۳۱ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۶

اعلام قیمت و آنالیز بنزین پتروشیمی توسط پالایش و پخش

ناقدی نیا، رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش با بیان اینکه بهای بنزین پتروشیمی برای این شرکت، ۳۰۰۰ تومان و بنزین وارداتی، ۲۵۰۰ تومان در می آید، گفت: ریفرمیت پتروشیمی دارای آروماتیک حدود ٧٠ درصد، بنزن ٣ تا ٦ درصد، گوگرد صفر و اکتان بین ٩٥ تا ١٠٠ است.

بنزینبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری شانا، سعید ناقدی نیا، رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش با بیان اینکه این شرکت برای خرید هر لیتر اکتان افزا از سه مجتمع پتروشیمی کشور مبلغی درحدود ٣ هزار تومان می پرداخت، گفت: در مقایسه با خرید بنزین از پتروشیمی، واردات بنزین از لحاظ مالی صرفه اقتصادی به همراه دارد.

ناقدی نیا با بیان اینکه خرید ریفورمیت از پتروشیمی ها از واردات بنزین سوپر هم گرانتر بود، ادامه داد: این در حالی است که هم اکنون قیمت واردات بنزین با کیفیت یورو ٤ لیتری حدود ٢٣٠٠ تومان است که پس از احتساب هزینه حمل و نقل و توزیع به بیش از ٢٥٠٠ تومان افزایش می یابد.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به اینکه مجتمع های پتروشیمی یک واحد شبیه پالایشگاه دارند، گفت: این مجتمع ها به هیچ عنوان پتروپالایشگاه محسوب نمی شوند.

ناقدی نیا با بیان اینکه هدف اصلی این واحدهای پتروشیمی ساخت بنزن، تولوئن و زایلن (BTX) برای استفاده در صنایع مختلف است، توضیح داد: در این مرحله مقداری ریفورمیت به عنوان یک محصول جانبی تولید می شود که شبیه بنزین است.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش ادامه داد: این محصول (ریفورمیت) دارای آروماتیک حدود ٧٠ درصد، بنزن ٣ تا ٦ درصد، گوگرد صفر و اکتان بین ٩٥ تا ١٠٠ است.

ناقدی نیا با بیان اینکه این فرآورده (ریفرمیت) تا قبل از این از سوی پتروشیمی ها صادر می شد، تاکید کرد: پس از تحریم ایران و بروز مشکلات در بخش واردات، وزارت نفت تصمیم گرفت از این محصول به عنوان جایگزینی برای کمبود بنزین استفاده کند.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش یادآورد شد: هم اکنون بنا بر نظر وزارت نفت و دولت، تصمیم به افزایش واردات گرفته شده است و مجتمع های پتروشیمی می توانند دوباره به صادرات محصولات خود اقدام کنند.

ناقدی نیا با بیان اینکه ایران به لحاظ قیمت بنزین جزو سه کشور ارزان دنیا محسوب می شود، افزود: بنزینی که به قیمت فوب خلیج فارس وارد می شود، هر تن ١٠٠٠ دلار قیمت دارد و هر تن حدود ١٣٠٠ لیتر می شود.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش گفت: با این حساب، قیمت هر لیتر بنزین فوب خلیج فارس ٢٣٠٠ تومان می شود که عرضه بنزین ٧٠٠ و ١٠٠٠ تومان در ایران یارانه ای و نیمه یارانه ای به حساب می آید.

ناقدی نیا همچنین در مورد تولید داخلی نیز گفت: هر بشکه نفت خام که شامل ١٥٩ لیتر می شود دارای مقدار مشخصی بنزین، نفت سفید و … می شود که پس از انجام فرآیندهای پالایشی در آن فرآورده ها تفکیک و آماده می شود.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش تصریح کرد: هر بشکه نفت خام حدود ١٠٠ دلار قیمت دارد که با یک حساب سرانگشتی می توان متوجه شد که تولید بنزین در کشور نیز بسیار گرانتر از قیمت توزیع آن تمام می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: