۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۱

جلوگیری از سوختن یک میلیون بشکه نفت در شرکت نفت کارون با فرآورش سیار نفت

محسن دهانزاده، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: این شرکت از سال ١٣٧٩ تا کنون، با استفاده از تجهیزات فرآورش سیار (MOT و MOS) افزون بر سود و صرفه اقتصادی به مبلغ بیش از ١٠٠ میلیون دلار، از سوزانده شدن بیش از یک میلیون بشکه نفت نیز جلوگیری کرده است.

شرکت نفت و گاز کارونبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری شانا، بر اساس اعلام شرکت ملی نفت ایران، محسن دهانزاده، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: این شرکت از سال ١٣٧٩ تا کنون، با استفاده از تجهیزات فرآورش سیار (MOT و MOS) افزون بر سود و صرفه اقتصادی به مبلغ بیش از ١٠٠ میلیون دلار، از سوزانده شدن بیش از یک میلیون بشکه نفت نیز جلوگیری کرده است.

دهانزاده یادآور شد: شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون نسبت به ٥ شرکت بهره بردار مناطق نفت خیزجنوب در سال ١٣٩٢ با وجود تولید ٣٢ درصد از گاز همراه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، تنها ٨,٥ درصد از گازسوزی این منطقه را به خود اختصاص داده است.

بر پایه این گزارش، هدف از بکارگیری دستگاه فرآورش سیار نفت، جلوگیری از آلودگی محیط زیست ناشی از سوزاندن نفت آلوده چاه ها هنگام تمیزسازی و راه اندازی آنها بعد از عملیات اسید کاری است.

برای تمیزسازی چاه ها پس از عملیات حفاری، تعمیر و ترمیم، نفت تولیدی در گودال سوخت، سوزانده می شد تا شرایط مناسب برای انتقال نفت به واحدهای بهره بردار مهیا شود که این سوزاندن نفت، افزون بر زیان های اقتصادی، آلودگی زیست محیطی را نیز به دنبال داشت؛ این در حالی است که هم اکنون با استفاده از دستگاه های فرآورش سیار نفت، نفت تولیدی به جای سوزانده شدن، فرآورش و به کارخانه های بهره برداری منتقل می شود.

دستگاه فرآورش سیار نفت (Mobile Oil Treating) شامل یک واحد فرآورش، یک واحد نمکزدایی، واحد مولد برق و واحد اتاق کنترل و سرویس های راه انداز است که بر روی چهار دستگاه تریلر، جا به جا می شود و سیستم آن به گونه ای است که بعد از نصب ورودی و خروجی آن به چاه و خطوط لوله تولیدی نفت وارد مخزن شن زدا (Desander) شده و در همین مسیر مواد ضد خوردگی، تعلیق شکن و سود سوز آور به آن تزریق شده تا ادامه عملیات انجام شود.

شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون به عنوان بزرگترین شرکت تابعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با تولید و فرآورش روزانه بیش از ١ میلیون بشکه نفت و ٧٠٠ میلیون فوت مکعب گاز، تامین کننده ٣٠ درصد از کل نفت تولیدی مناطق نفت خیز جنوب است .

این شرکت، تولید و راهبری ٦٢٠ حلقه چاه از میادین نفتی اهواز، آبتیمور، منصوری، آزادگان، رامین و دارخوین را بر عهده دارد که فرآورش نفت و گاز تولیدی این میادین در ٧ واحد بهره برداری و ٧ واحد نمکزدایی، ١٠ ایستگاه تقویت فشار گاز (آسماری و بنگستان)، ٣ کارخانه گاز و گاز مایع و ١ واحد شیرین سازی انجام می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: