۵ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۴
مدیرعامل فرابورس

محدودیت ۲ ماهه فروش برای خریداران اوراق تسهیلات مسکن

از اول تیرماه هر شخصی که اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را خریداری کند تا دو ماه اجازه فروش نخواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، در حالی افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن و ورود سفته بازان به این بازار باعث شده بود تا مصرف کنندگان واقعی این اوراق دیگر نتوانند به راحتی اقدام به خرید کنند و برای تصاحب این برگه‌ها مجبور به پرداخت مبالغ گزافی شوند، فرابورس با ایجاد محدودیت‌های جدیدی دست دلالان را از این برگه‌ها کوتاه کرد.

امیر هامونی - مدیرعامل فرابوررس

در این راستا مدیرعامل فرابورس از برنامه‌ریزی جدی برای ممانعت از سفته‌بازی در اوراق تسهیلات مسکن با همکاری شرکت مدیریت فناوری اطلاعات، سپرده‌گذاری مرکزی و فرابورس خبر داد.

امیر هامونی با اشاره به جلسه‌ای که امروز برگزار شده بود، گفت: در این جلسه مقرر شد با همکاری شرکت مدیریت فناوری اطلاعات و سپرده گذاری مرکزی و فرابورس برای معاملات برگه‌های تسهیلات مسکن دوره نگهداری تعریف شود.

وی در تشریح این تصمیم گفت: بر اساس این محدودیت، از اول تیرماه هر شخصی که این اوراق را خریداری کند تا دو ماه اجازه فروش نخواهد داشت.

ساز و کار این محدودیت معاملاتی از ابتدای تیرماه اجرایی خواهد شد، این مکانیزم به بازار این اوراق کمک می‌کند تا فقط کسانی اقدام به خرید کنند که به این اوراق برای دریافت تسهیلات مسکن نیاز دارند.

این موضوع در راستای جلوگیری از افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن است، به این ترتیب زمانی که نتوان روزانه اقدام به خرید و فروش این اوراق کرد فقط خریداران واقعی وارد این بازار می‌شوند.

هامونی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد خریداران اوراق تسهیلات مسکن، مصرف کننده این اوراق هستند، گفت: این برنامه‌ریزی برای ممانعت از ورود حدود ۵ تا ۱۰ درصدی است که با هدف سفته‌بازی اقدام به خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند.

وی همچنین پیرامون سایر برنامه‌های فرابورس برای ساماندهی به بازار برگه‌های تسهیلات مسکن گفت: در حالی بحث تعیین سقف خرید ۹۰ برگه در حال حاضر توسط کارگزاران اجرایی می‌شود که مقرر شد این موضوع نیز از ابتدای تیرماه سیستماتیک شده و تحت سیستم معاملاتی قرار بگیرد.

مدیرعامل فرابورس همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که چرا نوسان قیمت برگه‌های “تسه” را کاهش نمی‌دهند، گفت: با ایجاد محدودیت دوماهه در فروش این اوراق به طور خودکار نوسان قیمت آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: