۳ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۹
در پی اعمال تحریم‌های آمریکا

پوتین دلار را کنار می‌گذارد

براساس تکنیکهای جودو، حملات تحریمها یک فرصت ایده‌آل برای یک حرکت «تدافعی» به وجود آورده است تا تهاجم دشمن به خودش بازگردانده شود و اکنون این اتفاق در حال رخ دادن است. «بانک روسیه» اولین بانکی خواهد بود که تنها از روبل روسیه در مبادلات استفاده می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از گلوبال ریسرچ، روسیه تحت تاثیر تحریم ها مجبور شده تا یک نظام ارزی مستقل از دلار آمریکا ایجاد نماید. روسیه اعلام کرده است که از این پس محصولات و کالاها از جمله نفت را به جای دلار با روبل خرید و فروش می‌نماید. این اقدام را می‌توان حرکتی به سمت توسعه‌ی تجارت دو جانبه دانست.

پوتین مدتها برای ایجاد یک نظام پرداخت بر پایه‌ی روبل و کاملا مستقل و محافظت شده در برابر دلار آمریکا و «سوداگری‌های کشنده‌‌ی»‌ نهادهای بزرگ مالی غرب- آماده می‌شده است.

پس از اینکه آمریکا به منظور تنبیه روسیه در موضوع کریمه، چندین بانک روسی را تحریم کرد، غولهای نظام مالی آمریکا به سیاستمداران واشنگتن هشدار دادند که از ادامه‌ی این سیاست خودداری کند، زیرا این افراد می‌فهمیدند که خارج کردن بانکهای روسی از دسترس آنها اصلا ایده‌ی خوبی نیست.

برای وال استریت و سایر موسسات مالی، کشورهایی مانند روسیه همواره باید یک درِ باز مالی داشته باشند تا از طریق آن اقتصادشان به طور مرتب چپاول شود. بنابراین واشنگتن اعلام کرد که اعمال تحریم بر کلیه‌ی بانکهای روسی تصمیم صحیحی نیست و فقط یک بانک ـ بانک روسیه ـ آن هم به دلایل رسانه‌ای باید تحریم شود.

این همان چیزی است که پوتین به آن احتیاج داشت. حداقل از سال ۲۰۰۷، وی به دنبال ایجاد یک نظام مستقل بر مبنای روبل بود، یک نظام مالی که بر پایه‌ی بخش حقیقی و منابع اقتصاد روسیه باشد و توسط ذخایر طلای روسیه تضمین شود و در آن هیچ اغماضی در برابر چپاول و سوداگری مالی انجام نگیرد. یک حرکت آرام، اما توام با «اعلام استقلال» که البته وال استریت آن را به معنی «اعلام جنگ» خواهد فهمید.

براساس تکنیکهای جودو، حملات تحریمها یک فرصت ایده‌آل برای یک حرکت «تدافعی» به وجود آورده است تا تهاجم دشمن به خودش بازگردانده شود و اکنون این اتفاق در حال رخ دادن است. «بانک روسیه» اولین بانکی خواهد بود که تنها از روبل روسیه در مبادلات استفاده می‌کند.

این حرکت مخفیانه انجام نمی‌شود، بلکه به عکس قرار است که نماد بزرگ طلایی روبل در مقابل دفتر اصلی بانک روسیه در مسکو نصب شود تا «ثبات روبل روسیه و تضمین شدن آن توسط ذخایر طلای این کشور» را نمایش دهد. این موضوع را خبرگذاری ایتار-تاس به نقل از مقامات رسمی بانک اعلام کرده است.

در حقیقت، مقامات روسی در تصمیم‌شان مبنی بر تنبیه سوداگران غرب که به مدت طولانی کشورشان را چپاول کرده‌‌اند کاملا شفاف‌اند:

«روسیه در این مقطع از توسعه‌ی خود، نباید وابسته به یک ارز خارجی باشد؛ منابع داخلی‌اش اقتصادش را در مقابل نوسانات سیاسی محافظت می‌کند».

آندری کوستین، رئیس بانک وی‌تی‌بی که پیش از این تحریم شده بود گفت این تنها نخستین گام است:

«ما مدت مدیدی در حال حرکت به سمت استفاده‌ی گسترده‌تر از روبل روسیه به عنوان ارز پرداخت بودیم. روبل خیلی وقت پیش کاملا قابل تبدیل شد، اما متاسفانه، ما عمدتا شاهد نتایج منفی این کار بودیم که خود را با خروج سرمایه از این کشور نشان داد. سیل سرمایه‌های خارجی به روسیه سوداگرانه است و به طور قابل ملاحظه‌ای بازارهای سهام ما را بی‌ثبات کرده است».

به نقل از ایتار-تاس [خبرگذاری روسیه]، کوستین خیلی دقیق و عینی صحبت کرده است:

«روسیه باید محصولات داخلی خود، از اسلحه گرفته تا نفت و گاز را در خارج به روبل بفروشد و کالاهای خارجی را نیز به روبل خریداری نماید … تنها آن زمان است که ما از منافع روبل به عنوان یک ارز خارجی در تمام ابعادش بهره‌مند خواهیم شد».۱ دیدگاه

  1. احمد :

    تدبیر که می‌گویند یعنی این.
    نه تواضع و خشوع در مقابل دشمن

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: