۳۱ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۹

بررسی راه‌های حمایت از دانشجویان دکتری/ جمع‌آوری اطلاعات مربوط به نیاز به متخصص در بخش‌های اجرایی

براساس این سیاست قرار است تا معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با همکاری جهاد دانشگاهی اطلاعات مربوط به نیاز به نیروهای مختصص در بخش های اجرایی را از تمامی نهادهای مرتبط از جمله وزارت کار و رفاه اجتماعی و وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایرنا، دکتر منصور کبگانیان قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور عصر سه شنبه در حاشیه برگزاری چهل و هفتمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگاران گفت:در جلسه روز – سه شنبه، ۱۱ سیاست اجرایی در زمینه تنظیم ظرفیت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به تایید اعضای حاضر رسید و قرار شد تا وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه های اجرایی خود را در این زمینه در جلسه آتی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارایه دهند.

نقشه جامع علمی

درحال حاضر برخی از دانشگاه ها در برخی از مقاطع تحصیلی ظرفیت خالی دارند و از طرفی برخی از رشته ها و دانشگاه ها با هجوم داوطلبان مواجهند؛ نرخ بیکاری در برخی از رشته های دانشگاهی رو به افزایش است و از طرفی ایجاد مهارت در دانش آموختگان در برخی از رشته های تحصیلی به درستی دیده نشده است.

کبگانیان با بیان اینکه سیاست های تنظیم ظرفیت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به دو دسته تقسیم بندی شده است گفت: قرار است تا با اجرایی کردن سیاست تنظیم ظرفیت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مشکلات یاد شده حل شود.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی با اشاره بهˈسیاست های برآورد نیاز ملی و استانیˈ گفت: براساس این سیاست قرار است تا معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با همکاری جهاد دانشگاهی اطلاعات مربوط به نیاز به نیروهای مختصص در بخش های اجرایی را از تمامی نهادهای مرتبط از جمله وزارت کار و رفاه اجتماعی و وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کند.

وی همچنین سیاست های مربوط نحوه توزیع ماموریت آموزش و تربیت نیروی متخصص در مقاطع و دانشگاه های مختلف را در زمره دسته دوم سیاست های تنظیم ظرفیت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی عنوان کرد و افزود: قرار است تا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نقشه راه و روش اجرایی کردن سیاست های یاد شده را در جلسه آتی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارایه دهند.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از دیگر دستورات مطرح شده در این جلسه را بررسی نحوه های حمایت مالی از دانشجویان دوره دکتری عنوان کرد و گفت:در جلسه امروز ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور پنج روش مختلف برای حمایت مالی از دانشجویان دوره دکتری مطرح شد.

حمایت های مالی نخبگی از دانشجویان نخبه،استفاده از دانشجویان دوره دکتری به صورت دستیار آموزشی و بهره بردن از آن به عنوان دستیار پژوهشی در دانشگاه ها، حمایت مالی به شرط دریافت تعهد کاری برای همکاری با صنعت و بخش های اجرایی بعد از فارغ التحصیلی و پرداخت تسهیلات از صندوق دانشجویی به صورت وام از جمله راه های مطرح شده به منظور حمایت از دانشجویان دوره دکتری است.

به گفته کبگانیان نگرانی از آسیب های جدی برای دانشجویان دوره دکتری و جذب دانشجویان نخبه توسط کشورهای غربی و صنعتی از جمله دغدغه های مطرح شده در جلسات ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور درباره لزوم حمایت مالی از دانشجویان دوره دکتری است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در صورت لزوم از دولت و مجلس درخواست تخصیص ردیف های بودجه مجزا برای حمایت از دانشجویان دوره دکتری خواهد کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: