۳ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۳۲

معاون وزیر جهاد: از سرمایه‌گذاران برای یکپارچگی اراضی حمایت می شود

رئیس سازمان امور اراضی: قانون یکپارچه‌سازی اراضی در سال جاری مدنظر است و به‌دنبال لایحه‌ای هستیم که بتوانیم آن را با قدرت بیشتر پیش ببریم و حتی از سرمایه‌گذارانی که برای یکپارچگی اراضی پیش‌قدم شوند، حمایت می‌کنیم.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: از آنجا که محصولات کشاورزی و اراضی آن سهم عمده‌ای در امنیت غذایی دارند، در این راستا، قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی تصویب شده بود که اصلاحاتی در آن انجام شد و باید به‌زودی به تصویب نهایی برسد.

افشار در ادامه افزود: در این قانون، مشوق‌ها مدنظر نبود و در آن، جلوگیری از خرد شدن اراضی با قانون ارث تعارض داشت که به‌دنبال رفع مشکلات آن هستیم.

وی خاطرنشان کرد: قانون یکپارچه‌سازی اراضی در سال جاری مدنظر است و به‌دنبال لایحه‌ای هستیم که بتوانیم آن را با قدرت بیشتر پیش ببریم و حتی از سرمایه‌گذارانی که برای یکپارچگی اراضی پیش‌قدم شوند، حمایت می‌کنیم.

افشار تأکید کرد: پایش دقیق نقشه‌های هوایی با سیستم GIS می‌تواند برای نظارت بر بخش‌های مخلتف کمک کند.

وی اظهار داشت: حدود ۹.۱ درصد کشور را زمین‌های قابل کشت تشکیل می‌دهد و حدود ۱۵ میلیون هکتار از مساحت کشور تحت کشت است؛ بنابراین سرانه زمین برای هر فرد ایرانی دوهزار مترمربع عنوان شده است که اگر یک هکتار آن تغییر کاربری شود، امنیت غذایی ۲۰ نفر به مخاطره می‌افتد. بنابراین طی برنامه‌ای پنج‌ساله، می‌خواهیم که ضریب بهره‌وری از زمین که در حال حاضر ۶۰ درصد است را به ۸۰ درصد ارتقاء دهیم و در این راستا به‌صورت جدی بحث تغییر کاربری اراضی دنبال خواهد شد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور درباره اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی کشور نیز خاطرنشان کرد: اصلاحیه این قانون در کمیسیون‌های مربوطه به تصویب رسیده و در نوبت صحن علنی قرار دارد.

افشار درباره بودجه سازمان امور اراضی با توجه به وظیفه‌ای که بر عهده دارد نیز ادامه داد: این بودجه نسبت به سال گذشته هشت برابر شده به‌گونه‌ای که بودجه مربوط به حفظ کاربری اراضی از ۱۰ به ۵۰ میلیارد تومان ارتقاء یافته است و علاوه بر آن، منابع درآمدی نیز از ۳۵ به ۱۰۰ میلیارد تومان ارتقاء یافته که ۶۰ میلیارد تومان آن در بودجه‌ها و پروژه‌ها لحاظ شده است.

وی از سنددار کردن و اجرای طرح کاداستر در اراضی کشور خبر داد و تصریح کرد: به شرطی که اعتبار مربوط به این طرح تأمین شود، در سال جاری حدود سه میلیون هکتار اراضی کشور را سنددار می‌کنیم.

افشار در پایان یادآور شد: همچنین برای زمین‌هایی که در کشاورزی و منابع طبیعی بودن آنها اختلاف است، طرحی آماده شده که به‌زودی توسط وزیر جهادکشاورزی ابلاغ می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: