خریداری گوجه فرنگی کشاورزان جیرفت توسط شرکت تعاونی روستایی

اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی‌های تولید روستایی کشور از ۱۷ اردیبهشت ماه جاری اقدام به جمع‌آوری گوجه فرنگی از مزارع جیرفت کرد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، در حالی برداشت گوجه فرنگی مزارع جیرفت از دو ماه قبل آغاز شد که در این مدت به دلیل تغییر در بهای حامل‌های انرژی و هزینه حمل و نقل، محصول مزارع جیرفت که در ابتدای فصل برداشت، به بازار وارد می‌شود، در منطقه انباشته شد. گرمای هوا در این منطقه و شرایط خاص آب و هوایی آن به نحوی است که محصولاتی نظیر سبزی و صیفی به محض رسیدن و برداشت از مزرعه -اگر منتقل نشوند- ضایعات در آن ها به بالاترین میزان خود خواهد رسید. در نتیجه تولیدکننده زیان زیادی را متحمل خواهد شد.

کشاورزی

 بر اساس این گزارش و به نقل از یک منبع آگاه در اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی‌های تولید روستایی کشور، سازمان مرکزی تعاون روستایی به همراه اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی‌های تولید روستایی کشور، استانداری کرمان، سازمان تعاون روستایی جیرفت و اتحادیه تعاون روستایی این شهر جلسات کارشناسی برگزار کرده و به این جمع‌بندی رسیدند که دولت در قالب خریدهای توافقی باید نسبت به تنظیم بازار گوجه فرنگی جیرفت وارد عمل شود.

بنابراین گزارش، پس از تصمیم‌گیری در این رابطه، اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی‌های تولید روستایی کشور از ۱۷ اردیبهشت ماه جاری اقدام به جمع‌آوری گوجه فرنگی از مزارع جیرفت کرد که تاکنون این اتحادیه ۱۵ هزار تن گوجه فرنگی را از کشاورزان خریداری و به مراکز فرآوری خراسان رضوی و اصفهان منتقل کرده‌ است.

بر پایه این گزارش به نظر می رسد که به این ترتیب دولت با همکاری بخش خصوصی با اخذ تصمیم مناسب، علاوه بر تنظیم بازار گوجه فرنگی، شرایط را برای ایجاد ثبات در تولید سال آینده هم فراهم کرده‌اند، چرا که اگر محصول گوجه فرنگی به قیمت مناسب از کشاورزان خریداری نشود و آن ها متضرر شوند، سال آینده تولیدکننده تمایلی به کشت این محصول نخواهد داشت و در نهایت با افت تولید گوجه فرنگی مواجه خواهیم شد. با افت تولید، بدون شک کارخانه‌های فرآوری کننده نیز در سال آینده متضرر می‌شوند، زیرا برای تامین مواد اولیه خود دچار مشکل می‌شوند. تامین این نیازها از طریق واردات هم مشکلات مضاعفی نظیر افزایش هزینه تمام شده تولید را برای آنها به همراه خواهد داشت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: