کاهش ۱۸ درصدی مصرف مواد غذایی در فاز نخست هدفمندی یارانه ها

بر اساس آمار بانک مرکزی، در فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها به‌دلیل افزایش پنج برابری قیمت برخی مواد غذایی و کاهش قدرت خرید مردم مصرف مواد غذایی خانوار شهری ۱۸ درصد کاهش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایانا در واکنش به اعلام آمار کاهش ۱۸ درصدی مصرف مواد غذایی در فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها گفت: در حالی که ما واردکننده عمده روغن خوراکی هستیم، مصرف روغن در کشور ما بسیار بیش از استانداردهای جهانی است؛ بنابراین در صورتی که کاهش مصرف مواد غذایی در راستای سلامت جامعه حرکت کند، برای مسئولان توفیقی اجباری به حساب می‌آید.

غذا

غلامرضا نوری قزلجه افزود: یا مصرف قند و کربوهیدرات‌ها که در جامعه ما بسیار بیشتر از حد معیار است و از بابت این سوءمصرف‌ها هزینه‌های درمان بسیار بالایی برای درمان و بهداشت مردم کشور هزینه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ضایعات مصرف مواد غذایی در کشور بسیار بالا است، خاطرنشان کرد: در صورتی که کاهش ۱۸ درصد مصرف مواد غذایی در این راستا بوده باشد، نه‌تنها نامناسب نیست، بلکه امری پسندیده و مرتبط با اصلاح الگوی مصرف است، اما کاهش قدرت خرید مردم، مجلس را نیز متأسف می‌کند.

نوری قزلجه تصریح کرد: مصرف پروتئین و لبنیات از ضروریات مصرف جامعه به‌ویژه در سنین پایین است و در صورتی که در مراحل اولیه رشد این نیاز تأمین نشود، نقصانی در طول عمر و کیفیت زندگی افراد خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دولت در قالب یارانه سلامت می‌تواند برای مصرف مواد لبنی و پروتئینی یارانه‌ای اختصاص دهد، یادآور شد: این موضوع در قالب تبصره ۲۱ بودجه در قانون هدفنمدی نیز آمده و دولت برای سلامت جامعه خود باید تصمیم بگیرد که یارانه را در چه بخشی هزینه کند، اما به‌دلیل اینکه در سال‌های اخیر بی‌توجهی‌های زیادی به قانون وجود داشته، مجلس مجبور به ارائه قوانین به شکل آیین‌نامه بود.

نوری قزلجه تأکید کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حفظ سلامت جامعه می‌تواند بخشی از یارانه سلامت را در قالب شیر یا محصولات پروتئینی ارائه دهد و در امر پرداخت یارانه شیر نباید تنها به وزارت جهادکشاورزی فشار آورد.

گفتنی است، بر اساس آمار بانک مرکزی، در فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها به‌دلیل افزایش پنج برابری قیمت برخی مواد غذایی و کاهش قدرت خرید مردم مصرف مواد غذایی خانوار شهری ۱۸ درصد کاهش یافته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: