انتقاد پزشکیان از طرح نظام سلامت

طرح نظام سلامت تقاضای القایی ایجاد می‌کند

پزشکیان با اشاره به اینکه با اجرای این طرح با سیاست‌های فعلی الآن در این سیستم تقاضای القایی شکل می‌گیرد و مصارف بالا می‌رود، تصریح کرد: به مردم می‌گوییم هزینه کنید و ۹۰ درصد را دولت پرداخت می‌کند ولی مشخص نکرده‌ایم این ۹۰ درصد پرداختی دولت شامل چه مواردی خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: با وجود اینکه سیاست‌های اتخاذ شده باید با سیاست‌های اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری مطابقت داشته باشد ولی متاسفانه در این طرح چنین چیزی مشاهده نمی‌شود. با روند آغاز شده پیش‌بینی می‌شود که این طرح با مشکل مواجه شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه در این طرح به سطح‌بندی و اولویت قرار دادن مناطق محروم و حاشیه‌نشین‌ها توجه چندانی نشده است، تصریح کرد: چیزی که الآن مطرح شده بحث درمان‌های تخصصی و فوق‌تخصصی است که بیشتر دولت در این زمینه مانور می‌دهد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: این روند هم هزینه‌های کلان در پی دارد و هم سطح‌بندی اقشار آسیب‌پذیر را فراموش کرده و باعث خواهد شد دولت در وسط‌های سال مجددا هزینه‌های زیادی را پرداخت کند.

پزشکیان با بیان اینکه پیشنهاد من برای کنترل این وضعیت اجرای درست قانون است، اظهار کرد: اگر روند پیش گرفته شده کنترل نشود بودجه دولت تمام می‌شود و کفاف این هزینه‌ها را نخواهد داد.

قانون برنامه و سیاست‌های کلی کشور چنین طلب می‌کند که پیشگیری را بر درمان مقدم بدانند و این طرح بر اساس سطح‌بندی انجام شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح با سیاست‌های فعلی الآن در این سیستم تقاضای القایی شکل می‌گیرد و مصارف بالا می‌رود، تصریح کرد: به مردم می‌گوییم هزینه کنید و ۹۰ درصد را دولت پرداخت می‌کند ولی مشخص نکرده‌ایم این ۹۰ درصد پرداختی دولت شامل چه مواردی خواهد شد.

وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا چنین چیزی تعریف نشده است که دولت بی‌حساب و کتاب این همه هزینه را متحمل شود، گفت: با اجرای چنین شیوه‌ای بدون کارشناسی و اولویت‌بندی سطح توقعات بالا می‌آید و مشکل پرداخت‌های نامتناسب بروز می‌کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: