۵ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۵

لازمه بهبود وضعیت منابع آبی، اصلاح ساختار مدیریتی است

بخش کشاورزی برای تأمین امنیت غذایی لازم است که نهاده های تولید را به طور یکپارچه در اختیار داشته باشد و ضمن برقراری مدیریت هماهنگ، خود را مسئول پاسخگویی به موضوع اتلاف در منابع آبی نیز بداند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، حمید چیت چیان، وزیر نیرو در نشستی با استاندار فارس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در این شهرستان، ضمن اعلام این هشدار که با بازده کنونی آبیاری و همچنین هزینه‌ای که صرف استخراج آب می‌شود، تولید محصولات کشاورزی در کشور مقرون به صرفه نیست، افزوده است: اگر مصرف آب در بخش کشاورزی و مصرف خانگی مدیریت نشود، مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم در آینده به مراتب بیشتر می شود.

منابع آب

حميد چيت‌ چيان با تاکید بر لزوم توسعه حضور بخش خصوصي در بخش آب كشور گفت: معیشت ۳۲ درصد از مردم استان فارس وابسته به كشاورزي است و ۹۵ درصد منابع آب این استان صرف كشاورزي مي‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به متوسط ارزش افزوده محصولات تولیدی کشاورزی در کشور که با هر مترمکعب آب حدود ۱۰ هزار ریال (۳۰ سنت) است، گفته است: این در حالی است که رقم یادشده در کشورهای منطقه، حدود دو دلار (۶۰ هزار ریال) است.

وی تاكيد كرد: اگر ما بتوانيم كشاورزان را در مسير اصلاح الگوي كشت، اصلاح آبياري و حركت به سمت كشاورزي صنعتي درست هدايت كنيم، امكان دستيابي به همين بازدهي در كشور وجود خواهد داشت.

براساس این گزارش، چیت چیان در همین راستا خاطرنشان کرده که هم اکنون کشاورزان هزینه تهیه کنتورهای هوشمند را پرداخت می کنند و در صورت اختصاص اعتباراتی به این امر، کشاورزان استقبال بهتری از نصب این کنتورها خواهند داشت.

وزیر نیرو، اعمال محدودیت در مصرف آب را برای نجات کشور از بحران جدی تر در سال های آینده امری واجب و لازم دانسته و تاکید کرده است: خیلی وقت ها برای جلب رضایت کوتاه مدت مردم به منافع بلند مدت آن ها ضربه می زنیم که این نوع اقدام ها دلسوزی نیست.

وزیر نیرو شيرين‌ سازي و انتقال آب دريا را از برنامه‌هاي وزارت نيرو عنوان كرد و يادآور شد: شيرين‌ سازي هر مترمکعب آب دريا به‌ تنهايي ۶۰ سنت يورو يعني معادل ۲۴۰۰ تومان هزينه در بر دارد، در صورتي كه اگر قرار باشد محصولي توليد كنيم كه ۳۰ سنت بازدهي داشته باشد، شيرين‌ سازي آب براي بخش كشاورزي اصلا مقرون به‌ صرفه نخواهد بود.

چیت چیان تصريح كرد: شيرين‌ سازي آب دريا فقط براي مصارف شرب و كشاورزي صورت مي‌گيرد.

وي گفت: هزينه شيرين‌ سازي آب بسيار زياد است و اعتبار دولتي جوابگوي اين كار نيست؛ بنابراين اجراي اين طرح‌ ها به‌ ویژه براي صنعت به سرمايه‌گذاري بخش خصوصي نیاز دارد كه وزارت نيرو نيز تسهيلات لازم و حمايت‌هاي مناسب را براي اين اقدام در نظر گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از اساسی ترین تهدیدات موجود در کشور محدودیت منابع آبی است. اما چالش اصلی، بهره وری پایین استفاده از این منابع است که سالانه موجب هدر رفت حجم بالایی از آب های موجود در کشور می شود.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که افزایش راندمان مصرف آب در کشور صرفا با اتخاذ تصمیمات جزئی و مقطعی امکان پذیر نیست. سابقه تصمیمات وزارت نیرو در زمینه افزایش بهره وری، نشان از رویکرد سلبی این وزارتخانه در رابطه با بخش کشاورزی دارد. طبق آمارهای اعلام شده، بیش از ۹۰ درصد منابع آب در بخش کشاورزی مصرف می گردد که ۷۰ درصد آن نیز به روش های مختلفی اتلاف می شود. اما بررسی ها نشان می دهد که وجود ناهماهنگی میان مدیریت توزیع (وزارت نیرو) و مدیریت مصرف (وزارت جهاد کشاورزی) عامل اصلی این میزان اتلاف منابع آبی بوده است و لازمه اصلاح این وضعیت نیز اصلاح ساختار مدیریت بر منابع آبی است.

بسیاری از کارشناسان بخش کشاورزی اعتقاد دارند که لازم است مدیریت بخش کشاورزی برای تامین امنیت غذایی، نهاده های تولید را به طور یکپارچه در اختیار داشته باشد و ضمن برقراری مدیریت هماهنگ، خود را مسئول پاسخگویی به موضوع اتلاف در منابع آبی نیز بداند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: