صیفی جات، بازار خرید مطلوبی ندارند/ روسیه بازار مناسبی برای سیب زمینی ایران

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه محصولات صیفی جات بازار خرید مطلوبی ندارد، گفت: به علت قیمت پایین صیفی جات و افزایش هزینه های حمل ونقل، کشت این محصولات توجیه اقتصادی مطلوبی ندارد و کشاورزان متضرر می شوند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا امیری کهنوج در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه صیفی جات بازار خرید مطلوبی ندارند و با قیمت بسیار پایین خریداری می شوند، گفت: گوجه فرنگی را بیشتر از کیلویی ۲۰۰ و هندوانه را ۱۵۰ تومان بیشتر از کشاورز تولید کننده نمی خرند و این حالت باعث ضرر و زیان صیفی کاران است.

صیفی کشاورزی میوه

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افت شدید قیمت سیب زمینی در روزهای اخیر، افزود: قیمت خرید سیب زمینی از کشاورز به کیلویی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کاهش یافته است که این رقم پاسخگوی هزینه های تولید تحمیل شده بر دوش کشاورزان نخواهد بود و کشت این محصول توجیه اقتصادی لازم را ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم درباره تاثیر بسته شدن مرز عراق به روی سیب زمینی ایران تا ۲۵ مرداد ماه به منظور حمایت از تولیدات داخلی این کشور، گفت: چون کشور عراق چند سالی است بخش زیادی از سیب زمینی مورد نیازش را از محل تولیدات داخلی خود تامین می کند بازار مطمئنی نیست و دولت باید به فکر یک بازار جایگزین باشد در غیر این صورت با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد.

امیری کهنوج با بیان اینکه کشور روسیه بیش از ۱۵۰ میلیون تن سیب زمینی وارد می کند و فقط ۹۰ درصد نیاز خود را از تولید داخل تامین می کند، تصریح کرد: دولت باید وارد تعامل و ارتباط با کشوری مثل روسیه که نیازمند واردات است شود و بازار مطمئنی برای محصولات کشاورزی داخل ایجاد کند.

وی با یادآوری اینکه محصولات صیفی جات مانند گوجه فرنگی و هندوانه قبل از اینکه به برداشت یک تن برسد بازارش را از دست داده است، گفت: دولت برنامه ریزی صحیح و همه جانبه ای نداشته است و باید این وضعیت در سالهای زراعی آینده بازنگری و اصلاح شود.

امیری کهنوج افزایش هزینه های حمل ونقل را از دلایل اصلی پایین و به صرفه نبودن قیمت صیفی جات عنوان کرد و گفت: با آزاد شدن قیمت ها و افزایش قیمت گازوئیل، کامیون دارها یک میلیون تومان به کرایه ها اضافه کردند و انتقال محصولات کشاورزی از جنوب به سایر نقاط کشور هزینه های زیادی را بر دوش کشاورزان می گذارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با توجه به اجرای قانون انتزاع وظایف بخش کشاورزی و سپردن تمام مسئولیت های این بخش به وزارت جهادکشاورزی مسئولان این وزارتخانه باید پاسخگوی انتظارات کشاورزان باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: