۳۱ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۴

کاهش ۱۵ میلیاردی بودجه آبرسانی به شهرها در سال ۹۳

اختصاص ردیف بودجه از سال ۸۷ وجود دارد که در سال ۹۲ این عدد به ۶۵۴ میلیارد ریال و در سال جاری این عدد به ۵۰۰ میلیارد ریال کاهش یافت.

آبرسانی

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا دایمی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سئوال که ظاهرا در قانون بودجه ردیفی برای آبرسانی به شهرهای دارای تنش آبی اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته کاهش دارد، افزود: اختصاص ردیف بودجه از سال ۸۷ وجود دارد که در سال ۹۲ این عدد به ۶۵۴ میلیارد ریال و در سال جاری این عدد به ۵۰۰ میلیارد ریال کاهش یافت.

وی ادامه داد: این ردیف بودجه در اختیار شرکت آب و فاضلاب کشور قرار می‌گیرد و آنها براساس ضوابطی که وجود دارد، اولویت‌ خود را تعیین می‌کنند و این مبلغ را به شهرهایی که دارای تنش آبی هستند، اختصاص می‌دهند.

دایمی با بیان اینکه اگر ۱۰۰۰ شهر در کشور دارای تنش آبی باشند، این عدد ۵۰ میلیارد تومان عددی نیست که بتواند مشکل این شهرها را حل و فصل کند تاکید کرد: در هر صورت اعتبارات دولتی محدود است و طبعاً نمی‌توانیم کاری کنیم اما می‌توانیم پیشنهاد بدهیم که این ردیف اعتبار یک مقدار افزایش یابد هر چند می‌دانیم که محدودیت‌هایی وجود دارد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: به اعتقاد بنده باید تلاش شود که مشکل تنش آبی یک مقدار اقتصادی تر و زیربنایی‌تر برطرف شود چرا که مشکلات ما در منابع آبی نزدیک به شهرها به دلیل اینکه زه‌آب‌ها در آب‌های زیرزمینی نفوذ می‌کند و برداشت‌های بی‌رویه‌ای صورت می‌گیرد، این منابع زیرزمینی از بین می‌روند.

دایمی ادامه داد: مثلاً ممکن است رودخانه، قنات یا چاه‌های آب شربی که در نزدیکی این شهرها هستند، یا آب‌دهی آنها از بین برود یا کیفیت آنها پایین بیاید پس لازمه آن این است که متأسفانه نظارتی بر برداشت از آب زیرزمینی بسیار ضعیف است .

وی افزود: بعد از اینکه حق‌النظاره آب کشاورزی حذف شد و عملاً رابطه بین وزارت نیرو و مالکان دارای چاه‌های کشاورزی از بین رفت. این پدیده تنش آبی تشدید شد، پس باید این مشکل به صورت ریشه‌ای حل شود.

وی ادامه داد: مادامی که تراز آب زیرزمینی در حال کاهش است و یا آلودگی‌های زیادی از جمله سموم کشاورزی و یا کودهای شیمیایی وارد منابع زیرزمینی می‌شود، منابع آبی در حال تهدید است.

دایمی خاطر نشان کرد:به عنوان مثال در یکی از شهرهای استان فارس در سال‌های خیلی دور منبع آب این شهر در داخل شهر بود، اما بعد از سالها به چند ده کیلومتری استان رسید و حال باید از چندصد کیلومتری آب را به این شهر انتقال داد.

به گفته وی، به ازای هر کیلومتر آبرسانی یک رقم سنگین برای لوله‌گذاری می‌طلبد، پس باید یک فکر اساسی شود تا منابع آب زیرزمینی به درستی مدیریت شود که مجبور نشویم برای شهرها از فواصل دور آب انتقال دهیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: