خرید تضمینی برنج راهکاری برای جلوگیری از تغییر کاربری شالیزارها

خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت در کشاورز انگیزه ادامه کار در زمین را ایجاد می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، حسین نیاز آذری عضو کمیسیون کشاورزی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد رواج پدیده تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ویلا در شمال کشور و چگونگی مبارزه با این مسئله، گفت: متاسفانه این اقدام غیر اصولی در حال پیش‌روی است و بهترین زمین‌ها در شمال کشور به بهانه‌های مختلف در حال تغییر کاربری است.

شالیزار برنج

وی افزود: از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، فرمانداری‌ها و نهادهای نظارتی انتظار می‌رود، تا با هماهنگی یکدیگر این پدیده را مدیریت کنند و جلوی این اتفاق نامبارک را بگیرند.

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی مجری قانون مبارزه با تغییر کاربری اراضی کشاورزی است و نباید اجازه دهد، این موضوع بیش از این اتفاق بیفتد.

نیاز آذری در پاسخ به این سؤال که کشاورزان عامل تغییر کاربری اراضی کشاورزی را مشکلات بی‌شمار و عدم توجه دولت به این مسئله عنوان می‌کنند، دولت برای جلوگیری از ادامه این روند چه کاری باید انجام دهد، گفت: قیمت تمام شده تولید کشاورزی بالاست و در توان کشاورز نیست، بنابراین دولت باید خریدهای تضمینی محصولات کشاورزی را در کشور تقویت کند.

وی افزود: خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت در کشاورز انگیزه ادامه کار در زمین را ایجاد می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: رویکرد خوبی از سوی مجلس و وزارت جهاد کشاورزی نسبت به بخش کشاورزی وجود دارد و باید حمایت‌ها بیشتر شود، تا کشاورزان از نگرانی و دغدغه رها شوند و به فکر تغییر کاربری زمین‌هایشان نیفتند.

نیاز آذری گفت: خودکفایی در تولید برنج نیاز به حفظ سطح زیر کشت دارد، تا با حفظ آن سطح بهره‌وری هم افزایش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: