۵ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۷

بانک صادرات از توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ کنار گذاشته شد

حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه بیش از ۳ سال از مشارکت نامه توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ با بانک صادرات می گذرد، گفت: هم اکنون مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی از توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ تصویب شده و با موافقت دو طرف، در حال پیگری برای اجرایی شدن کار هستیم.

عراقیبه گزارش عیارآنلاین، به دلیل تاخیر چند ساله در توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲، بر اساس تصمیم هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی (وابسته به بانک صادارت) از توسعه این پالایشگاه تصویب شد.

حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در گفتگو با خبرگزاری شانا با اعلام اینکه بیش از ۳ سال از مشارکت نامه توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ با بانک صادرات می گذرد، گفت: بر این اساس سهم این بانک در توسعه این پروژه ۸۰ درصد و سهم شرکت ملی گاز ۲۰ درصد تعیین شد، در همین حال طی سال های اخیر اقدام جدی از سوی این بانک برای اجرای مشارکت در توسعه پروژه یاد شده انجام نشد.

عراقی ادامه داد: بر این اساس پیشتر مفارقت نامه بانک صادرات از توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ تصویب شده اما براساس تاکید وزیر نفت مقرر شد زمان دیگری به شرکت سپهر انرژی در اجرای این پروژه داده شود، در همین حال هیچ اقدام اجرایی از سوی آن انجام نشد.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران افزود: هم اکنون مفارقت نامه شرکت سپهر انرژی از توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ تصویب شده و با موافقت دو طرف، در حال پیگری برای اجرایی شدن کار هستیم.

عراقی افزود: با پایان یافتن فعالیت های لازم برای مفارقت شرکت سپهر انرژی، توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ از سوی سرمایه گذار جدید انجام خواهد شد.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران همچنین تاکید کرد: مفارقت شرکت سپهر انرژی از پروژه توسعه پالایشگاه بیدبلند ۲ بوده و شامل قرارداد این شرکت در دیگر پروژه های صنعت نفت نمی شود.

عراقی در خصوص واحد استحصال اتان در پالایشگاه پارسیان نیز گفت: در خصوص اجرای این پروژه نیز نامه ای از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت به شرکت سپهر انرژی ارسال شده و این پروژه هم به پیمانکار جدید واگذار خواهد شد.

بنا بر این گزارش، شرکت ملی گاز و بانک صادرات ایران بهمن سال ٨٩ قراردادی امضا کردند که ساخت پالایشگاه بید بلند ٢ و واحد استحصال اتان در پالایشگاه پارسیان را از سوی بانک صادرات (براساس سهم های یاد شده) شامل می شد.

عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه بید بلند ۲ در سه سال گذشته تنها ۳ درصد پیشرفت داشته که با اجرایی شدن این پروژه برای بیش از ۷ هزار نفر اشتغال زایی خواهد شد.

فرآورش روزانه ٥٧ میلیون متر مکعب گاز، تولید یک میلیون و ٥٠٠ هزار تن اتان برای تحویل به پتروشیمی گچساران، همچنین تولید یک میلیون و ٥٠٠ هزار تن گاز مایع (ال.پی.جی) و ٤٠٠ هزار تن مایعات گازی، محصولات پالایشگاه بیدبلند ٢ خواهد بود.

با بهره برداری از واحد استحصال اتان در پالایشگاه گاز پارسیان نیز سالانه یک میلیون و ٣٠٠ هزار تن اتان تولید و به پتروشیمی فیروز آباد تحویل داده خواهد شد؛ تولید سالانه یک میلیون و یکصد هزار تن گاز مایع، دیگر محصول این پالایشگاه است.

۱ دیدگاه

 1. ج . م :

  با سلام
  این پروژه ملی با عزمی راسخ و جدیتی شایسته شروع شد و با مشکلات بسیار عدیده ای که داشت سعی بر آن بود که چرخ آن از حرکت باز نایستد اما متاسفانه با تصمیمات غلط در مدیریت کلان کشور این پروژه واگذار شد و رو به زوال رفت و شاخه امید را در دل اهالی منطقه خشکاند .
  با تشکر
  ج م
  دلسوخته پروژهBBII

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: