انجمن صنفی روغن نباتی، مسئول تنظیم بازار این محصول شد

مشاور معاون اجرایی رئیس جمهور و دبیر کارگروه تنظیم بازار، در ابلاغیه ای به سه مقام دولتی (ولی اله افخمی راد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون ارزی بانک مرکزی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران)، دستور داده تا واردات روغن خام تنها با تائید این انجمن صورت گیرد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از مهر، با تصمیم دولت و ستاد تنظیم بازار، از این پس مسئولیت تنظیم بازار روغن نباتی به انجمن صنفی روغن نباتی سپرده شده است، این در حالی است که تا پیش از این، 80 درصد واردات روغن خام از سوی دولت با محوریت شرکت بازرگانی دولتی انجام می‌شد.

روغن نباتی

بر همین اساس حسن یونس سینکی، مشاور معاون اجرایی رئیس جمهور و دبیر کارگروه تنظیم بازار، در ابلاغیه ای به سه مقام دولتی (ولی اله افخمی راد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون ارزی بانک مرکزی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران)، دستور داده تا واردات روغن خام تنها با تائید این انجمن صورت گیرد.

در این ابلاغیه آمده است: “احتراما با عنایت به تکالیف ابلاغی از سوی ستاد هدفمندسازی یارانه (موضوع جلسه 10/1/1393 ) و تصمیمات جلسه‌های مورخ 20/1/1393 و 10/2/1393 کارگروه تامین توزیع و ذخیره کالاهای اساسی ضروری مبنی بر ضرورت پایش مستمر روند تامین کالاهای اساسی و ضروری و اختیارات ناشی از اجرای قانون انتزاع وظایف تنظیم بازار از وزارت صنعت، معدن و تجارت و انتقال آن به وزارت جهاد کشاورزی، به استحضار می‌رساند بررسی روند تامین ارز کالاهای اساسی و ضروری در سال 1392 و مقایسه آن با آمار ترخیص اعلامی گمرک جمهوری اسلامی ایران بیانگر عدم واردات حدود 450 هزار تن روغن خام علیرغم تامین ارز می‌باشد. همچنین با توجه به ضرورت کنترل مقادیر واردات روغن پالم در سال 1393 ناشی از تصمیمات شورای سلامت (حداکثر معادل 30 درصد نیاز کشور) و واردات حدود 50 درصد روغن خام مورد نظر کشور در سال 1392 از نوع روغن پالم لطفا دستور فرمایید در خصوص موارد ذیل اقدام لازم متناسب با مسئولیت هر حوزه صورت پذیرد.

1- انجمن صنفی صنایع روغن نباتی مکلف می‌باشد، ضمن اخذ تعهد محضری تحویل کالا از کلیه متقاضیان واردات روغن خام، نسبت به رعایت زمانبندی واردات- حفظ ترکیب استاندارد واردات و برنامه ریزی توزیع کالا با الویت کارخانجات روغن نباتی در قالب تعهد فوق الذکر اقدام نماید.

-2 از تاریخ ابلاغ این نامه هر گونه ثبت سفارش، تمدید و اصلاح ثبت سفارش واردات روغن خام منوط به ارایه تعهد محضری تحویل و رعایت زمانبندی واردات و ترکیب روغن به انجمن ذیربط بوده و کلیه عملیات فوق با تاییدیه انجمن انجام خواهد شد.

3- صدور کد تخصیص و تامین ارز کلیه ثبت سفارش های متقاضی دریافت ارز از این تاریخ منوط به ارایه تعهدنامه فوق و مکاتبه رسمی انجمن مربوطه خواهد بود.

تبصره: بانک مرکزی ج.ا.ا و گمرک ج.ا.ا مکلف می باشندکلیه ثبت سفارش های تامین ارز شده قبل از این تاریخ و محموله‌های ترخیص نشده را نیز منوط به ارایه تعهد تحویل کالا (بند1) در زمان کارسازی اسناد- انتقال ارز و یا در زمان ترخیص نمایند.

4- انجمن صنفی صنایع روغن نباتی به عنوان مسئول تنظیم بازار این کالا در سال 1393 تعیین و متعهد می گردد بگونه ای برنامه ریزی نماید واردات براساس برنامه زمانبندی ابلاغی (مصوب) توسط بخش خصوصی با در نظر گرفتن میزان سهم هر روغن از ایجاد هر گونه انحصار و یا تبعیض در بررسی تقاضای شرکت ها همچنین ایجاد انگیزه و روان سازی مکانیزم واردات ضمن واردات کالای فوق از کمبود این کالا در سطح عرضه با استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی جلوگیری گردد.

بدیهی است انجمن مربوط مکلف به تنظیم مناسب بازار این کالا و پاسخگویی در مواقع لزوم خواد بود”.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: