۴ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۰

تاکید نعمت زاده بر هماهنگی زنجیره تولید فولاد

وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در ادامه سفر یک روزه به استان کرمان از مجتمع صنعتی و معدنی گل گهر بازدید کرد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از شاتا مهندس محمد رضا نعمت زاده طی این بازدید در نشستی با مسولان و مهندسان مجتمع گفت : فولاد جزء یکی از صنایع معدنی کشور بوده و هست اما زنجیره تولید ما متاسفانه به دلایلی با یکدیگر همراه و هماهنگ نیست.

نعمت زاده

نعمت زاده، اظهار کرد: در زمینه گندله، آهن اسفنجی، کنسانتره و سپس فولاد باید کار بیشتری انجام شود و این بخش مورد حمایت است .

وی گفت: سهم کشورمان در ذخایر معدنی نسبت به جهان یک درصد است اما برنامه های برای افزایش سهم فولاد تا دو درصد در دست انجام می باشد .

مهندس نعمت زاده با اشاره به توافق انجام شده با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ایمیدرو افزود : توافق شده که استان های خراسان جنوبی و رضوی، یزد و سیستان و بلوچستان ۱۰۰ هزار هکتار را برای ذخایر جدید عهده دار شوند و قرار شده منابع و پول را ایمیدرو و امکانات را شرکت های خصوصی بدهند و وزارتخانه نیز از این طرح استقبال می کند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت بیان کرد: ما باید امسال طرح های دو، چهار، پنج و شش را در بخش فولاد فعال کنیم و هدف واگذاری این کار به مجموعه های خود صنعت فولاد است.

وی ادامه داد: در این منطقه سه تا چهار مجموعه با زمینه کار فولادی وجود دارد و هدف این است که دولت خود مجری نباشد و از نظر پروانه و حقوق دولتی کمک کند و از سوی دیگر ۶۵ درصد حقوق دولتی به معدن برگردد.

نعمت زاده تصریح کرد : از سرمایه گذاران برای تکمیل اکتشاف استقبال می کنیم و هم اکنون پروانه های اکتشاف و بهره برداری حدود هفت درصد گستره کشور را پوشش می دهد .

وی گندله سازی را اولویت اول وزارتخانه عنوان کرد و افزود : باید به کارها به ویژه کار در بحث گندله که اولویت این وزارتخانه است شتاب بدهیم و با واردات کافی کارها را به پیش ببریم.

وی در ادامه با اشاره به حقوق دولتی معادن گفت: در قانون صریح بیان شده که ۶۵ درصد حقوقی دولتی دریافت شده از معادن باید به معادن برگردد اما در سال گذشته با همه تلاشی که انجام دادیم تنها توانستیم ۱۳ درصد از حقوق معادن را از خزانه دریافت کنیم.

نعمت زاده افزود: در سال ۹۱ میزان دریافتی ما ۱.۱ درصد بود و تنها در چهار پنج سال پیش حدود ۲۵ درصد از ۶۵ درصد وصول شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: