۳ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۱

آیا پول‌های آزاد شده از توافق ژنو صرف پرداخت اقساط ایران به بانک جهانی شده است؟

معاون وزیر اقتصاد گفت: ایران هم اکنون نه تنها بدهی به بانک جهانی ندارد بلکه اقساط ۶ ماه آینده خود را نیز پرداخت کرده است. بازپرداخت اقساط تنها در یک یا دو قسط به تاخیر افتاد که دلیل آن نیز تعلل بانک کارگزار ژاپنی برای واریز پول کشورمان به دلیل تحریم بوده است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از شادا، بهروز علیشیری، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران از آغاز رایزنی ها برای دریافت تسهیلات جدید از بانک جهانی پس از چهار یا پنج سال توقف خبر داد و گفت: بانک جهانی در چهار یا پنج سال گذشته به ایران تسهیلات جدیدی ارایه نکرده است، به طور غیرمستقیم احساس می شود که این امر به دلیل وجود تحریم ها بوده است.

رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، با اشاره به اعتراض ایران و ارسال نامه ای از سوی علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی به گروه ۲۴ درباره ندادن تسهیلات به کشورمان، اظهار داشت: در بیانیه پایانی اجلاس گروه ۲۴ آمده است که از بانک جهانی می خواهیم در رابطه با مسایل فنی و مالی از مداخلات و گرایشات سیاسی پرهیز کند.

طی ۵ یا ۶ ماه اخیر برای نخستین بار دو هیات بانک جهانی وارد ایران شدند که چندین پرونده و طرح هم بررسی و ارزیابی شده است.

پرداخت تسهیلات با هدف افزایش ایمنی جاده های ایران، مقابله با آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها، احیای دریاچه ارومیه و مبارزه با شیوع امراض صعب العلاج(سرطان) از جمله طرح های مورد بررسی از سوی هیات بانک جهانی در ایران است.

از کارشناسان فنی و بین المللی بانک جهانی برای بررسی وضع دریاچه ارومیه دعوت کرده ایم و امیدواریم تا یک ماه آینده در این خصوص به نتایج مطلوبی دست یابیم.

بانک جهانی برای ارایه تسهیلات، کشورها را به سه گروه تقسیم بندی کرده است، به طوری که براساس این تقسیم بندی، این بانک به کشورهای با درآمد بالا همانند آمریکا و اروپا تسهیلات پرداخت نمی کند.

رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، کشورهای با درآمد سرانه متوسط و پایین را جزو گروه های دوم و سوم تقسیم بندی بانک جهانی دانست و افزود: کشورهای با درآمد میانگین مانند ایران مشمول دریافت تسهیلات این بانک می شوند.

کشورهای با درآمد پایین یا کمتر توسعه یافته از موسسه مالی وابسته به بانک جهانی بنام آیدا تسهیلات با نرخ های ترجیحی و درازمدت دریافت می کنند.

بانک جهانی رفتاری متفاوت با کشورها برای ارایه تسهیلات ندارد، وضع تسهیلات دهی به کشورهای طبقه متوسط یکسان است و تسهیلات براساس رویکردی با محوریت بخشی ارایه می شود، ضمن آنکه بانک جهانی براساس برنامه های توسعه ای و زیربنایی وام پرداخت می کند.

طرح های عام المنفعه و زیربنایی مشمول دریافت تسهیلات بانک جهانی می شود، این در حالی است که این بانک وام های تجاری پرداخت نمی کند.

بانک جهانی تاکنون تسهیلاتی را برای سیستم فاضلاب شهرهای شمالی کشور، شهر زلزله زده رودبار و سایر طرح های توسعه ای به ایران اعطا کرده است.

وی با بیان آنکه ، نرخ سود تسهیلات پرداختی از سوی بانک جهانی به کشورها ثابت است، اظهار داشت: تسهیلات بانک جهانی دارای سه نوع هزینه است به نحوی که در ابتدا رقمی معادل یک درصد و سپس ۷۵ صدم درصد را به عنوان تعهد از کشورها دریافت می کند و در نهایت نیز نرخ کارمزد کلی لایبر با سود حاشیه بسیار کم و شش ماه بعد از بهره برداری طرح دریافت می شود.

رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران گفت: ایران هم اکنون نه تنها بدهی به بانک جهانی ندارد بلکه اقساط ۶ ماه آینده خود را نیز پرداخت کرده است.

وی درباره بروز برخی مشکلات در گذشته برای پرداخت اقساط تسهیلات ایران به بانک جهانی، افزود: بازپرداخت اقساط تنها در یک یا دو قسط به تاخیر افتاد که دلیل آن نیز تعلل بانک کارگزار ژاپنی برای واریز پول کشورمان به دلیل تحریم بوده است.

علیشیری تصریح کرد: با رایزنی های صورت گرفته از سوی بانک جهانی با خزانه داری آمریکا، ایران توانست تمام بدهی های خود را به این بانک پرداخت کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: