۳۱ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۰

تعهدات وزارت صنعت در حوزه ساخت داخل

معاون پژوهش وزارت صنعت از ارسال لایحه جدید حمایت از تولید به دولت خبر داد و گفت: مقام معظم رهبری فرمایشات کلیدی را بر اساس مفهوم رشد درون‌زای برون‌گرا مطرح کرده‌اند و ما باید این راهبرد مهم را در چارچوب کار خودمان مهندسی و عملیاتی کنیم نه اینکه دوباره همان حرف را تکرار کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از فارس علی اصغر توفیق در پنجمین همایش ملی ارتقاء توان داخل در پژوهشگاه صنعت و نفت اظهار داشت: در سال ۶۲ هسته‌های خود‌کفایی در صنایع مختلف را در شرایطی ایجاد کردیم که حتی گوگرد سر کبریت هم به کشور وارد می‌شد.

وی افزود: اگر آن هسته‌ها نهال‌هایی بودند که باید رشد می‌کردند امروز باید درختان تناوری در هر حوزه‌ صنعتی در اختیار می‌داشتیم اما بعضی کارها شروع می‌شود ولی متوقف می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: قوانین خوبی وضع می‌شود، اجرا نمی‌شود و فراموش می‌شود اما نیاز ما سر جای خودش باقی‌ می‌ماند و بعد از مدتی به دلیل این نیاز قوانین جدیدی وضع می‌شود و ما بین این قوانین گیر می‌افتیم.

وی ادامه داد: در یکی از قانون‌های قدیمی آمده است به منظور حداکثر استفاده از توان پژوهش، تولیدی، صنعتی کشور همه نهادها از دولتی و غیردولتی و عمومی و دیگران موظفند در تامین کالاهای مصرفی، مهندسی، عمومی، پیمانکاری و تامین تجهیزات همه پروژه‌های کشور بلااستثناء در صورت نیاز به تولیدات غیرداخلی فهرست کالاها و تجهیزات را به وزارت صنعت اعلام کنند تا در صورت صرفه و صلاح به تولید آن اقدام کنند.

وی تصریح کرد: علی‌رغم این قانون مترقی در طول سالیان طولانی سپری شده از زمان وضع آن هیچ فهرستی به وزارت صنعت نرفته است.

علی اصغر توفیق

توفیق ادامه داد: دستگاه‌های موضوع این قانون موظفند در همه پروژه‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که حداقل ۵۱ درصد از هزینه هر طرح و پروژه‌های آن به صورت کار در داخل کشور تعریف شود اما به هیچ بخشی از این قانون عمل نشده است.

وی با بیان اینکه لایحه‌ای را در ۱۳ اردیبهشت ۹۳ درباره حمایت از تولید برای دولت ارسال کردیم گفت: در ماده ۲۰ این لایحه گفتیم دولت موظف است ۲۰ درصد هزینه شهرک‌های فناوری را تامین کند و همچنین آورده‌ایم که ۵۰ درصد از پول سرمایه‌گذاری واحد‌های پژوهشی برای تولید محصولات آنها را تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه هیچ حرف جدیدی در مورد واقعیت‌های ساخت داخل وجود ندارد و همواره همان مشکلات را تکرار می‌کنیم گفت: چرا یک دشمن فرضی تصور می‌کنیم مگر غیر از خود ما کس دیگری مسئول رشد یا عدم رشد است؟

وی با اشاره به تاسیس آخرین کارخانه قند کشور در سال ۱۳۸۰ و تعطیلی بزرگترین کارخانه قند کشور در دزفول به دلیل دعواهای حقوقی گفت: دل ما به حال صنعت باید بسوزد. باید فضا را فراهم کنیم چرا که اگر فضا فراهم شود صنعت رشد می‌کند و این اصلا چیز پیچیده‌ای نیست چرا که اگر در زمستان سرد یک بوته گل را بپوشانیم شروع به جوانه زدن می‌کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت با بیان اینکه حتی وقتی فضا ساخته می‌شود ما باز هم خودمان را گم می‌کنیم گفت: مقام معظم رهبری در ابتدای سال فرمایشات کلیدی را بر اساس مفهوم رشد درون‌زای برون‌گرا مطرح کرده‌اند و ما باید این راهبرد مهم را در چارچوب کار خودمان مهندسی و عملیاتی کنیم نه اینکه دوباره همان حرف را تکرار و تکرار کنیم و آن را تکریم کنیم.

وی تاکید کرد: این حرف باید وارد سطح کارگاهی شود نه اینکه فقط حرف آن را بزنیم چرا که حرفهای خوب باید عملیاتی شوند و ما هستیم که باید این حرفها را مهندسی و پیاده‌سازی کنیم.

توفیق اظهار داشت: به عنوان معاون وزارتخانه دو تعهد می‌دهم؛ اول اینکه اعلام می‌کنیم که فرصت‌های مطالعاتی اساتید را برای صنایع داخلی بگذاریم و استاد یک سال در صنعت کار کند و به همان اندازه حقوق دانشگاه به آنها یک حقوق اضافه می‌دهیم و یک ماه هم آنها را برای بررسی همان صنعت به دیگر کشورها می‌فرستیم.

وی افزود: تعهد دوم من آن است که قانون را روی میز وزیر می‌گذارم و می‌گویم امروز می‌خواهیم به تکلیفی که قبلا به آن عمل نکردیم عمل کنیم.

وی اضافه کرد: یک پیشنهاد دیگر هم داریم که مربوط به پذیرش کارآموز و پرداخت حقوق به آنها در یکی از قوانین کشور است و ما روی آن حتما کار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه قانون تجارت ۱۱۰۰ ماده دارد اما برای صادرات کل این قانون باید ۲۰ ماده باشد گفت: با ۱۱۰۰ ماده یک تاجر صنعتگر چه باید بکند؟ این چه تسهیلی است؟ این چه نگاهی به بیرون است؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: