۳ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۸
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

مسئولان بانک‌مرکزی می‌گویند یک دلار هم از ۴ قسط اول توافق ژنو نتوانستیم برداشت کنیم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید، بعد از گفت‌وگوهایی که با مسئولین بانک مرکزی صورت گرفت، گفتند که ما هنوز یک دلار هم نتوانستیم از چهار قسط اول توافق ژنو برداشت کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با تسنیم، به مسائل مذاکرات وین۴ و توافق ژنو پرداخت. متنت کارا  از این گفت‌وگو به این شرح است:

آقای دکتر، اگر در ابتدا سخنی دارید، بفرمایید.

نقوی: حوزه‌ اطلاع‌رسانی و خبرگزاری‌ها، واقعا حوزه مهمی است. ما در عرصه‌ بین‌الملل و عرصه‌ داخلی چون در این عرصه حضور نداشتیم، خیلی ضربه خورده‌ایم و هزینه داده‌ایم. الحمدلله در سال‌های اخیر خبرگزاری‌های متعهدِ متخصص، وارد میدان شده‌اند و دارند فضا را می‌گیرند.

به هرحال ما با یک هجمه‌ بزرگ و جدی مواجه هستیم. وقتی ۲هزار شبکه ماهواره‌ای علیه نظام ما فعالیت‌ می‌کنند، ما می‌خواهیم با ۲۰ شبکه با آن دو هزار شبکه مقابله کنیم؟ این شبکه‌ها را هم هر روز از روی این ماهواره بر‌می‌دارند، از روی آن ماهواره حذف می‌کنند. این نشان می‌دهد که با غربی‌ها یک جنگ رسانه‌ای جدی داریم. لذا تولد یک چنین حرکت‌هایی امیدوارکننده است. ان شاالله که هم در داخل و هم در خارج موفق باشید زیرا واقعا ضرورت دارد.

نقوی حسینی

من وقتی خبر تاسیس خبرگزاری تسنیم در سوریه را شنیدم، برایم خیلی قابل توجه و خوشحال کننده بود چراکه باید اخبار میدان به دست مردم و افکار عمومی برسد و الا قضاوت مردم درست نخواهد بود. آنجا خط مقدم ماست، خط مقدمِ سوریه نیست، بلکه خط مقدم ماست.

آقای دکتر، یک مغلطه‌ای در برخی تحلیل‌های موجود شکل گرفته و آن گره زدن موضوع مشکلات اقتصادی با موضوع تحریم‌هاست که رسانه‌های غربی هم این را به شدت دنبال می‌کردند و یک‌سری در داخل کشور خواسته یا ناخواسته با این موضوع همراه شدند و حتی می‌بینیم این موضوع در انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز بسیار تاثیرگذار بود، نظر شما چیست؟ آیا گره زدن حل مشکلات اقتصادی به رفع تحریم‌ها، کار درستی است؟

نقوی: همینطور که شما اشاره کردید، اینطور تصور شده بود که اگر گره‌ بین‌المللی و پرونده‌ هسته‌ای‌مان حل بشود، همه چیز ارزان و فراوان می‌شود، دلار ۷۰۰ تومان می‌شود. منتها باید فرصت را فراهم و مردم را آگاه کنیم.

در همین زمینه، بحث و بررسی در کمیسیون امنیت ملی راجع به دلارهایی که به حسابمان ریختند، برای این بود که مردم را متوجه موضوع کنیم که شما فکر نکنید اگر توافق صورت بگیرد، ارز کشور آزاد می‌شود، خیر این طور نیست. یعنی مردم متوجه کار بشوند.

باید به جامعه آگاهی دهیم و همین تقسیم‌بندی که برای تحریم کردند را برای مردم تبیین کنیم. بحث هسته‌ای جزئی از تحریم‌ها را شامل می‌شود و رفع آن هم اینطور که خودشان می‌گویند، اگر رفع تحریمی صورت بگیرد، ۱۰ سال حداقل طول می کشد. این طور نیست که اگر ما بحث هسته‌ای را حل کنیم، بهانه‌های غربی‌ها تمام شود.

پیشنهادشان روی رفع تحریم‌ها، ۱۰ ساله است؟

نقوی: آنها بالای ۱۰ سال را پیشنهاد کردند. در واقع مردم باید هزینه و فایده را متوجه شوند. چه هزینه می‌کنیم و چه فوایدی به دست می‌آوریم و اگر مردم این را متوجه شوند، پشت منافع ملی می‌ایستند. فکر می‌کنم جمله‌ای را آقای جلیلی مطرح کرد که جمله خوبی بود، مبنی بر اینکه اگر همه ملت ایران پای پرونده هسته‌ای بایستند و همه تحریم‌ها را تحمل کنند، ارزشش را دارد، چون به اندازه انقلاب می‌ارزد. معنایش این بود که بالاخره ما بدانیم هزینه و فایده‌مان چیست. الان مردم، درک درستی از هزینه و فایده ندارند.

آن بحث دلارهایی که قرار شد به حساب‌هایمان واریز کنند، خیلی مهم بود، بالاخره ما یک سری چیزها را پذیرفتیم و آن‌ها هم به ما وعده‌هایی دادند و چند وقت پیش هم معاون آقای سیف مصاحبه‌ای در این زمینه داشت . . . 

نقوی: آن‌ها می‌گویند که درست است و الان ما پول را گرفتیم و در حساب ماست. مثلا در ژنو، سوئیس یا هر جای دیگر، ولی نمی‌توانیم آن را برداریم.

تاکنون نتوانستیم از پول‌های آزاد شده برداشت کنیم

آقای نوبخت در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت که این دلارها در اختیار ماست و ما قصد داریم این پول‌ها را به شکلی دیگر خرج کنیم. بررسی کمیسیون در این خصوص به کجا رسید؟ نتیجه چه شد؟ یعنی الان ما می‌توانیم این پول را برداشت کنیم؟

نقوی: تا حالا که نتوانستیم.

مسئولان بانک مرکزی اعتراف کرده‌اند که یک دلار هم از پول‌های آزاد شده ۴ قسط اول نتوانستند برداشت کنند

یعنی همه آن پول‌ها فعلا مانده است؟

نقوی: نه! چهار قسط اول را ما نتوانستیم برداشت کنیم. آن‌ها واریز کردند، منتها ما نتوانستیم برداشت کنیم. اول مسئولین بانک مرکزی نمی‌خواستند زیر بار این موضوع بروند و تشکیل جلسات کمیسیون امنیت ملی به خاطر همین بود اما بعد از گفت‌وگوهایی که صورت گرفت، اعتراف کردند و گفتند که ما هنوز برداشت نکردیم و هنوز یک دلار هم نتوانستیم برداشت کنیم و فعلا هم نمی‌توانند برداشت کنند.

راه آن چیست؟

نقوی: ظاهرا برای دو قسط بعدی آن‌ها یک مکانیزم جدیدی را انتخاب کردند و اقساط پنجم و ششم به حساب امارات ریخته شده و ظاهرا این روش سهل‌تر است یعنی این امکان را برای برداشت دو قسط بعدی به جمهوری اسلامی ایران می‌دهد، اما اینکه چیزی از آن برداشت شده یا نه، من از آن مطلع نیستم.

بحث گزارش‌هایی که سازمان کشتیرانی و سازمان هواپیمایی در کمیسیون دادند چه شد؟

نقوی: آن هم همین طور است و جمع‌بندی‌شان این بود که تغییری حاصل نشده است.

هم‌اکنون سوخت هواپیما در فرودگاه‌ها به ایران نمی‌دهند

اما برخی در بحث رفع تحریم‌ها و خصوصا در حوزه ارز و هواپیمایی خیلی مانور دادند که تحریم‌ها رفع شده است …

نقوی: در حال حاضر بنزین هواپیما به ما نمی‌دهند.

هنوز در فرودگاه‌ها به ما بنزین نمی‌دهند؟

نقوی: دیگر این اولیه‌ترین قدم برای حذف تحریم است. سوخت به ما نمی‌دهند.

در لغو تحریم هوایی که توافق هم شد، این‌ها روی یک چیزی توافق کردند، مثلا روی هواپیمای ایرباس مدل فلان، طبق توافق آن تحریم‌ها آزاد است ولی ما خیلی کم از آن نوع هواپیما داریم یکی از کارشناسان هم معتقد بود اصلا از آن مدل هواپیما نداریم؛ ایرباس هم که اعلام کرده تحریم‌ها آزاد شد و بیایید ببرید. شما در کمیسیون به این نتیجه رسیدید؟

نقوی: این موضوع بحث نکردیم و الان چیزی به ذهنم نمی‌آید، ولی اینها نکات خیلی مهمی است، چون آن‌ها روی مباحث‌شان خیلی کار می‌کنند و ما کمتر کار می‌کنیم. غربی‌ها دقیق می‌آیند وضعیت ما را بررسی می‌کنند و طوری نقشه را پیش می‌برند که در عین حال که به تعهد عمل می‌کنند، ما نیز نتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم. مثلا بیمه، دقیقا همین طور عمل کرده و تازه ما لطمه می‌خوریم.

بچه‌های کشتیرانی می‌گفتند رفع تحریم‌ها را نپذیرید، رفع تحریم‌ها کار ما را به هم می‌زند

یعنی بچه‌های کشتیرانی می‌گفتند اصلا لغو این تحریم‌ها را نپذیرید. چون ما آمده‌ایم و یک سری مکانیزم‌ها برای خودمان تعریف کردیم و این مکانیزم را جا انداختیم و داریم با این مکانیزم کار می‌کنیم اما اگر شما بپذیرید، این مکانیزم‌ها را از دست می‌دهیم و از این امتیازها هم نمی‌توانیم استفاده کنیم. پس نپذیرید! اصلا ما نمی‌خواهیم تحریم‌ها برداشته شود.

آیا قرار است پس از گزارش‌گیری از دستگاه‌های مختلف اجراکننده توافقنامه موقت، گزارش مکتوبی ارائه کنید؟

نقوی: ما بر اساس مذاکراتی که انجام داده‌ایم، یک نامه به رئیس‌جمهور نوشتیم که خبرش اعلام شد.

همه این مسائل را آنجا گفته شد؟

نقوی: بله! بند به بند نکات را مطرح کردیم. هنوز دو بررسی دیگر در زمینه نفت و پتروشیمی داریم که انجام شود، گزارش آن را می‌دهیم.

آقای روحانی هنوز به نامه‌تان جواب ندادند؟

نقوی: جواب نخواستیم. یک گزارش روند دادیم و تذکراتی هم دادیم که اینها دیدگاه مجلس است و باید رعایت شود.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: