واردات ابریشم و برنج، تهدیدی برای کشاورزی استان های شمالی

عضو کمیسیون کشاورزی: واردات گسترده ابریشم در مرحله نخست و برنج در مرحله بعدی باعث نگرانی تولیدکنندگان در حجم تولیدات آنان شده است، به‌طوری که صنایع مرتبط با این دو محصول با حداقل ظرفیت موجود فعالیت می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، نماینده مردم سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایانا گفت: شرایط تولیدکنندگان ابریشم و برنج هر سال مخاطره‌آمیزتر شده و واردات گسترده این دو کالا حیات این بخش از کشاورزی کشور را تهدید می‌کند.

برنج

ایرج ندیمی افزود: واردات گسترده ابریشم در مرحله نخست و برنج در مرحله بعدی باعث نگرانی تولیدکنندگان در حجم تولیدات آنان شده است، به‌طوری که صنایع مرتبط با این دو محصول با حداقل ظرفیت موجود فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: تولید ابریشم عملاً به کمتر از ۵۰۰ تن کاهش یافته است، در حالی که ایران و استان گیلان از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ابریشم دنیا بوده‌اند، اما امروز واردات گسترده نخ‌های ابریشمی به‌علت عدم حمایت از نوغانداران داخلی، جزء کالاهای ثابت وارداتی قرار گرفته است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر، واردات گسترده برنج از طریق مرزبانان و یا به بهانه تأمین کسری باعث شده میزان واردات این محصول چندبرابر نیاز داخلی کشور باشد و عملاً با تغییر ذائقه مصرف‌کننده و جای گرفتن برنج خارجی در سبد غذایی ایرانیان به بحرانی شبیه بحران چای نزدیک شویم.

ندیمی تصریح کرد: تورم موجود در جامعه و ناکارآمدی سیستم توزیع باعث شده قیمت برنج در کلان‌شهرها بیشتر از حد معمول افزایش یابد و اقشار آسیب‌پذیر ناگزیر باشند برنج مصرفی خود را از نوع وارداتی تأمین کنند که عملاً به تغییر ذائقه مردم منجر می‌شود.

وی یادآور شد: تغییر ذائقه اقدامی است که طی ده‌ها سال صورت می‌گیرد و اصلاح آن نیازمند هزینه و فعالیت‌های فرهنگی متنوعی است.

ندیمی با اشاره به مسئله چای همچنین تأکید کرد: بحران چای که بعد از ۱۴ سال اکنون به وضعیت اضطرار رسیده است، با تغییر ذائقه کلید خورد و در شرایط فعلی حتی اگر چای ایرانی در دسترس مصرف‌کنندگان قرار گیرند، به‌علت عوض شدن ذائقه، چای خارجی دارای اسانس خریداری می‌شود.

وی با هشدار نسبت به وضعیت تولید برنج و ابریشم اظهار داشت: انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر برنامه‌های حمایتی دولت از این دو محصول در اختیار نمایندگان مردم قرار گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: