توسعه پایدار روستاها در اولویت وزارت جهاد قرار دارد

وزیر جهاد: یکی از برنامه‌های جهاد کشاورزی تلاش برای ماندگاری روستاها و کاهش مهاجرت‌هاست که در این زمینه از طرح‌های توجیه‌دار توسعه پایدار روستاها حمایت می‌کنیم.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، محمود حجتی در جریان بازدید از اراضی و باغات خسارت دیده ناشی از خشکسالی استان اردبیل اظهار داشت: استمرار پدیده کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی در بسیاری از استان‌ها به ویژه استان اردبیل خسارت سنگینی را به زارعان و باغداران وارد کرده که باید با تخصیص اعتبارات ملی و از محل ستاد مدیریت بحران بخش عظیمی از آنها جبران شود.

حجتی

وی تصریح کرد: نباید تولید کنندگان ما در ردیف خسارت‌دیدگان و برخی از موارد تهدیدآمیز در حوزه کشاورزی قرار گیرند چرا که ما امروز به جای تضعیف بخش کشاورزی به تقویت این بخش نیاز داریم تا تولید چندین برابر افزایش پیدا کند.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: ما از راهکارهای مختلف برای جبران خسارت به باغداران و زارعان استفاده می‌کنیم اما از طریق صندوق بیمه کشاورزی و تقویتی که در این حوزه انجام می‌شود، می‌توان این کمک‌ها را هدفمند و نظام‌مند کرد.

حجتی ضرورت کارآمدی نظام بیمه را به ویژه بیمه بخش کشاورزی و دامی را یادآور شد و اضافه کرد:‌ اینکه کشاورزان از بیمه محصولات خود استقبال نمی‌کنند باید درست و دقیق کارشناسی شود چرا که به هیچ وجه قابل قبول نیست که رقم پرداختی صندوق به قدری کاهش یابد که برای زارع ما پوشش بیمه‌ای به صرفه نباشد.

این مسئول با اشاره به میزان خسارت وارده به بخش اراضی و باغات شهرستان گرمی، مشگین‌شهر، بیله‌سوار و پارس‌آباد اضافه کرد: ضرورت دارد این خسارت به نحوی جبران شده و نسبت به ترمیم آن اقدامات لازم انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیمه محصولات کشاورزی باید فراگیر باشد تا در سرما، گرما، سیل و تگرگ تولیدات این بخش ریسک‌پذیر نباشد و بهره‌برداران نیز به افزایش سطح بیمه اراضی خود اقدام لازم را انجام دهند.

حجتی محدودیت منابع اعتباری صندوق بیمه محصولات کشاورزی را بیان کرد و افزود: تمام تلاش دولت بر این است تا به نحوی نسبت به جبران خسارت وارده اقدام لازم را انجام دهد که در جلسه ستاد حوادث غیرمترقبه نیز این اهداف پیگیری می‌شود.

وی توسعه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی را اعم از بسته‌بندی، صنایع تبدیلی و تکمیلی یادآور شد و تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جهاد کشاورزی تلاش برای ماندگاری روستاها و کاهش مهاجرت‌هاست که در این زمینه از طرح‌های توجیه‌دار توسعه پایدار روستاها حمایت می‌کنیم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: