۵ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۰۹

قیمت خودرو باید کاهش یابد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره زمزمه های افزایش قیمت خودرو گفت: قیمت خودرو در ایران، در حال حاضر نیز گران است و این قیمت باید کاهش یابد نه افزایش!

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا خسروی در گفت وگوی با تسنیم اظهار کرد: قیمت خودرو از سال ۱۳۹۱ تا کنون در چند مرحله افزایش یافته است و هم اکنون به بیش از دو برابر قیمت قبل از این تاریخ رسیده است.

وی با اشاره به اینکه این افزایش ها قیمت ها فشار را بر عموم مردم زیاد می کند عنوان کرد: وقتی سخنگوی دولت اعلام می کند که افزایش قیمت خودرو در دستور کار نیست، خودروسازان باید ببینند که کجای کار آنان ایراد دارد.

خودرو

نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با افزایش پی در پی قیمت خودرو، خودروسازان فضا را برای افزایش مجدد مناسب دیده اند تصریح کرد: مگر چند درصد از اجزای یک خودرو از خارج وارد می شود که همه را به افزایش نرخ ارز ربط می دهند.

خسروی با اشاره به تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از صنعت خودروی کشور عنوان کرد: بخشی از اضافه بهای قیمت خودرو مربوط به استراتژی و سیاست های نادرست خودروسازان است که در شرایط فعلی مردم دارند بهای آن را می پردازند.

وی با اشاره به اینکه در صورتی که ارز مبادله ای برای واردات قطعات خودرو از سوی دولت پرداخت می شود، قیمت خودرو باید به میزان زیادی کاهش یابد و این قیمت خودرو اجحاف در حق مردم است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که چند درصد از مواد اولیه خودرو وارداتی است خاطرنشان کرد: اگر همه خودرو از خارج وارد می شد، باز هم دستمزد کارگر درکشور از سال ۹۱ تا کنون حدود ۵۰ درصد افزایش یافته نه ۲۰۰ درصد.

خسروی بیان کرد: پس واضح است که قیمت خودرو را اگر گران هم حساب می کردیم، نمی بایست از دو برابر قیمت قبل از شهریور ۹۱ افزایش بیشتر می شد.

خودروساز نیستیم/صنعت انحصاری پیشرفت نمی‌کند

نماینده مردم سمنان، مهدی شهر وسرخه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صنعت خودروی کشور به جای پیشرفت درحال پسرفت است گفت: زمانی، کُره ای ها آرزوی رسیده به جایگاه خودروسازی ایران را داشتند اما اکنون باید دید که آنها کجا هستند و ما در چه مرحله ای هستیم.

خسروی افزود: ما هنوز که هنوز است به خودروساز واقعی تبدیل نشده ایم و فقط مونتاژ خودرو را در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه اگر خودروساز بودیم، نمی بایست قیمت خودروهای ما این همه به نرخ ارز بستگی داشت بیان کرد: مشخص نیست که چند درصد از خودروهای به اصطلاح تولیدی توسط خودروسازان داخلی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید شرایطی فراهم شود که صنعت خودرو رقابتی شده و از انحصار بیرون بیاید عنوان کرد: صنعت انحصاری پیشرفت نمی کند.

خسروی با انتقاد از کاهش تولید در خطوط تولید خودرو توسط خودروسازان اظهار کرد: این اقدام سبب می شود که سهم دستمزد و هزینه های جاری در قیمت تمام شده خودرو بالا رفته و قیمت خودرو، به صورت غیر واقعی افزایش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: