۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۸

میزان معوقات بانکی؛ 100 هزار میلیارد تومان/ 1432 بدهکار بانکی بالای 50 میلیارد تومان

بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته، کل مطالبات غیرجاری بانک‌ها بیش از 100 هزار میلیارد تومان است و مانده مطالبات غیرجاری بالای 10 میلیارد تومان، جمعاً رقمی معادل 62 هزار میلیارد تومان است که در اختیار 900 ذی نفع اعم از حقوقی و حقیقی است.

به گزارش عیارآنلاین، ابراهیم نکو، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، در پاسخ به این سوال که چرا هر ساله شاهد افزایش میزان معوقات بانکی هستیم، گفت: این سوالی است که آقایان بانکی باید به آن پاسخ بدهند، اما به اعتقاد من این موضوع چند دلیل عمده دارد، یکی از این دلایل عدم دلسوزی کارکنان و عوامل بانکی می‌باشد که در زمان پرداخت‌ وام‌ها دقت کافی ندارند و باعث افزایش حجم معوقات بانکی می‌شوند، اما این تنها یک نکته کوچک از این قضیه است.

ابراهیم نکو

لازم است که مدیران بانکی با دقت اسناد و مدارک را بررسی کنند تا از خوش حسابی افراد در برگرداندن وام‌هایی که دریافت کرده‌اند، مطمئن شوند.

نکته دیگری که می‌توان به آن پرداخت وجود رانت‌هایی است که متاسفانه با نفوذ در سیستم بانکی توانسته‌اند به این گونه وام‌های کلان دست پیدا کنند و با عنوان صرف آن‌ها در بخش‌های تولیدی، در جاهای دیگری که عمدتاً فعالیت‌های سوداگرانه و دلالی است، هزینه می کنند.

نماینده مردم رباط کریم در خانه ملت وجود قوانین قدیمی و غیر شفاف را از دیگر عواملی خواند که به موجب آن، بانک‌ها نمی‌توانند با ابزارهای مختلف جهت وصول بدهی‌هایشان اقدام کنند و اظهار داشت: یا این قوانین و ابزارها خیلی ضعیف هستند و یا بدرستی به کار گرفته نمی‌شوند که شاهد این مشکلات هستیم.

این‌ها از مهمترین عواملی هستند که این روزها متوجه سیستم بانکی کشور شده است، به گونه‌‌ای که هر روزه شاهد هستیم نه تنها مشکلی حل نمی‌شود، بلکه به میزان آن افزوده می‌گردد.

نکو از آمار دقیق میزان معوقات بانکی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: آمار دقیق و نهایی تنها در دست بانک‌هاست که مطمئناً آماری تکان‌دهنده خواهد بود، اما چیزی که من از آن مطمئن هستم این است که چیزی که تا کنون اعلام شده تنها قسمتی از ماجراست و آمار اصلی بسیار بالاتر از این اعداد و ارقام است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از برنامه‌های مجلس برای مقابله با این معضل اقتصادی کشور سخن گفت و تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی برای رفع این مشکل و کاهش میزان معوقات بانکی ورود کرده است و انشالله در جلسات بعدی به نتایج بهتری دست پیدا می‌کنیم.

فهرست 1432 بدهکار بالای 50 میلیارد تومان+حجم بدهی

به گزارش «خبرگزاری دانشجو»، خوب است نگاهی به میزان معوقات و حجم آن و همچنین تعداد افرادی که معوقه بانکی داشته باشند بیندازیم.

یک منبع آگاه میزان این بدهی‌ها را به تفکیک بدهکاران این گونه اعلام کرده است:

بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته، کل مطالبات غیرجاری بانک‌ها بیش از 100 هزار میلیارد تومان است و مانده مطالبات غیرجاری بالای 10 میلیارد تومان، جمعاً رقمی معادل 62 هزار میلیارد تومان است که در اختیار 900 ذی نفع اعم از حقوقی و حقیقی است.

همچنین مطالبات غیرجاری بالای هزار میلیارد تومان در اختیار سه ذی‌نفع قرار دارد که دو نفر آنها در مسیر رسیدگی به دو پرونده بزرگ اقتصادی در زندان بسر می‌برند.

دارندگان بدهی غیر جاری بالای 500 میلیارد تومان هم 18 نفر هستند که چیزی حدود 15 هزار میلیارد تومان از حجم مطالبات را به خود اختصاص داده‌اند.

به این اعداد و ارقام بدهی‌ غیر جاری بالای 100 میلیارد تومان را هم باید اضافه کرد که مجموع این نوع بدهی 42 هزار میلیارد تومان است که در اختیار 145 نفر است.

همچنین میزان بدهی‌ غیر جاری بالای 50 میلیارد تومان، جمعا 47 هزار میلیارد تومان است که در اختیار 283 نفر اعم از حقیقی و حقوقی قرار دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: