی درباره این موضوع وجود داشته باشد پیگیری و اطلاع رسانی خواهیم کرد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: