۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۰
مزایا و معایب طرح تحول نظام سلامت به روایت رئیس بیمارستان امیراعلم

هجوم مردم به سيستم ما بيشتر خواهد شد

تا قبل از اجراي اين طرح كه ظرفيت نداشتيم حال با اجراي اين طرح هجوم مردم به سيستم ما بيشتر خواهد شد و نوبت دهي به بيماران مقداري طولاني تر خواهد شد و صف طولاني تري در پشت در بيمارستان و اتاق عمل خواهيم داشت، براي نوبت جراحي بايد براي 2 الي 3 ماه آينده نوبت دهيم و حتي براي ويزيت.

IMG_2506

به گزارش عیارآنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران،  دکتر حسن توکلی رئيس بيمارستان امیر اعلم در مصاحبه ای به گفتگو با روابط عمومی این بیمارستان در خصوص اجرای طرح تحول نظام سلامت پرداخته است.
 – اجراي طرح تحول سلامت چقدر در رضايتمندي مردم تاثير داشته است؟
اين طرح كلا در جهت آرامش و آسايش بيماران راه اندازي شده است؛ به اين دليل كه اولا هزينه بيماران كاهش يافته و دغدغه پرداخت هزينه براي بيماران بسيار كمتر شده است، باعث شده رضايتمندي بيماران خيلي زياد شود و بيمار ديگر براي انجام خدمات پاراكلينيكي كه در بيمارستان موجود نبوده مجبور نيست با هزينه شخصي به مراكز خصوصي مراجعه كند. در اين طرح بيمار اگر خدمتي داشته كه در بيمارستان انجام نمي شود با آمبولانس به بيمارستاني مي رود كه اين خدمت را انجام مي دهند و هزينه اي در بيمارستان مقصد نمي دهد در نهايت اين گونه شده كه بيمار 10 درصد هزينه كل را پرداخت مي كند و اگر خدمتي خارج از بيمارستان داشته باشد ديگر هزينه آمبولانس نمي دهد. به طور مثال هزينه MRI و هزينه آزمايشگاه نمي دهد و قرار است كه به جاي آن دولت تامين اعتبار نمايد؛ قطعا بيمار راحتر است.
– اجراي طرح تحول سلامت چه مشكلاتي داشته است؟
اجراي اين طرح براي مسئولين اجرايي سختر خواهد بود چرا كه چندين سال طبق تصورات قبل كار مي كردند حالا بايد طبق اين طرح پيش روند. بعد از اجراي اين طرح مشكلات آزمايشگاه بيشتر شده است، بدليل اينكه آزمايشگاه برخي كارهاي پايه را انجام مي دهد و خيلي آزمايشات عميق را انجام نمي دهد. حالا بايد اين آزمايشات را با بيمارستان هاي مختلف هماهنگ كنيم. برخي آزمايشات هست كه اصلا مقرون به صرفه نيست كه بيمارستانها داشته باشند و فقط در 2 يا 3 آزمايشگاه در سطح شهر انجام مي گيرد و قيمت تمام شده آن خيلي بالا مي شود. حالا اين كارها در مجموعه خودمان انجام مي شود قطعا مردم راحتر شدند و براي مسئولين سختر شده است.
از سوي ديگر اين طرح براي ما مشكل عمده ايجاد كرده چرا كه بيمارستان ما مركزي رفرال بوده و مردم از اقصي نقاط كشور به اين مركز رجوع مي كنند تا قبل از اجراي اين طرح كه ظرفيت نداشتيم حال با اجراي اين طرح هجوم مردم به سيستم ما بيشتر خواهد شد و نوبت دهي به بيماران مقداري طولاني تر خواهد شد و صف طولاني تري در پشت در بيمارستان و اتاق عمل خواهيم داشت، براي نوبت جراحي بايد براي 2 الي 3 ماه آينده نوبت دهيم و حتي براي ويزيت.
به هر حال وضيعت طوري شده كه طول مدت نوبت دهي افزايش يافته است. اين طرح استثناعاتي نيز دارد به عنوان مثال بيماري كه از شهرستان مي آيد در صورتي كه طي نظام ارجاع بيايد فرانشيز آن از 10 درصد، 5 درصد كاهش يافته است. دوما يك سري خدمات مثل بستري شدن در بخش خصوصي، اتاق خصوصي و تخت خصوصي، بيماران اتباع خارجي و عملهاي زيبايي شامل اين طرح نمي شود ولي درنهايت براي بيماران چون هزينه درمان كمتر شده اين طرح عالي است.

به گزارش عیارآنلاین، با اجرای طرح تحول نظام سلامت از اوایل اردیبهشت 93، میزان پرداختی بیماران بابت هزینه های بستری در بیمارستانهای دولتی به 5 تا 10 درصد رسیده است. با توجه به این موضوع و همچنین با عنایت به بالابودن این میزان پرداختی در گذشته، مردم برای دریافت برخی از این خدمات ارزان قیمت مراکز دولتی در انتظار قرار گرفته اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: