۳۰ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۰
گزارش رصد انرژی عیار به تفکیک بخش ها

رصد تحولات اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی

اولین گزارش «رصد عیار» مربوط به حوزه نفت، گاز و انرژی است و در آن، تحولات رخ داده در این حوزه از ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ در شش بخش مورد بررسی قرار گرفته است. «تهاتر نفت با کالا با روسیه» و «افزایش واردات بنزین» از مهمترین تحولات حوزه انرژی در مدت مذکور بوده است.

به گزارش سرویس نفت، گاز و انرژی عیارآنلاین، تجربه نشان داده است که اگر به‌صورت مستمر اجرایی شدن سیاست‌های کلی پایش و رصد نشود، به‌مرور زمان از اولویت اذهان تصمیم گیران و نخبگان جامعه دور شده است. بر همین اساس، عیارآنلاین تلاش دارد تا تحولات مرتبط باسیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را در حوزه های مختلف رصد کرده و در قالب گزارش‌های ۹۰ روزه با عنوان «رصد عیار»، به اطلاع مخاطبان خود برساند. اولین گزارش «رصد عیار» مربوط به حوزه نفت، گاز و انرژی است. در این گزارش، تحولات رخ داده در این حوزه از ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۳ در شش بخش «اصلاح الگوی مصرف»، «فروش نفت»، «صادرات گاز»، «صادرات پتروشیمی»، «صادرات فرآورده‌های نفتی» و «میادین مشترک» مورد بررسی قرار گرفته است. بخش بندی گزارش رصد عیار در حوزه انرژی براساس بندهای ۴ و ۸ و همچنین بندهای ۱۳ تا ۱۵ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که مرتبط با حوزه انرژی هستند، صورت گرفته است. «تهاتر نفت با کالا با روسیه» و «افزایش واردات بنزین» از مهمترین تحولات حوزه انرژی در مدت مذکور بوده است که متن گزارش رصد عیار درباره آنها در ادامه می آید:

رصد عیار
الف- تهاتر نفت با کالا با روسیه: هرچند بحث امضای قرارداد تهاتر کالا با نفت بین ایران و روسیه در اواخر دولت دهم مطرح‌شده بود ولی مذاکرات بین ایران و روسیه برای امضای این قرارداد بعد از امضای توافق ژنو، جدی‌تر شد. این موضوع توسط رسانه‌های غربی به‌شدت رصد می‌شود و حتی خبرگزاری رویترز اوایل فروردین ۹۳ خبر امضای این قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری برای ۵۰۰ هزار بشکه در روز را نیز منتشر کرد. امضای این قرارداد توسط مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تکذیب شد، ولی مذاکرات ادامه دارد و وزیر نفت نیز تمایلی به ارائه توضیحات دقیق‌تری دراین‌باره ندارد. بااینکه خبر این تهاتر از سوی مقامات رسمی ایران تائید نشده است، اما می‌توان گفت این اقدام، اقدامی همسو باسیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است. نکته‌ی مهم در این میان انتخاب کالاهایی است که قرار است از طرف روسی دریافت شود. واردات تجهیزات صنعت نفت و گاز از روسیه، یکی از وسیع‌ترین و مهم‌ترین حوزه‌های تهاتر کالا با این کشور می‌تواند باشد.

ب-افزایش واردات بنزین: باوجود وعده‌های مدیران عامل فعلی و سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مبنی به راه‌اندازی طرح‌های افزایش ظرفیت و بهینه‌سازی پالایشگاه‌های اصفهان، لاوان و تبریز تا پایان سال ۹۲، این امر محقق نشد و میزان تولید بنزین کشور از ۶۳ میلیون لیتر در روز در این سال فراتر نرفت. این در حالی بود که میزان مصرف بنزین با رشدی ۸ درصدی در سال ۹۲ مواجه شده و به حدود ۶۹ میلیون لیتر در روز رسید. از سوی دیگر، وزیر نفت با حضور در جلسه شورای شهر تهران (۶ اسفند ۹۲) آلایندگی بنزین پتروشیمی را تائید کرد و گفت در سال ۹۳ با توقف تولید بنزین پتروشیمی‌ها، بنزین موردنیاز کشور از طریق واردات تأمین خواهد شد. درنتیجه این تصمیم وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد که میزان واردات بنزین در سال ۹۳، سه برابر شده و به حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. این تصمیم وزارت نفت با اعتراض برخی از اعضای شاخص کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روبرو شد. این نمایندگان اعتقاد داشتند آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ها بالا نبوده است و افزایش واردات بنزین مطابق باسیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیست و این در حالی بود که مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعتقاد داشت بنزین وارداتی نسبت به بنزین پتروشیمی هم ارزان‌تر است و هم باکیفیت‌تر است (عدد اکتان بالاتر و آلایندگی کمتر).
با توجه به ادامه تحریم فروش بنزین به ایران توسط غرب و همچنین با عنایت به ابهامات جدی درباره کیفیت مناسب‌تر بنزین وارداتی نسبت به بنزین پتروشیمی، اصرار وزارت نفت مبنی برافزایش واردات درحالی‌که به استدلال‌های مطرح‌شده درباره آلایندگی شدید بنزین‌های پتروشیمی، خدشه‌های فراوانی واردشده و تأکید شده که این بنزین‌ها علاوه بر کیفیت بالا در تهران توزیع نشده است؛ محل اشکال است و افزایش واردات بنزین با نص صریح سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در تعارض است.
فایل اصلی گزارش «رصد عیار» در حوزه انرژی به تفکیک حوزه ها در ادامه آمده است:

اصلاح الگوی مصرف

فروش نفت

صادرات گاز

صادرات پتروشیمی

صادرات فرآورده های نفتی

میادین مشترک

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: