۵ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۹

در جلسه کمیسیون انرژی هم سندی علیه بنزین پتروشیمی ارائه نشد/ نمایندگان مجلس قانع نشدند

پس از برگزاری جلسه کمیسیون انرژی مجلس درباره کیفیت بنزین توزیع شده در کشور، بسیاری از اعضای این کمیسیون در گفتگو با رسانه های مختلف از مستند نبودن ادعای سازمان محیط زیست و وزارت نفت در مورد آلاینده بودن بنزین پتروشیمی خبر دادند و استدلال های این نهادهای دولتی در این زمینه را قانع کننده ندانستند.

به گزارش عیارآنلاین، جلسه دیروز (یکشنبه) کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی کیفیت بنزین توزیع شده در کشور برگزار شد. پس از برگزاری این جلسه، بسیاری از اعضای کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با رسانه های مختلف از مستند نبودن ادعای سازمان محیط زیست و وزارت نفت در مورد آلاینده بودن بنزین پتروشیمی خبر دادند و استدلال های این نهادهای دولتی در این زمینه را قانع کننده ندانستند.

موسوی نژادبه گزارش عیارآنلاین، سیدمهدی موسوی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس گفت: در جلسه امروز کمیسیون انرژی، مسئولان دستگاه‌های مرتبط با حوزه نفت در کمیسیون‌ حاضر شدند و به سؤالات و نقطه‌نظرات نمایندگان در ارتباط با موضوع واردات و آلایندگی بنزین‌ها پاسخ دادند.

موسوی نژاد افزود: در این جلسه که مسئولان شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مرکز پتروشیمی، سازمان محیط زیست، سازمان ملی استاندارد، بخش خصوصی و سایر دستگاه‌های مرتبط حضور داشتند و توضیحات خود را در ارتباط با موضوع بحث به نمایندگان ارائه کردند که البته توضیحات آنها به ویژه در خصوص آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ها نتوانست نمایندگان را قانع کند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: متأسفانه در این جلسه مقامات عالیه دستگاه‌های دعوت شده به کمیسیون در جلسه حضور نداشتند و معاونین و کارشناسان آنها در کمیسیون حضور پیدا کرده بودند و لذا کمیسیون تصمیم گرفت تا در جلسات بعد مقامات عالیه دستگاه‌ها در کمیسیون حضور پیدا کنند و توضیحات لازم را به نمایندگان ارائه کنند.

موسی احمدیبه گزارش عیارآنلاین، موسی احمدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به جلسه برای بررسی علل واردات بنزین و آلودگی بنزین داخلی گفت: سازمان محیط زیست، سازمان استاندارد و وزارت نفت سندی مبنی بر آلایندگی بیش از اندازه بنزین پتروشیمی‌های داخلی ارائه ندادند.

احمدی در گفتگو با خبرگزاری مهر، با اشاره به جلسه کمیسیون انرژی با حضور روسای شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی، سازمان محیط زیست و سازمان اداره استاندارد گفت: در این جلسه در خصوص آلایندگی بنزین‌های تولیدی پتروشیمی های داخلی در مقابل بنزین های وارداتی بحث و گفتگو شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی با بیان اینکه مسئولان سازمان استاندارد و محیط زیست و پالایش و پخش نتوانستند به صورت مستند و مستدل اعضای کمیسیون را در خصوص آلایندگی بنزین تولید داخل قانع کنند گفت: به نظر می رسد بنزینهای وارداتی نسبت به بازده های تولید داخل مزیتی ندارند.

احمدی گفت: از نیمه اردیبهشت ماه وزارت نفت بخش نامه ای صادر کرده که باید بنزین های یورو 4 وارد شود. اداره استاندارد هم اعلام می کند که این موضوع به آنها ربطی ندارد زیرا بحث واردات بنزین کاملا موضوع داخلی بوده و به وزارت نفت مربوط است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی تاکید کرد: رئیس کمیسیون انرژی این استدلال را نپذیرفته و اعلام کرد سازمان استاندارد باید بر استاندارد بنزین‌های خارجی نظارت کند.

احمدی با بیان اینکه مسئولان پتروشیمی های داخلی برای دفاع از تولیدات بنزین خود در این جلسه حضور نداشتند گفت: مسئولان وزارت نفت و محیط زیست مدعی هستند که بنزین تولید داخل از استانداردهای لازم برخوردار نیست اما برخی کارشناسان حاضر در جلسه اعلام می کردند که یکی از پتروشیمی‌های داخلی توانایی تولید بنزین استاندارد را دارا است که این امر نشان می دهد پتروشیمی های داخلی توانایی دستیابی به این فناوری را دارند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی تاکید کرد: هیچ کدام از مراجع شامل سازمان محیط زیست، سازمان استاندارد و وزارت نفت کار کارشناسی دقیقی در خصوص بنزین پتروشیمی های داخلی انجام ندادند و نمی توانستند به صورت مستند و مستدل آلودگی های بنزین های داخلی را اثبات کنند.

احمدی ادامه داد: کمیسیون انرژی استدلالهای موجود را برای واردات بنزین کافی ندانست و قرار شد جلسه دیگری با حضور کارشناسان پتروشیمی ها، مسئولان وزارت نفت، سازمان محیط زیست و سازمان استاندارد برای بررسی این امر تشکیل شود.

حبیب آقاجریبه گزارش عیارآنلاین، حبیب آقاجری، عضو دیگر کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در مورد نتیجه جلسه دیروز عصر کمیسیون انرژی مجلس با مدیران وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست با موضوع «بررسی کیفیت ریفرمیت تولیدی در واحدهای پتروشیمی برای ارتقای اکتان بنزین پلایشگاهی» گفت: نماینده سازمان استاندارد اعلام کرد که نظارت و کنترلی بر کیفیت بنزین تولید و وارداتی ندارد و این موضوع توسط پژوهشگاه نفت انجام می‌شود، این در حالیست که وظیفه قانونی این سازمان کنترل کیفیت فرآورده‌های نفتی است.

نماینده مردم امیدیه، هندیجان و بندر ماهشهر ادامه داد: در این جلسه نمایندگان کمیسیون انرژی از نماینده سازمان محیط زیست خواستند دلایل و مستندات خود را مبنی بر آلاینده دانستن ریفرمیت تولید شده در واحدهای پتروشیمی‌ها نشان دهند که دلیلی بر این مدعای خود نداشتند و نمایندگان مجلس از توضیحات آنها قانع نشدند.

آقاجری گفت: قرار است جلسه‌ای دیگر با حضور نماینده وزارت نفت، سازمان محیط زیست، سازمان ملی استاندارد و واحدهای پتروشیمی برگزار شود تا کیفیت ریفرمیت تولیدی در واحدهای پتروشیمی و بنزین وارداتی با دلیل و مستندات دقیق دوباره بررسی شود.

سعید حیدری طیببه گزارش عیارآنلاین، سید سعید حیدری طیب، از اعضای کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم‌ از قانع نشدن اعضای کمیسیون انرژی نسبت به آلایندگی بنزین پتروشیمی خبر داد و گفت: نماینده وزارت نفت در مورد کیفیت فرآورده‌های نفتی تولیدی و توزیعی گزارش داد، اما این گزارش مورد قبول نمایندگان مجلس قرار نگرفت.

حیدری اعلام کرد: کمیسیون انرژی از وزارت نفت خواستار توضیحات بیشتر و گزارش دقیقتر در جلسه‌های آینده شد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: علاوه بر این موضوع، ماده 132 قانون پنجم توسعه نیز اصلاح شد؛  طبق این قانون باید دو درصد از درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز به مناطق محروم و روستاها اختصاص ‌یابد که با توافق صورت گرفته درآمد حاصل از صادرات به «دو درصد از درآمد تولید» تغییر یافت.

از سوی دیگر، حیدری طیب در مصاحبه دیگری با خبرگزاری شانا گفت: آلودگی سوخت تولیدی مجمتعهای پتروشیمی محرز است. در انتظار ارائه مدارک مستند از طرف دستگاههای ذیربط در این خصوص هستیم، تا تصمیم لازم در این زمینه اتخاذ شود.

حیدری طیب افزود: سلامتی مردم نباید به سبب استفاده از سوخت آلاینده به مخاطره افتد. از این رو، کمیسیون در آینده نزدیک دوباره بررسی آلایندگی سوخت وسایل حمل و نقل را با حضور مسئولان ذیربط در دستور قرار خواهد داد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: