۳۰ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۰۵

واردات بنزین به کشور، تنها با کیفیت یورو۴

سعید ناقدی نیا، رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش با بیان این که به دستور وزیر نفت مقرر شده است، صرفا بنزین با کیفیت یورو ٤ به کشور وارد شود، از ورود محموله های بی کیفیت بنزین به کشور در گذشته خبر داد.

بنزین - هدفمندی یارانه ها- سهمیه بندی بنزینبه گزارش عیارآنلاین، اولویت وزارت نفت تامین بنزین با کیفیت یورو ٤ است و برای این منظور محموله های وارداتی صرفا پس از نمونه برداری و انجام آزمایشهای کیفی در بنادر تخلیه می شود.

سعید ناقدی نیا، رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش در گفتگو با خبرگزاری شانا با اشاره به این که امور بین الملل شرکت ملی نفت با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اقدام به واردات بنزین می کنند، تاکید کرد: محموله های بنزین وارداتی در بدو ورود مورد آزمایشهای لازم کیفی قرار می گیرد.

ناقدی نیا با بیان این که به دستور وزیر نفت مقرر شده است، صرفا بنزین با کیفیت یورو ٤ به کشور وارد شود، افزود: مشخصات اصلی بنزین یورو ٤ شامل آروماتیک کمتر از ٣٥ درصد، گوگرد کمتر ppm ٥٠، عدد اکتان بالاتر از ٩٠ و میزان بنزن زیر یک درصد است.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش افزود: پس از توزیع بنزین در سراسر کشور، نمایندگان شرکتهای کنترل کیفیت، سازمان محیط زیست و … نیز از داخل مخازن نمونه برداری و کیفیت بنزین را مورد آزمایش قرار می دهند.

ناقدی نیا تصریح کرد: اخیرا نیز قرار شده است که نماینده محیط زیست در مبادی ورودی بنزین وارداتی کشور حضور داشته و از مشخصات کیفی فرآورده اطمینان کامل حاصل شود.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور با بیان این که هم اکنون فضای داخلی و بین المللی برای افزایش واردات بنزین وجود دارد، گفت: این فضا در سال گذشته وجود نداشت و به همین دلیل چند محموله بنزین با کیفیتی غیر از یورو ٤ وارد شد که از مصرف آنها جلوگیری شد؛ این در حالی است که از ابتدای سال جاری تنها بنزین با استاندارد یورو ٤ وارد می شود.

ناقدی نیا با بیان این که هم اکنون ظرفیت تولید حدود ٦٠ میلیون لیتر در روز بنزین از پالایشگاه های داخلی کشور وجود دارد، تصریح کرد: از این میزان حدود ٢٠ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ٤ از پالایشگاه های شازند اراک و تهران تامین می شود.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش گفت: ٦ پالایشگاه از ٨ پالایشگاه نفت کشور (به جز اراک که طرح آن به اتمام رسیده است) دارای طرحهای بهینه سازی هستند که برخی از آنها در حال اتمام بوده و برخی دیگر نیز تا پایان امسال به پایان می رسند.

ناقدی نیا افزود: تولید بنزین پالایشگاه تبریز که تا اواسط خرداد ماه به بنزین با استاندارد یورو ٤ می رسد، قرار است از ٢,٥ میلیون لیتر کنونی به ٣.٥ میلیون لیتر افزایش یابد.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش با بیان این که طرح پالایشگاه اصفهان نیز هم اکنون در مراحل بارگیری کاتالیست برای واحد ایزومریزاسیون است، افزود: هم اکنون تولید این پالایشگاه حدود ١٣ میلیون لیتر است که در صورت اتمام طرح ٧ تا ٨ میلیون لیتر آن به بنزین یورو ٤ تبدیل خواهد شد.

به گفته ناقدی نیا بنزین تولیدی پالایشگاه لاوان و تهران نیز پس از حل مسائل جزئی طرحهایشان به استاندارد یورو ٤ ارتقا خواهد یافت.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش همچنین به کیفیت اخیر بنزینهای توزیعی در کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به برنامه شرکت ملی پالایش و پخش جهت بنزین یورو ٤ در کلانشهرها، کیفیت سوخت به سمت بهتر شدن پیش می رود.

ناقدی نیا به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش اشاره کرد و گفت: قرار است تا پایان امسال در تمام ٨ کلانشهر کشور بنزین یورو ٤ توزیع شود.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش به کیفیت سوخت در دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: سوخت در کشورهای کانادا، آمریکا، اروپای غربی، ژاپن و کره با استاندارد یورو ٥ توزیع می شود.

ناقدی نیا با بیان این که تفاوت استاندارد یورو ٥ و یورو ٤ تنها در میزان گوگرد آن است، افزود: گوگرد موجود در سوخت یورو ٥ زیر ١٠ درصد و در یورو٤ کمتر از ٥٠ است.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش اضافه کرد: در برخی کشورها همچون چین نیز از سوخت با کیفیت برای شهرهای پرجمعیت خود استفاده می شود و در مقابل سوختی که دارای کیفیت کمتری است در شهرها و روستاهای دورافتاده کشورشان می سوزانند.

به گفته ناقدی نیا کشورهایی چون، عربستان، امارات، هند، اندونزی و … از بنزین با استاندارد کمتر از یورو ٤ بهره می برند.

رئیس امور مهندسی تولید شرکت ملی پالایش و پخش با بیان این که کیفیت سوخت در ایران بهتر از برخی کشورهای همسایه است، ادامه داد: با برنامه ای که وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش برای توزیع سوخت با کیفیت به ویژه در کلانشهرهای کشور در دستور کار دارد، در آینده باید منتظر هوا و محیط زیست سالمتری باشیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: