۱ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۰

قیمت‌گذاری خودرو از دستور جلسه شورای رقابت خارج شد

عضو ناظر شورای رقابت با اشاره به اختلاف نظر اعضای این شورا بر سر قیمت‌گذاری جدید خودروها اظهار داشت: با توجه به اظهارنظر امروز سخنگوی دولت در مورد قصد دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت خودرو قیمت‌گذاری جدید خودروها از دستور جلسه امروز شورای رقابت خارج شد.

به گزارش عیارآنلاین، نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با فارس، در مورد جلسه عصر امروز شورای رقابت برای قیمت‌گذاری جدید خودروها اظهار داشت: در جلسه امروز به نتیجه مشخصی در مورد قیمت‌گذاری جدید نرسیدیم و برخی از اعضای شورای رقابت و همچنین ۳ نماینده ناظر شورا معتقد به کاهش قیمت خودرو بودند ولی برخی نیز به دنبال افزایش قیمت خودرو بودند که در نهایت تصمیم‌گیری مشخصی صورت نگرفت.

وی افزود: با توجه به اظهارنظر امروز سخنگوی دولت مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت خودرو قرار شد فعلا قیمت‌های قبلی به قوت خود باقی بماند و در نتیجه قیمت‌گذاری جدید خودروها از دستور کار شورای رقابت خارج شود.

 شورای رقابت

قاضی‌پور توضیح داد: در جلسه امروز فرمول قیمت‌گذاری خودرو در ۳ نوع با ارز مبادله‌ای، مرجع و آزاد مورد بررسی قرار گرفت ولی از آنجا که تورم بخشی اعلام شده از سوی بانک مرکزی قابل اعتماد نبود به نتیجه نهایی نرسیدیم.

وی ادامه داد: تورم بخش خودرو که از سوی بانک مرکزی ارائه شده و همچنین اطلاعات شرکت‌های خودروساز غیرواقعی بود و قابل اطمینان نبود.

وی افزود: طبق فرمول قیمت‌گذاری خودرو در صورتی که ارز آزاد را به عنوان پایه در نظر بگیریم قیمت ۱۸ مورد از ۲۰ خودروی پرتیراژ کاهشی خواهد بود و قیمت بقیه خودروها ثابت خواهد ماند.

عضو ناظر شورای رقابت با بیان اینکه خودروسازان باید هزینه‌های اضافی خود را کاهش دهند، گفت: هزینه سفر خودروسازان برای حضور در نمایشگاه چین و هزینه سفر به کشورهای دیگر باعث افزایش هزینه تمام شده این کارخانه‌ها می‌شود که باید در جهت کاهش آن تلاش شود که در این صورت قیمت خودرو ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

وی افزود: در صورتی که خودروسازان شرکت‌های زیان‌ده خود را واگذار کنند نیز ۱۰ درصد امکان کاهش قیمت تمام شده خودرو وجود دارد و علاوه بر این فروش زمین‌های مازاد خودروسازان و پرداخت بدهی بانکی آنها نیز قیمت تمام شده خودرو را ۱۰ درصد کاهش می‌دهد و در نتیجه با اعمال این روش‌ها قیمت تولید خودرو ۳۰ درصد پایین خواهد آمد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: