۳ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۷

معاون وزیر جهاد: شورای عالی عشایر تشکیل می شود

رئیس سازمان عشایری کشور: جامعه عشایری به عنوان جامعه سوم بعد از جامعه شهری و روستایی، یک جامعه پویا، خلاق و موثر در تولید است و در عین حال کمترین استفاده و بهره را از خدمات نظام در مقایسه با جوامع شهری و روستایی داراست.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایسنا، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان عشایری کشور در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان گفت: عشایر سیستان و بلوچستان توانسته اند نقش مهمی در تامین امنیت، فرآورده های دامی و اقتصاد منطقه داشته باشند.

عشایر

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان از لحاظ آب و خاک، دامداری و دامپروری و صنایع دستی برای عشایر ظرفیت های بسیار خوبی دارد و مهمتر اینکه عشایر این استان کوچ دورانی دارند و خدمات رسانی به آنان آسانتر و راحت‌تر است.

قندالی افزود: عشایر استان در گذشته به دلیل بروز بیماری نمی توانستند دامهای خود را کوچ دهند اما هم اینک با توجه به اجرای طرحهای واکسیناسیون، تحت نظارت دامپزشکی و معاینات بالینی قبل از کوچ و سالم بودن دامها می توانند کوچ کنند.

معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: یک تیم نظارتی قرار است با مبانی علمی روند ورود دام را بگونه ای ساماندهی کند که هم منفعت منطقه ای برای مردم استان در نظر گرفته شود و هم منافع ملی دچار مخاطره نشود.

وی بیان کرد: در منطقه اومار سیستان و بلوچستان با حفر حدود ۱۵ حلقه چاه و برنامه های در دست اقدام تا دو سال دیگر ۴۰۰ هکتار زمین زیر کشت پسته می رود.

رییس سازمان عشایری گفت: تعدادی چاه در منطقه پیشین سرباز از چند سال پیش حفر شده که نیازمند صدور مجوز از شرکت آب منطقه ای است و امیدواریم در این زمینه با همکاری استاندار و سایر مسوولان استان موفقیت های خوبی حاصل شود.

وی افزود: نصب و راه‌اندازی ۴۳ آبگرمکن خورشیدی، نصب هشت پمپ خورشیدی و توزیع فانوس‌های خورشیدی در مناطق عشایری از جمله موارد اجرا و ترویج انرژی‌های پاک در این استان است.

وی با اشاره به تشکیل شورای عالی امور عشایری در کشور افزود: شورای عشایری در استانها نیز تشکیل می شود که فعال شدن این شورا در سیستان و بلوچستان نیازمند همکاری و مساعدت استاندار است.

قندالی تاکید کرد: ادارات و سازمان‌های دولتی ملزم به اجرای دستورالعمل‌های آیین‌نامه ساماندهی عشایر هستند.

رییس سازمان عشایری افزود: اگر ما نتوانیم امکانات لازم را برای بخش کشاورزی و عشایری فراهم کنیم به طور حتم نسل جوان آنان رغبت چندانی برای ماندن در این حوزه از خود نشان نخواهند داد و در بخش کشاورزی با یک سالخوردگی مواجه خواهیم شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: