۷ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۰

نقش بانک مرکزی و بانک ها در عدم بازگشایی ال سی با نرخ ۳۰ درصد

گشايش ال سي با پيش پرداخت ۳۰ درصدي همچنان موضوع داغ مناقشه فعالان اقتصادي و مسئولان دولتي است؛ رئيس كل بانك مركزي از رفع ابهامات براي بانك‌ها در اين رابطه خبر مي‌دهد اما فعالان اقتصادي و تجاري همچنان از عدم گشايش ال سي با پيش پرداخت ۳۰ درصدي گزارش مي‌دهند

به گزارش سرویس صنعت عیارآنلاین،  گشايش ال سي با پيش پرداخت ۳۰ درصدي همچنان موضوع داغ مناقشه فعالان اقتصادي و مسئولان دولتي است؛ رئيس كل بانك مركزي از رفع ابهامات براي بانك‌ها در اين رابطه خبر مي‌دهد اما فعالان اقتصادي و تجاري همچنان از عدم گشايش ال سي با پيش پرداخت ۳۰ درصدي گزارش مي‌دهند.

ال سی تولید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان تصویب قانون بودجه ۹۳ ، تبصره ای را به تصویب رساندند که براساس آن، بانک ها را ملزم به گشایش ال سی با نرخ ۳۰ درصد  شدند. این در حالی بود که تا پیش از آن، نرخ گشایش ال سی ۱۳۰ درصد بوده است.

ولی این مصوبه مجلس درباره کاهش نرخ بازگشایی ال سی  هرگز اجرا نشد و این در حالی بود که این موضوع یکی از مصوبات مهم دولت یازدهم در پاییز ۹۲ بود و دولت وعده های زیادی برای اجرای آن داده بود. به عنوان مثال، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در این باره گفته بود که وقتی گشایش اعتبار از ۱۰ درصد به ۱۳۰ درصد رسید یعنی ۱۳ برابر نقدینگی افزایش یافت و این خود یک مانع در تولید بود.

نعمت زاده اضافه کرده بود: در دولت جدید با مصوبه‌ای که داشتیم این گشایش اعتبار را به حداکثر ۳۰ درصد رساندیم که البته برخی از بانکها به آن عمل می‌کنند ولی برخی دیگر هنوز این کار انجام نمی‌دهند که امیدواریم آنها نیز از مصوبه دولت تبعیت کنند. وقتی نمی‌توانیم پول جدیدی وارد صنعت کنیم باید حداقل پول بی‌مورد نیز از آنها نگیریم.

ولی اله سیف، رئیس بانک مرکزی درباره ابهامات مصوبه ال سی ۳۰ درصدی و چرایی عدم اجرای آن در سیستم بانکی مهرماه ۹۲ گفته بود: بانک‌ها ابهاماتی را درباره مصوبه ال سی ۳۰ درصدی داشتند که در جلسه‌ای که دو روز قبل با حضور مدیران عامل بانک‌ها در بانک مرکزی برگزار شد این ابهامات در زمینه تأمین اعتبار ارزی حل شد.

با وجود تاکید مقامات ارشد دولتی بر کاهش نرخ بازگشایی ال سی به ۳۰ درصد و علی رغم تصویب این موضوع در قانون بودجه ۹۳، تاکنون به گفته بیشتر تولید کنندگان  این مصوبه اجرایی نشده است.  در همین رابطه یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن قطعه‌سازان می گوید: تنها اتفاقی که افتاد، مصوبه گشایش ال‌سی با ۳۰ درصد پیش ‌پرداخت بود که با توجه به الزامات تعیین شده برای گشایش این ال‌سی از جمله اینکه تولیدکننده باید تمام اموال و دارایی خود را در اختیار بانک قرار دهد، قابل اجرا نیست و عملاً گشایش ال‌سی ۳۰ درصدی اتفاق نمی‌افتد.

اخیراً هم هبت الله فاضلی، مدیرعامل آبسکون و رئیس هیأت مدیره اتحادیه صنایع آلومینیوم ایران از اجرایی نشدن کاهش نرخ بازگشایی ال سی انتقاد کرده است و می گوید: دولت (بانک مرکزی)می‌گوید مشکلی برای واردات مواد اولیه و گشایش LC نداریم در حالیکه هنوز مشکلات بانکی در این زمینه حل نشده است.

 رئیس هیأت مدیره اتحادیه صنایع آلومینیوم ایران اضافه کرده است: صف طولانی تخصیص ارز در بانک مرکزی بیش از سه ماه زمان می برد و با توجه به عدم پذیرش LC از سوی طرف‌های خارجی و عدم همکاری برخی از بانک‌های داخلی تولید کننده باید تا ۱۳۰ درصد ارزش کالای وارداتی خود را به بانک پرداخت کند تا بتواند کالا را وارد نماید.

 مدیرعامل آبسکون در نهایت با انتقاد از فاصله زیاد بین حرف تا عمل مسئولین گفته است: هفته گذشته ۱۰۰ درصد ارزش کالای وارداتی خود را به بانک توسعه تعاون پرداخت کردیم، برای گشایش LC قبول نکردند و در نهایت مجبور شدیم ۱۱۰ درصد ارزش کالای وارداتی را پرداخت کردیم و ۲۵ درصد هم سفته دادیم تا برای ما LC باز کنند.

حال باید این سوال از مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی پرسیده شود که چرا بانک های کشور  همچنان از اجرای این مصوبه مجلس و هیات دولت بعد از حدود نه ماه خودداری می کنند. برخی کارشناسان اعتقاد دارند که از سویی اجرای این مصوبه باعث کاهش سوددهی بانک ها می شود و برای همین بانک ها تمایل زیادی به اجرای این مصوبه ندارند. از سوی دیگر هم بانک ها با مشکلاتی جهت بازگشایی ال سی با نرخ  ۳۰ درصد مواجه هستند که عبارتست از:

۱- نظام ارزي كشور از ثبات لازمي برخوردار نيست و به همين دليل بانك‌هاي عامل در اين خصوص ريسك نمي‌كنند.

۲- هيچ تضميني وجود ندارد تا در زمان مبادله اسناد، ارز مورد نظر از سوي بانك مركزي تخصيص داده شود.
بنابراین، بانك مركزي بايد مكانيزم مناسبي براي تامين ارز با بانك‌ها مشخص كنند و به بانك‌هاي عامل اين اطمينان را بدهد كه این توانایی را دارد که ۱۰۰ درصد ارز مورد نياز را در زمان مبادله اسناد تامين مي‌كند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: