۲۹ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۴

بودجه تخصیص داده شده برای بهبود مدیریت آبیاری کافی نیست

مدیریت آب نیاز به تجهیزات و امکانات لازم دارد که کشاورزان با نقدینگی اندک و درآمد پایین، قادر به خریداری آن نیستند و باید از سوی دولت مورد حمایت قرار گیرند.

به گزارش عیارآنلاین، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با ایانا گفت: یکی از مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری از هدررفت آب، توسعه آبیاری‌های نوین به‌ ویژه آبیاری تحت فشار است.

آبیاری

سیدراضی نوری افزود: مدیریت آب نیاز به تجهیزات و امکانات لازم دارد که کشاورزان با نقدینگی اندک و درآمد پایین، قادر به خریداری آن نیستند و باید از سوی دولت مورد حمایت قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد آب مصرفی در حوزه کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این در حالی است که در بعضی از مناطق به‌ویژه مناطق گرمسیری، ۱۰۰ درصد آب سطحی تلف شده و به‌صورت هدررفت از سفره‌های زمینی و زیرزمینی خارج می‌شود.

نماینده مردم شوش و دانیال در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مناطق گرمسیر که دمای هوا بالا است و حرارت زیادی وجود دارد، به علت تبخیر فراوان آب، عملاً آبی که در انهار بدون سرپوش جریان دارد، به مزارع انتقال پیدا نمی‌کند.

نوری تصریح کرد: برای پوشش انهار و همچنین انتقال آب به‌وسیله کانال و یا لوله، باید تجهیزاتی در نظر گرفته شود که از محل هدفمندی یارانه‌ها، یک‌هزار میلیارد تومان به این حوزه اختصاص داده شده، اما نمی‌تواند پاسخگوی هزینه‌های جاری تأمین تجهیزات آبیاری نوین باشد.

وی یادآور شد: توسعه آبیاری تحت فشار طی سال‌های گذشته روند مناسبی به خود گرفت، اما در دو سال اخیر با کندی روبه‌رو شده و سرعت توسعه آن در اراضی کشاورزی به‌شدت کاهش یافته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: