۷ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۰

دریاچه ارومیه طی 10 سال احیا خواهد شد

کارشناسان عقیده دارند در صورت اجرای برنامه‌های احیا این دریاچه در 10سال آینده به این تراز می‌رسد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از همشهری آنلاین، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در تازه‌ترین اظهارات خود گفته است که این دریاچه می‌تواند در مدت زمان ۱۰سال احیا شود و به تراز اکولوژیک خود بر گردد.

دریاچه ارومیه

عیسی کلانتری درجمع مدیران حوضه آبخیز دریاچه ارومیه اعلام کرد: پیش از این تصور می‌شد زمان احیای این دریاچه به حدود 13سال برسد که این رقم با برآوردهای صورت گرفته و برنامه‌های احیا، 3سال کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه تراز اکولوژیک دریاچه 1274/1متر است، گفت: کارشناسان عقیده دارند در صورت اجرای برنامه‌های احیا این دریاچه در 10سال آینده به این تراز می‌رسد.

به گفته کلانتری، اکنون دریاچه ارومیه نزدیک به 2 میلیارد مترمکعب آب دارد و درصورت احیا با اضافه شدن 12 تا 12/5 میلیارد مترمکعب، این رقم به حدود 14/5 میلیارد مترمکعب می‌رسد. در حال حاضر همچنین غلظت نمک دریاچه ارومیه حدود 50 درصد است که با اجرای عملیات احیا و نتایج آن، این رقم به 25 درصد می‌رسد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در واکنش به انتقال آب خزر به ارومیه گفت: انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه پایه علمی ندارد و شخصیت علمی خاصی از این طرح حمایت نکرده چرا که این طرح خواسته برخی افراد دارای منفعت فردی است

کلانتری افزود: عده‌ای به‌دنبال این هستند که هیچ کدام از برنامه‌های دولت در خصوص احیای دریاچه ارومیه به اجرا در نیاید و بسیاری از آنها نیز انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه را پیشنهاد می‌کنند که این امر پایه علمی ندارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: