۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۷

کاهش 3.5درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از طریق مرزها

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران خواستار کاهش مقررات بخش تجاری شد و گفت: انعقاد توافقنامه ترجیحی با کشورهای همسایه برای توسعه تعاملات در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از ایسنا ، ولی الله افخمی­ راد در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی اظهار کرد: این سفر در راستای بررسی مشکلات توسعه صادرات و انتقال کالا به کشور افغانستان و بازدید از مرزهای استان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 32 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از طریق مرزها به کشورهای مختلف صادر شده است، افزود: این رقم نسبت به سال 1391 کاهش 3.5 درصدی در بخش ارزش کالا داشته است.

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با توجه به موفقیت استان خراسان جنوبی در زمینه توسعه صادرات در سال گذشته افزود: باید بررسی شود که چگونه می­‌شود رقم 700 میلیون دلاری صادرات این استان را به دو برابر افزایش داد.

افخمی­‌راد گفت: کشور از نظر نیروی متخصص در مرحله­‌ای است که می تواند در صدور خدمات، فعالیت ارائه دهد و در این بخش باید تلاش شود تا رقم 22 میلیارد دلاری پیش بینی شده در برنامه توسعه پنجم محقق شود.

صادرات

وی با تاکید بر اینکه باید مقررات در بخش تجاری “واردات و صادرات” کاهش یابد، افزود: هم اکنون یک صادر کننده برای صادرات کالای خود باید 10 سند تهیه کند و یک واردکننده نیز 19 سند باید آماده و به ادارات ذیربط ارائه دهد که این امر لزوم کاهش مقررات بخش تجاری را می طلبد.

او این موضوع را یک ضعف در کشور دانست و تصریح کرد: باید این اسناد به چهار سند کاهش یابد چرا که این اسناد در امتیازبندی کشورها به لحاظ رقابت پذیری یکی از معیارهای رتبه بندی محسوب می شود.

معاون وزیر صنعت و تجارت با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که ثبت سفارش در آن اجرا می­‌شود، افزود: پیگیر این هستیم تا این قانون حذف شود چرا که باعث شده سال گذشته تقریبا از هر 100 ثبت سفارش، 25 مورد به واردات منجر شود و مابقی انصراف داده اند.

وی اظهار کرد: استان خراسان جنوبی می تواند نقش مهمی را در ارتقا و توسعه صادرات کشور داشته باشد و این منطقه گنجایش بیشتری را برای صادرات دارد.

افخمی­ راد زیرساخت­های بخش راه را یکی از اولویت­های مهم در بحث صادرات عنوان کرد و از وزارت راه و شهرسازی خواست تا تعریض و اتمام جاده مرزی سربیشه به فراه افغانستان را هرچه سریعتر در دستور کار قرار دهند تا سرعت جابجایی کالا در این محور افزایش یابد.

او تاسیسات زیربنایی در مرز را یکی دیگر از ضرورت­ها عنوان کرد و از مسئولان استان درخواست کرد یک طرح جامع برای این منطقه ارائه کنند و برای وزارت صنعت، معدن، تجارت ارسال کنند تا در صورت امکان، تامین مالی شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برخی از کارمندان این سازمان مجبور به طی مسیر طولانی تا رسیدن به مرز هستند، افزود: مسئولان استانی یک طرح مطالعاتی برای ساخت 50 واحد مسکونی در نزدیکترین محل به مرز تهیه کنند و با ارسال آن به این وزارتخانه پیگیری کنند اعتبارات لازم برای اجرایی شدن آن اختصاص یابد.

افخمی­ راد تصریح کرد: با توجه به ظرفیت دانشگاهی استان، باید امکانات تحصیل شهروندان افغانی، در این استان فراهم شود و با صدور ویزا زمینه تردد آنها میسر شود.

وی درخصوص تفویض اختیار به استانها اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگی دارد تا با تفویض اختیار کامل به مدیران کل استانی، موجبات تسهیل در تجارت را فراهم کند.

وی نمایشگاه بین المللی موجود در مرکز خراسان جنوبی را در شان استان ندانست و گفت: باید هرچه سریعتر نمایشگاه جدید که دارای وسعت و مکان مناسب باشد، تامین اعتبار و ساخته شود.

معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: یکی از برنامه های این وزارتخانه برای توسعه صادرات، انعقاد توافقنامه ترجیحی با کشورهای همسایه است چرا که باید زمینه باز کردن بازارها را فراهم کنیم تا کالاهای تولیدی در کشورها با یکدیگر رقابت کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: