۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۵

۶۰درصد سرمایه‌گذاری انرژی در مسیر تولید داخل

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: بر اساس آئین‌نامه قانون استفاده حداکثری از ساخت داخل حدود 60 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه انرژی کشور در چند سال آینده یعنی بالغ بر 150 میلیارد دلار باید در مسیر ساخت داخل هزینه شود.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از فارس ستار محمودی در پنجمین همایش ملی ارتقای توان داخل در پژوهشگاه‌های صنعت نفت اظهار داشت: در انتخاب شعار چند سال اخیر از سوی مقام معظم رهبری همواره تکیه بر اقتصاد و ساخت داخل و تولید ملی مطرح بوده است.

محمودی افزود: تجاری‌سازی تحقیقات و تکمیل چرخه ایده تا پدیده مورد تائید دانشگاهیان و صنعتگران است.

قائم مقام وزیر نیرو تصریح کرد: بر اساس آئین‌نامه قانون استفاده حداکثری از ساخت داخل حدود 60 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه انرژی کشور در چند سال آینده یعنی بالغ بر 150 میلیارد دلار باید در مسیر ساخت داخل هزینه شود.

محمودی

محمودی اضافه کرد: مطابق سند 1404 باید ده درصد از برق کشور از منابع تجدید‌پذیر تامین شود و در برنامه پنجم هم تولید 5 هزار مگاوات از این منابع هدفگذاری شده است و در عین حال سالانه 5 تا 6 درصد رشد مصرف برق داریم که با توجه به ظرفیت اسمی 70 هزار مگاواتی فعلی تا 7 سال آینده به 100 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق برسیم.

وی با بیان اینکه افزایش مصرف آب هم بسیار چشمگیر است، گفت: منابع آب سطحی و زیرزمینی به شدت و به شکل خسارت‌باری استفاده شده‌اند، دریاچه‌ها اغلب شرایط وخیمی دارد، در اکثر دشت‌ها منابع زیرزمینی پایین رفته و در صنعت هم آب را فقط یکبار مصرف می‌کنیم به جای اینکه چند بار از آن بهره‌ بگیریم.

قائم مقام وزیر نیرو تاکید کرد: وزارت نیرو قصد دارد این روند فرسایشی را از رویکرد سازه‌ای به غیرسازه‌ای تغییر دهد اما اگر از مسیر صحیح حرکت نکنیم فقط در حد آرزو باقی خواهد ماند.

وی تصریح کرد: توسعه ساخت داخل و بومی کردن فناوری در طی این مسیر صحیح نقش جدی دارد.

محمودی در ادامه گفت: وزارت نیرو در راستای اقتصاد مقاومتی افزایش کارایی انرژی ساخت داخل تجهیزات استانداردسازی فناوری بومی تدوین سند چشم‌انداز آب و برق و ایجاد شبکه رشد فناوری در این حوزه را در دستور کار قرار داده است.

وی با بیان اینکه رویکرد وزارت نیرو به فناوری به سه دسته تقسیم می‌شود، گفت: دسته اول فناوری‌های در حال تولید هستند که به تائید بین‌المللی برای توسعه صادرات نیاز دارند، دسته دوم فناوری‌هایی هستند که با صرف بودجه در کوتاه مدت قابل بومی‌سازی هستند، و دسته سوم فناوری‌هایی هستند که دسترسی به آنها هزینه‌بر است و بومی ‌سازی آن باید از صفر تا صد انجام شود.

وی راهبردهای مورد نیاز برای جهش ساخت داخل، افزایش تعامل پژوهش با مراکز مختلف، ارتقاء جایگاه معنوی و مادی پژوهشگران، تجاری‌سازی ، توسعه و حضور فعال در بازارهای داخلی و خارجی، توسعه همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد، بستر سازی و حمایت از غیردولتی‌های فعال در حوزه پژوهش، مدیریت دانش‌محور و توسعه شبکه نخبگان و متخصصان دانست.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه در ابتدای انقلاب هیچ باوری به ساخت تجهیزات و یا حتی امیدی به بهره‌برداری درست هم وجود نداشت، گفت کار درستی انجام شد اجازه آزمون و خطا به نیروهای داخلی داده شد فرصت خرید محصول ضعیف داخلی فراهم شد و امروز این کار بزرگ به نتیجه رسیده است و امروز مپنا ششمین شرکت نیروگاه‌ساز دنیا است و چنین رتبه‌ای در بازار رقابتی جهان شوخی نیست.

وی تصریح کرد: این نتیجه جرات و جسارت کسانی بود که در ابتدای انقلاب ریسک کردند چرا که آن زمان مخالفت‌ها زیاد بود و کسی توان ایرانی را باور نداشت.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو و کشور در زمینه طراح نیروگاه‌ها سدها و تاسیسات آب و فاضلاب سربلند است،گفت: ابتدای انقلاب تجهیزاتی را وارد می‌کردیم که صنعتگران ما امروز به ساخت این تجهیزات می‌خندند.

محمودی اضافه کرد: صنعت بلندترین سدهای بتنی، بلندترین سد خاکی کشور، بیشترین حجم مخزن بزرگترین نیروگاه جریانی، اولین نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای، اولین سد CFRD، اولین سد هسته آسفالتی، بندهای لاستیکی و ساخت سد روی لایه‌های نفوذپذیر را انجام داده است.

وی تصریح کرد:‌ در ابتدا با شرکت‌های ورشکسته آب آلوده و افراد مایوسی روبرو بودیم که تبدیل به شرکت‌های‌ آب و فاضلاب دگرگون شده و بهترین تصفیه‌خانه‌های آب شدند و تاکید می‌کنیم که هر دگرگونی مدیون شهامت مدیرانی بود که از انتقادات نترسیدند.

وی در ادامه برای ارتقای توان ساخت داخل پیشنهاداتی از جمله اصلاح قوانین مناقصات خرید و در نظر گرفتن امتیازات ترجیحی برای تولیدکنندگان و صادرات کنندگان داخلی، تصویب قوانین حقوق مالکیت فکر پژوهشگران،‌ارزیابی و طبقه‌بندی آزمایشگاه‌هامرجع، پیش خرید محصولات تولیدی،‌اختصاص سهمیه‌ای از بازار مصرف به نمونه‌های تحقیقاتی، آشنا کردن متخصصان و سرمایه‌گذاران کشورهای همسایه با توانمندی ایران به منظور توسعه صادرات و ایجاد بورس ایده‌های فناوری را ارائه کرد.

قائم مقام وزیر نیرو در پایان گفت: وزارت نیرو بازار آینده خوبی برای همه پژوهشگران و محققان است و ادبیات و مفاهمه ما بر اساس کیفیت شکل می‌گیرد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: