۲۹ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۲

تکمیل همه فازهای پارس جنوبی تا پایان دولت یازدهم

رکن الدین جوادی، مدیر عامل شرکت ملی نفت از تکمیل همه فازهای پارس جنوبی که توسعه آنها آغاز شده است، تا پایان دولت یازدهم خبر داد و گفت: توسعه فاز ۱۱ ممکن است یک ماه دیگر یا دو سال دیگر آغاز شود.

رکن‌الدین جوادیبه گزارش عیارآنلاین، خبرگزاری تسنیم بعد از اعلام برخی قولهای «رویایی» مردان نفتی دولت یازدهم در مورد میدان گازی پارس جنوبی، از جمله افزایش تولید ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز از این میدان مشترک تا پیش از رسیدن زمستان امسال و یا تکمیل کلیه فازهای این میدان تا پایان دولت «تدبیر و امید»، در گفت‌وگویی کوتاه با رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، جزییات دست‌یابی به این افزایش تولید را جویا شده است که متن ذیل مشروح این گفت‌وگوست:

* آیا وعده وزیر نفت مبنی بر افزایش تولید ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی با توجه به تکمیل نشدن حفاری چاه‌های فاز ۱۵ و ۱۶ و آماده نبودن سکوهای فاز ۱۷ و ۱۸، رویایی نیست؟

ما وعده افزایش تولید ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز را داده‌ایم؛ ۸۰ میلیون متر مکعب حداقل تولید است. خیلی امیدواریم. به احتمال ۹۹ درصد به تولید ۱۰۰ میلیون متر مکعب می‌رسیم.

* افزایش تولید گاز از پارس جنوبی از کدام فازها و با چه حجمی عملی خواهد شد؟

از فاز ۱۲، حداقل ۵۰ میلیون متر مکعب، فاز ۱۵ و ۱۶ بین ۳۸ تا ۴۰ میلیون متر مکعب و فاز ۱۸ نیز ۱۰ میلیون متر مکعب تولید خواهد شد.

* یعنی امیدوار هستید قبل از زمستان امسال از فاز ۱۵ و ۱۶ –باتوجه به تکمیل نشدن چاه‌های آن- گاز برداشت کنید؟

نهایت، گاز را از سکوی ۱۷ و ۱۸ به فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی می‌دهیم. به هر حال مقداری گاز از دریا خواهیم آورد و مقداری هم پالایش خواهیم کرد. ممکن است با تاخیرهایی مواجه شویم، اما با انعطاف‌هایی که ایجاد شده است، می‌توانند همدیگر را پوشش دهند.

* آیا قول وزیر نفت به رییس جمهور مبنی بر تکمیل کلیه فازهای میدان گازی پارس‌جنوبی قبل از «پایان دولت» عملی است؟

دولت هشت سال است یا چهار سال است؟ البته عرف هشت سال است.

* دولت چهار ساله است، مگر این که آقای زنگنه، دولت آقای روحانی را هشت ساله حساب کرده باشد!

حتما فازهای میدان پارس جنوبی را تا پایان سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری بیش از ۹۵ درصدی می‌رسانیم.البته برخی جاها پنج تا شش درصد بالا یا پایین طبیعی است ولی تا سال ۱۳۹۶ پیشرفت فازها به ۱۰۰ درصد می‌رسد.

* اما فاز ۱۱ پارس جنوبی که تا کنون تعیین تکلیف نشده است.

منظور فازهایی است که توسعه آنها آغاز شده است. توسعه فاز ۱۱ ممکن است یک ماه دیگر یا دو سال دیگر آغاز شود. منظور ۲۴ فاز یا ۲۷ فاز استانداری است که توسعه آنها شروع شده است.

* یعنی فاز ۱۱ پارس جنوبی را از وعده تکمیل تا سال ۹۶ فاکتور می‌گیرید؟

برای فاز ۱۱ برنامه قطعی نداریم، اما آن را هم توسعه می‌دهیم و برنامه آن را به موقع اعلام می‌کنیم.

* قرار است فاز ۱۱ پارس جنوبی را به پیمانکاران ایرانی‌ها بدهید یا به خارجی‌ها؟

چرا به خارجی‌ها؟ با توجه به این که تاکنون برای توسعه این فاز تصمیمی نگرفته‌ایم، این سوال خیلی زود است. این موضوع بستگی دارد به زمانی که این تصمیم را می‌گیریم شرایط چگونه باشد، اما اولویت با ایرانی‌ها خواهد بود.

* شرکت ملی نفت چه برنامه‌ای برای برداشت گاز هلیوم از میدان گازی پارس دارد؟

برنامه‌ای نداریم.

* برنامه‌ای ندارید؟

من اطلاعی ندارم.

* پرونده کرسنت در داوری لاهه در چه وضعیتی است؟

این سوال را باید از حقوقی نفت بپرسید. این پرونده زیر نظر مستقیم وزیر نفت است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: