۱ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۵

پنجمین بسته خبری اقتصاد مقاومتی

یک هفته گذشت و بسته خبری اقتصاد مقاومتی دیگری خدمت شماست. همیشه گفته‌ایم که دغدغه ما رصد تحولات مرتبط با اقتصاد مقاومتی است و می‌خواهیم از این طریق مخاطبان را با مسایل اقتصاد مقاومتی آشنا کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، یک هفته گذشت و بسته خبری اقتصاد مقاومتی دیگری خدمت شماست. همیشه گفته‌ایم که دغدغه ما رصد تحولات مرتبط با اقتصاد مقاومتی است و می‌خواهیم از این طریق مخاطبان را با مسایل اقتصاد مقاومتی آشنا کنیم. انشالله

اقتصادمقاومتی

اما مهم‌ترین تحولات هفته‌گذشته:

رهبر انقلاب سیاستهای کلی جمعیت را ابلاغ کردندم، هدف از ابلاغ این سیاست‌ها اصلاح سیاست‌های گذشته در حوزه جمعیت و مقابله با خطر پیری و کاهش جمعیت است چرا که جمعیت اثر مستقیم بر قدرت یک کشور دارد.
خبر دیگر رفت و آمد‌های دکتر توکلی با رسانه‌ها درباره رانت ۶۵۰ میلیون یوریی بود. بر اساس اخبار آقای توکلی چند ماه پیش در نامه‌ای به وزارت صنعت و بانک مرکزی این قضیه را طرح کرده بود و حالا به دلیل عدم پیگیری از سوی دولتمردان، دکتر توکلی دست به برگزاری کنفرانس خبری زد. این چند خبر را ببینید تا بیشتر متوجه شوید. اعلام جزئیات رانت واردات نهاده های دامی، دیوان محاسبات رانت ۶۵۰ میلیون یورویی وزارت صنعت به یک شرکت را تأیید کردو واکنش رئیس بانک مرکزی که گفته به ما ربطی نداره: نامه سیف به رئیس مجلس.
در همین حوالی هم خوب است صحبت‌های اژه‌ای درباره بدهکاران بانکی و لیستی که دولت داده را ببینید. اژه‌ای میگه که لیست ما اسامی‌اش با لیست فرق داره. گویا یک سری اسامی را دولت نداده است. چرا این طوری است باشه برای یک زمان دیگری. حالا خوبه وضعیت کشورهای دیگر هم در این موارد ببینیم. این را بخوانید: آیا دولت های اروپایی به حساب‌های بانکی افراد دسترسی دارند؟
چالش‌های روسیه و غرب بر سر اوکراین به تحریم شدن روسیه انجامید اما روسیه بیدی‌ نیست که به این بادها بلرزد، برای همین رفت سراغ نقطه ضعف آمریکا یعنی دلار. روسیه نشست دلارزدایی برگزار کرد خبری بود که هفته پیش منتشر شد. این تحلیل را هم بخوانید بیشتر متوجه خواهید شد: دلار در سراشیبی سقوط/ حذف دلار؛ هجمه روسیه به آمریکا. البته در این بین قرارداد ایران و روسیه در زمینه تهاتر نفت با کالا هنوز به نتیجه نرسیده است.
برویم سراغ کشاورزی، میزان خرید تضمینی گندم از مرز یک میلیون تن گذشت. انشالله بره تا بالای ده میلیون تن. این مطلب هم مهم است: آیا واردات غذاهای اساسی با اقتصاد مقاومتی سازگار است؟ بخوانید تا کمی با وضعیت وابستگی در محصولات اساسی آشنا بشنید.
از تولید هم بخواهیم بگوییم این خبر درداور بود چرخ نساجی با ظرفیت ۱۵درصدی می‌چرخد، تحلیل فرشاد مومنی از مشکلات تولید هم برای خواندن خوب است: ساختارهای نهادی علیه تولید‌کننده و به نفع غیر مولدها است.
در حوزه نفت و گاز هم خبر آغاز صادرات نفت ایران به سریلانکا و آفریقای جنوبی خبر خوبی است. اگر تداوم یابد به معنای بازگشت ایران به بازار نفت خواهد بود. متاسفانه در حوزه انرژی اسراف‌های زیادی می‌شود سوزانده شدن سالانه ۶٫۵ میلیارد دلار گاز همراه در میادین نفتی بسیار محل تامل است چرا که می‌تواند استفاده‌های بهتری از آن بشود. همچنین خبر دادند که بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نیمه دوم امسال/ از واردات بنزین بی نیاز می شویم ؛ البته تصمیم‌های فعلی مسئولان نفتی خلاف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است: سیاست وزارت نفت، تأمین کمبود بنزین کشور به وسیله واردات بنزین یورو ۴ است. این در حالی است که در برنامه مناظره روز جمعه هیچ سندی درباره آلایندگی بنزین پتروشیمی ارائه نشد. یعنی اینکه دلیل مسئولان برای واردات بنزین روی هواست. برای آشنایی بیشتر و دقیق‌تر تحولات حوزه انرژی این گزارش را نیز بخوانید: رصد تحولات اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی.
سراغ وزیر راه و شهرسازی هم باید برویم. ایشان در هفته‌های گذشته نامه‌ای به مجلس برای تغییر در طرح تحول مالیاتی زده است. این نامه را در اینجا بخوانید: نامه عجیب وزارت راه و شهرسازی به رئیس مجلس شورای اسلامی. ایشان چند شب پیش در صدا و سیما مسایل و برنامه‌های خود برای حوزه حمل و نقل ریلی را گفت که جاي خالي ارتقاي بهره‌وري در برنامه هاي توسعه‌ي راه‌آهن به شدت احساس می‌شد.
برای این هفته کافی است. موفق باشید

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: