واردات دام سبک مانعی برای خودکفایی

انتشار خبر توافق بر سر صادرات گوسفند زنده از استرالیا به ایران در حالی است که در صورت اجرایی شدن این واردات، مانعی جدی در زمینه دستیابی کشور به خودکفایی در تولید پروتئین گوشت گوسفندی ایجاد خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری رادیو استرالیا اعلام کرد: بارنابی جویس، وزیر کشاورزی استرالیا گفت ایران و استرالیا به توافقی در زمینه پروتکل های سلامت دام دست یافته اند و صادرات دام زنده این کشور به ایران به زودی آغاز خواهد شد.

گوسفند دام

وی افزود: این توافق، یک گام مهم در گشوده شدن یک بازار عظیم جدید برای گوسفند زنده استرالیا است.

بر این اساس صادرکنندگان استرالیایی اکنون می توانند به دنبال مراکز تغذیه دام و کشتارگاه در ایران باشند.

وزیر کشاورزی استرالیا در ادامه گفت: «ایران بازاری است که می توان سالانه ۱.۳ میلیون رأس گوسفند به آن صادر کرد و به هر کسی که در مزرعه زندگی می کند این امکان را می دهد که بتواند گوسفند و دام صادر کند .»

وی افزود: «در جنوب غرب استرالیا، در کمربند اقتصادی گندم-گوسفند، مردم برای افزایش درآمد خود نیاز به صدور گوسفند زنده دارند…من خیلی خوشحالم که دولت ما و وزارتخانه متبوع من توانسته است تجارت گوسفند و دام زنده را توسعه دهد.»

وزیر کشاورزی استرالیا گفت: توافق با ایران خبری خوب برای پرورش دهندگان گوسفند در غرب استرالیاست، به خصوص آنهایی که به دلیل توقف صادرات گوسفند به عربستان لطمه دیده بودند. عربستان به تلافی رژیم رفاهی سختگیرانه جدید استرالیا، واردات گوسفند از این کشور را متوقف کرده است.

وی در ادامه افزود: «صادرکنندگان باید از رژیم جدید پیروی کنند و کسانی که به ایران دام صادر می کنند نیز این مسئله را رعایت خواهند کرد…ما منافع زیادی در ایران داشته ایم.»

به گزارش عیارآنلاین، اعلام این خبر از سوی مقامات استرالیایی در حالی است که چندی پیش محمود حجتی ضمن انتقاد به واردات دام زنده در دولت قبل، صراحتا از ممنوع شدن این واردات خبر داده بود.

محمود حجتی در نخستین همایش کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران، با اشاره به وادرات دام زنده در دولت دهم گفت:  واردات دام زنده عملی خانمان‌برانداز بود که در دولت گذشته بدون توجه به مسائل بهداشتی و مخاطرات بیماری‌ها دامی انجام و باعث ضرر و زیان دامداران و تهدید سلامت مصرف‌کنندگان شد. وی با بیان اینکه سالانه ۷۵۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می شود، گفت: با افزایش تولید ۵۰ تا ۱۰۰ هزارتن نیز خودکفایی حاصل خواهد شد.

با این شرایط در صورت صحت خبر واردات این تعداد گوسفند زنده از استرالیا، به نظر می رسد این اقدام می تواند تهدیدی جدی برای خودکفایی کشور در زمینه تامین پروتئین گوشت گوسفندی باشد. این در حالی است که به طور متوسط سالانه کمتر از ۱۰ درصد نیاز کشور به گوشت گوسفندی از محل واردات تأمین می شود و عمدتا کشور در زمینه تأمین پروتئین گوسفندی به کشورهای دیگر وابستگی ندارد.

به گزارش عیارآنلاین چندی پیش حسن رکنی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد نیز در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس از واردات تعداد محدودی گوسفند زنده با هدف اصلاح ژنتیک دام بومی کشور خبر داده بود.

به گفته برخی کارشناسان واردات دام سبک به کشور که با هدف اصلاح نژاد صورت می گیرد، فرصت بهبود و تقویت نژادهای بومی را از بین برده و در این رابطه نیز کشور را دچار وابستگی خواهد کرد. نکته ای که در این میان می توان به آن اشاره کرد این است که با توجه به رویکردهای کلی کشور در زمینه اقتصادی، در توسعه تجارت خارجی باید کشورهایی که کم ترین تضاد راهبردی را با جمهوری اسلامی ایران دارند، به عنوان طرف تجارت انتخاب کرد.

چهره‌ها:

۲ دیدگاه

  1. محسن خالص :

    برای دولتی که ادعای اجرای اقتصاد مقاومتی دارد خوب است در این زمینه پاسخ گو باشد.

  2. احسان :

    نباید اجازه بدید این اتفاق بیفته ، ربنا لا تجعلنا فتنته للقوم الظالمین و نجنا به رحمتکت من القوم الکافرین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: