سازمان بازرسی: ۱۱ بانک بیش از ۱۵هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه صادر کردند

سازمان بازرسی کل کشور در گزارش اخیر خود با عنوان «گزارش بررسی ضمانت­نامه های تعهد پرداخت صادره در شبکه بانکی کشور» تعداد و مبلغ ضمانت­نامه های صادره جاری با ماهیت حسن اجرای تعهد، حسن انجام کار و تعهد پرداخت در شبکه بانکی را از طریق استعلام از سیستم بانکی بررسی کرده است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، یکی از ابزارهای مهم درآمدی برای بانک­ها صدور انواع ضمانت­نامه های بانکی است. از آن جایی که ضمانت­نامه­ ها برای بانک­ها تعهدآور بوده و اهمیت آن به اندازه پرداخت تسهیلات می ­باشد از این رو شعب بانک ها باید در زمان صدور ضمانت­نامه، اطلاعات لازم را از ضمانت­‌خواه اخذ نموده و از توان مالی، ظرفیت اعتباری و توانایی ­های وی اطمینان حاصل نمایند.

همچنین سیستم بانکی با استفاده از عقد ضمان می ­تواند در مواردی که منع قانونی وجود نداشته باشد، با رعایت آیین­ نامه صدور ضمانتنامه­ ها مبادرت به صدور انواع ضمانت­نامه برای متقاضیان نماید و در قبال آن از صدور ضمانتنامه­، کارمزد اخذ نماید.

در همین راستا سازمان بازرسی کل کشور در گزارش اخیر خود با عنوان «گزارش بررسی ضمانت­نامه های تعهد پرداخت صادره در شبکه بانکی کشور» تعداد و مبلغ ضمانت­نامه های صادره جاری با ماهیت حسن اجرای تعهد، حسن انجام کار و تعهد پرداخت در شبکه بانکی را از طریق استعلام از سیستم بانکی بررسی کرده که نتایج آن به شرح ذیل است:

نام بانک

تعداد

مبلغ به ریال

تجارت

۵۵.۲۲۶

۴۷.۵۷۹.۵۱۷.۸۰۲.۲۴۷

رفاه کارگران

۸.۷۵۰

۲.۲۱۲.۴۴۵.۲۶۷.۱۳۳

پست بانک

۲.۷۵۹

۷۵۱.۱۰۴.۵۳۶.۱۹۷

توسعه تعاون

۶۰۲

۳۱۸.۸۴۶.۸۲۸.۹۸۱

ملت

۹۵.۸۶۴

۶۷.۰۱۷.۹۵۰.۳۸۳.۶۲۳

ملی

۶.۱۶۱

۲.۶۹۰.۹۸۴.۵۰۶.۴۹۱

صادرات

۱۲.۴۶۵

۲۲.۳۸۸.۹۱۱.۳۱۰.۳۶۲

کشاورزی

مسکن

۱۵۴

۱.۶۱۵.۱۸۱.۵۶۶.۵۲۸

سپه

۱۸.۷۲۸

۸.۴۹۷.۰۳۴.۴۱۴.۹۸۴

توسعه صادرات

۳۰۲

۳۸۶.۱۱۴.۴۳۷.۸۶۹

صنعت و معدن

۱۹۳

۱۸۵.۲۲۸.۵۴۳.۰۰۰

انتهای پیام//

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: